Vesti
Politika
Nervoza u Zagrebu29.09.2006. 15:30
Izvor: Politika
Evropska unija i na našoj istočnoj granici
ZAGREB, 28. septembra – Nedavna izjava šefa Evropske komisije Hoze Manuela Baroza, kako će se proces širenja Evropske unije zaustaviti posle prijema Bugarske i Rumunije (što je najavljeno za nastupajuću Novu godinu) dok se ne raščiste neki suštinski problemi funkcionisanja tako uvećane EU, u Hrvatskoj je izazvala poprilično nervoze. Međutim, dok ekonomski i politički analitičari ne kriju svoju zabrinutost, a opozicioni političari takav razvoj situacije stavljaju na dušu vladajuće stranke, u nadležnim državnim strukturama nastoje da prikažu kako ih to sve mnogo ne zabrinjava, jer se takva najava navodno ne odnosi na Hrvatsku.U tu svrhu prenose se izjave neimenovanih, ali „dobro upućenih”, funkcionera Ministarstva spoljnih poslova RH kako je ova Barozova najava „naprosto stara priča i ne odnosi se na nas nego se radi o samim problemima unutar Unije i velikom teretu koji sobom nosi turska kandidatura” (najnoviji „Globus”). Tvrdeći da je „Barozo govorio o problemu proširenja zbog Turske, a ne zbog nas”, isti izvor dalje navodi: „Nema potrebe da stvaramo ikakvu paniku u diplomatskoj mreži. Hrvatska je kandidat za punopravno članstvo u EU, naša zemlja je mala država i ne predstavlja nikakav problem, naprotiv – kako nas uveravaju svi naši partneri u drugim evropskim zemljama – svi žele da vide Hrvatsku u članstvu Unije.”
Međutim, nervoze i zabrinutosti ipak ima, jer Barozova izjava je nedvosmisleno ukazala na nešto što odavno tišti hrvatsko javno i političko mnjenje, ali se o tome baš ne voli da govori. Posle potvrde da će Bugarska i Rumunija biti primljene u članstvo EU od 1. januara iduće godine, naime, postalo je sasvim jasno da za to nisu presudni ekonomski već neki drugi kriterijumi, upravo oni s kojima Hrvatska – zahvaljujući proteklom ratu na ovim prostorima – ima i najviše problema.
Nije teško uočiti da je po mnogim ekonomskim pokazateljima Hrvatska ispred buduće dve nove istočne članice EU: na primer, BDP u Hrvatskoj je prošle godine bio 12.069 evra po stanovniku (što je 49 odsto od proseka EU), a u Bugarskoj 7.530 evra (32 odsto) i Rumuniji 7.793 evra (35 odsto od proseka EU).
Inflacija u Hrvatskoj je tri odsto, u Bugarskoj pet, a u Rumuniji devet odsto itd. Međutim, dok su te dve siromašnije i nerazvijenije države spremne za ulazak u EU, Hrvatska je praktično na početku tog procesa, a glavni razlozi za toliki „raskorak” upravo su u posledicama proteklog rata zbog kojih ona najviše zapinje na ispunjavanju kriterijuma političke i pravne prirode. To negativno „ratno nasleđe” ispoljavalo se u bitnim kriterijumima kao što su saradnja s haškim sudom (otklonjeno tek krajem prošle godine hvatanjem generala Gotovine), odnosi sa susednim zemljama, nerešeni problemi izbeglih Srba, nagomilani problemi u još nereformisanom pravosuđu i diskriminacija stranaca prilikom kupovine nekretnina.
Ništa od toga ne opterećuje Bugarsku i Rumuniju, a jedini zajednički problem jeste razvijena korupcija i organizovani kriminal. Uz to, ove dve zemlje su još 1997. godine predale zahtev za članstvo u EU, a Hrvatska je to bila u prilici tek šest godina kasnije, što znači da je prilagođavanje Bugarske i Rumunije trajalo tri puta duže i uz izdašno otvorene evropske fondove za potporu, koji su se Hrvatskoj otvorili znatno kasnije.
I na kraju – kada Hrvatska konačno može da očekuje primanje u članstvo EU? Oni na vlasti ne odustaju od svojih tvrdnji i prognoza da će to biti 2009. godine, kako je to i povodom najnovijih zbivanja izjavio premijer Ivo Sanader. Iz Evrope – uz svu verbalnu podršku (poput najnovije umirujuće poruke Baroza: „Vi samo radite svoj posao, a mi ćemo se pobrinuti da s Hrvatskom sve bude u redu”) – stižu nešto drugačije procene, pa tako poverenik za proširenje EU Oli Ren donekle ispravlja predsednika Evropske komisije i procenjuje kako će Hrvatska „biti spremna za prijem do kraja 2010.”. Naravno –precizira on – „ako sprovede potrebne reforme”.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…