Vesti
Društvo i ekonomija
Fantomske firme za naivne akcionare
30.09.2006. 16:30
Izvor: Politika
Veliko interesovanje za besplatne akcije NIS-a
Podele besplatnih akcija Naftne industrije Srbije zaposlenima, kao i građanima koji u dosadašnjim privatizacijama iz bilo kog razloga nisu ostvarili pravo na njih, neće biti pre nego što započne privatizacija nacionalnog naftnog giganta, o čemu će javnost na vreme i detaljno biti obaveštena. Ovo je, u razgovoru za „Politiku”, potvrdila Smiljana Cvikić, direktor Sektora za pravne poslove NIS-a.

Zato nema mesta panici da će bilo ko od bivših ili sadašnjih radnika, kao i onih koji nisu bili zaposleni u NIS-u, a koji po Zakonu o privatizaciji imaju pravo na besplatne akcije, biti oštećeni ili zaboravljeni. Samo treba na vreme da saznaju kada će početi upis akcija u Privredni registar, a što, kada je reč o NIS-u, još nije učinjeno, ističe Cvikić.

Podzakonska akta

– Ne čudi što je interesovanje, kako zaposlenih, tako i ostalih, toliko veliko za besplatnu podelu akcija NIS-a – kaže Cvikić. – Svi očekuju da njihova vrednost bude velika, s obzirom na to da je reč o jednoj od najvećih kompaniji. Ali, i ova podela će biti ista kao i kod svih onih preduzeća koja su se već privatizovala. Tim pre, nema razloga da se podiže tenzija kod građana, a ponajmanje da se kod agencija koje prodaju „maglu” vrši upis akcija. „Jer, reč je o čistoj prevari gde se narodu samo uzimaju pare za članarinu”.

Cvikić ističe da se, kada je reč o NIS-u, radi o dva paketa besplatnih akcija. Onih koji pripadaju zaposlenima, a čine najviše 15 odsto akcija ukupne vrednosti kompanije, i akcijama koje će moći besplatno da dobiju svi ostali, dakle još 15 procenata svih akcija NIS-a.

Ova kompanija je, inače, 1. oktobra prestala da bude javno preduzeće i postala akcionarsko društvo. Postavlja se pitanje koji zaposleni će imati pravo na besplatne akcije. Da li svi bivši radnici, kao i penzioneri koji su otišli iz kompanije još dok je bila javno preduzeće, ili samo oni koji su sada u a. d.

Ovo pitanje rešavaće zajedno Agencija za privatizaciju i privatizacioni savetnik NIS-a. Prema rečima Smiljane Cvikić „Meril Linč” i „Rajfajzen investment” su predložili da zbog nedostataka u tumačenju spornog člana zakona koji reguliše ovo pitanje treba što pre doneti određena podzakonska akta ili izvršiti određene izmene zakona, kako bi se precizno odredilo na koje se zaposlene odnosi besplatna podela akcija.

– Kada je reč o građanima koji nikada nisu radili u NIS-u, a hteli bi akcije, oni moraju sačekati da se ove hartije od vrednosti upišu u Privredni registar – napominje naša sagovornica. – One će se deliti dve godine po završetku kompletne privatizacija NIS-a.

Rok je deset godina

Pravo na besplatnu podelu akcija, kako zakon predviđa, imaju svi punoletni građani koji su državljani Srbije. Evidenciju građana koji stiču pravo na besplatnu podelu obaviće država i ona se neće naplaćivati. To je još jedan razlog da građani ne traže „pomoć” fantomskih agencija koje im samo uzimaju pare za članarinu od 300 do 500 dinara, potvrđuju u Agenciji za privatizaciju.

Rade Šević iz Agencije za privatizaciju, naglašava da je cilj ovih mešetara da zgrnu novac, bilo kroz članarinu, naplaćivanje „saveta” i administrativnih troškova ili prodaju „formulara”, bez ikakvog pravnog osnova i garancije usluga. Takva delatnost je u suprotnosti sa svim propisima kojima je regulisana oblast privatizacije i podele akcija.

Branko Pavlović, konsultant sindikata NIS-a ističe, da je reč o čistoj prevari firmi koje su se pojavile da upisuju akcije. Akcije se neće deliti bar u narednih 10 godina , jer pre toga mora da se završi kompletna privatizacija ne samo društvenih već i državnih preduzeća, kaže Pavlović.

– Sada ima oko tri miliona građana koji mogu ostvariti pravo na besplatnu podelu akcija. Reč je o prosvetnim radnicima, lekarima, nezaposlenima i penzionerima. Oni će dobiti akcije iz Privrednog registra tek kada se privatizuje i poslednje državno preduzeće – tvrdi Pavlović. – Trenutno se u Privatizacionom registru nalaze akcije vredne oko 160 miliona evra. Pa, ako bi se i sada krenulo sa besplatnom podelom akcija, oko tri miliona onih koji čekaju svojih pet minuta ne bi dobili više od 4.000 dinara.

Zahtevaju zakon

Branko Pavlović kaže da sindikati NIS-a i EPS-a, javnih preduzeća koja još nisu privatizovana, neće odustati od ideje da se u besplatnu podelu akcija krene pre početka privatizacije.

Zato će se nastaviti sa novim prikupljanjem potpisa za donošenje zakona koji bi regulisao ovu oblast.