Vesti
Društvo i ekonomija
Od viška para sve stranke boli glava
29.09.2006. 13:00
Izvor: Glas javnosti
Generalni sekretarijat vlade iz budžeta dobija skoro 400 miliona dinara
BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije raspravljali su juče o planiranom višku sredstava u državnoj kasi. Plan vlade je da budžetski prihod u ovoj godini bude 521,3 milijarde dinara, rashod 505,8 milijardi, tako da će suficit na kraju godine biti 15,5 milijardi. Pošto se ne očekuje da će u naredna tri meseca biti potrošeno svih 33 milijarde dinara, koliko je inače "težak" Nacionalni investicioni plan, deo budžetskog suficita bi bio veći, pa će deo viška biti prebačen u budžet za iduću godinu.

S glavnim postavkama vladinog plana se nisu složili poslanici radikala, koji smatraju da je trebalo izbalansirati stavke prihoda i rashoda, a od prikazanog viška vraćati državne dugove koji premašuju 9,48 milijardi evra, i smanjivati poreze jer bi se tako smanjio tranzicioni teret na privredu i stanovništvo. Nije im, kažu, jasno zbog čega bi se država i dalje zaduživala ako već u kasi "ima para kao blata", zbog čega se ne uloži novac u novu fabriku, a posebno im je sumnjivo što su u sastavljanju investicionih projekata učestvovale neke nevladine organizacije i pojedinci, koji neće samo "napuniti džepove" nego "kamione para".

Poslanici SRS-a su primetili da se kao budžetski korisnik pojavljuje kabinet predsednika Vlade Srbije, sa 70,97 miliona dinara, iako prema važećem zakonu, taj kabinet ne može biti korisnik budžetskih sredstava, već bi sredstva za njihov rad mogla da se planiraju preko Generalnog sekretarijata vlade. Radikali smatraju da je ogromna cifra namenjena i kabinetu potpredsednika vlade - 33,94 miliona dinara, zatim Generalnom sekretarijatu - skoro 396, 5 miliona dinara, ili Kancelariji za saradnju s medijima - više od 98 miliona, Kancelariji za pridruživanje EU 70 miliona, dok je Savetu za borbu protiv korupcije namenjeno samo 16,5 miliona... Za predsednika Republike će biti izdvojeno 171 milion dinara, bez troškova avio-službe.

Socijalisti su najavili da će glasati za rebalans, mada su ukazali da je suviše novca usmereno prema Koordinacionom centru za Kosmet (više od 25 milijardi dinara). Do zaključenja ovog izdanja Glasa poslanici se nisu izjašnjavali o rebalansu budžeta.

PAPRENA SLUŽBENA PUTOVANJA

Prema rebalansu budžeta za službena putovanja predsednika Republike, u koju ulaze i službenici kao i zaposleni u Narodnoj kancelariji, planirano je 36,5 miliona dinara, a za kabinet predsednika vlade 1,5 miliona, dok je veći deo troškova "sakriven" u drugim organima. Vladina kancelarija za saradnju s medijima će moći za to da potroši 6,5 miliona više nego Kancelarija za pridruživanje EU - 5,8 miliona.