Vesti
Društvo i ekonomija
JEFTINIJI PUT OD CENE LEKOVA Da bi kupili medikamente Crnogorci DOLAZE U SRBIJU05.12.2019. 12:00
Izvor: Blic

Građani su godinama uzaludno upozoravali sve institucije i nadležne službe da ne mogu da kupe lekove, a mnogi su tvrdili i da „farmaceutska mafija gospodari” njihovim životima. Socijalistička narodna partija (SNP) saopštila je da je tačna informacija da građani Crne Gore lekove kupuju po cenama do tri puta višim nego u regionu.
"Veledrogerije i privatne apoteke bez kontrole i propisanih ograničenja utvrđuju cene lekova, pa se naši građani sve više odlučuju da lekove za prevenciju moždanog udara, prostate, glaukom ili lečenje koštanih oboljenja kupuju u Srbiji i Bosni i Hercegovini", poručili su iz SNP-a.
Ova partija podseća na to da je krajem 2018. godine, nakon brojnih žalbi građana i nevladinog sektora da su u Crnoj Gori neki lekovi znatno skuplji nego u državama regiona, prvenstveno u Srbiji, Ministarstvo zdravlja upozorilo veledrogerije i nosioce dozvola za promet lekova da će, ukoliko se otkrije da su cene medikamenata neprimereno visoke, biti prinuđeni da o tome obaveste Ministarstvo ekonomije i Agenciju za zaštitu konkurencije."S obzirom na to da se za skoro godinu dana ništa nije promenilo, nije nam jasno zašto se Ministarstvo zdravlja, Fond za zdravstveno osiguranje i Agencija za lekove i medicinska sredstva nisu ozbiljno pozabavili tim pitanjem i na taj način zaustavili praksu bogaćenja pojedinaca na muci bolesnika", pitaju se iz SNP-a.
J. K. priča za "Politiku" kako je sa suprugom, izlažući se dodatnim troškovima i riziku po život, išla u Srbiju i BiH da kupi lekove.
- Morala sam (da idem) kako bih kupila preparate za lečenje od posledica moždanog udara, a za supruga za koštana oboljenja. Ovi lekovi su u našoj Crnoj Gori tri puta skuplji nego van i koštaju blizu 100 evra - kaže J. K. i dodaje da njoj i mužu lekari skoro da naređuju da lekove uzimaju u određenim apotekama.
Gotovo da je najviše onih koji se žale na visoke cene raznih kapi i masti za očna oboljenja, pa tako ističu da su kapi za glaukom u Crnoj Gori osam, a u Srbiji tri evra. Ili, recimo, lek za za prostatu od pet miligrama košta 15 evra, dok je u Srbiji tri puta jeftiniji. Takođe, lek "tarakan" za kardiovaskularna oboljenja, s 90 tableta, u Crnoj Gori košta 15, a u Srbiji oko devet i po evra. Lekovi za dijabetes upola su jeftiniji u Srbiji, kao i tablete protiv bolova, kafetin, analgin...
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…