Vesti
Društvo i ekonomija
Razvoj ili mrak
30.09.2006. 16:30
Izvor: Politika
Planovi EPS-a do 2010. godine
Da li će sledeće godine poskupeti struja? Da li će predizborna kampanja i čuvanje socijalnog mira opet odneti pobedu nad tržištem u koje se sve političke partije, na rečima, zaklinju? Ministar finansija Mlađan Dinkić izjavio je ovih dana da „ukoliko se on bude pitao, struja sigurno neće poskupeti početkom 2007. godine”. U EPS- u, opet, očekuju da će posle potpisivanja Ugovora o osnivanju energetske zajednice i osnivanja Agencije za energetiku ubuduće biti tržišno određivana cena električne energije.

Ove nesuglasice početkom sledeće godine razrešiće republička vlada, koja će ili prihvatiti korekciju, ili nastaviti da administrativno određuje cenu energenata.

Šta god da vlada odluči, građani Srbije biće na gubitku. Ukoliko budu plaćali ekonomsku cenu utrošene struje, kućni budžet će sigurno biti tanji. S druge strane, ako cena bude ostala na sadašnjem nivou, EPS neće moći da ulaže novac u obnovu svojih postrojenja i distributivne mreže. Takođe, realna je opasnost da će Srbija već sledeće godine uvoziti struju, jer kako smo nezvanično saznali, EPS očekuje da će u 2007. godini imati manjak od gotovo – dve milijarde kilovat-časova!

Ukoliko u Vladi Srbije prevagne želja da se preko cene struje čuva socijalni mir, sigurno bi došli u pitanje i ciljevi EPS-a zapisani u Programu razvoja ove kompanije od 2006. do 2010. godine, a to su izgradnja nove elektrane, promena vlasničke strukture kroz strateško partnerstvo sa stranim investitorom i realizacija velikih i važnih investicija. To su inače preduslovi da bi Srbija i EPS postali lideri na energetskom tržištu jugoistočne Evrope, za šta se zalaže i republička vlada.

Iz Ministarstva za rudarstvo i energetiku nisu želeli da komentarišu izjave ministra Dinkića. Samo su podsetili da je Agencija za energetiku nezavisno telo koje će predložiti nove cene, a da nijedan ministar neće o tome odlučivati, već Vlada Srbije.

Momčilo Cebalović, direktor EPS-a za odnose s javnošću, naglašava da najavljena odluka vlade može da pokoleba potencijalne strateške partnere koji nameravaju da ulože novac u ovu kompaniju. Prema njegovim rečima, EPS je za ovu godinu predvideo manjak struje od 1,7 milijardi kilovat-časova, ali da će zahvaljujući toploj zimi i velikim prolećnim kišama, koje su dovele do rekordne proizvodnje električne energije, kraj 2006. godine ipak dočekati sa pozitivnom nulom.

– Struju smo uvozili u toku zime, a preko leta smo je izvozili. Ali, ne očekujemo da će nas Bog pogledati i sledeće godine, jer nije realno očekivati da pet uzastopnih godina u proleće padaju velike kiše. Kako potrošnja raste godišnje oko 3-4 odsto, a nijedna nova elektrana nije izgrađena 15 godina, postojeće elektrane ne mogu da prate potrebe kupaca – kaže Cebalović.

On je uveren da je cilj EPS-a i republičke vlade energetsko liderstvo u ovom delu Evrope, koje će biti ostvareno kroz postepenu i osmišljenu privatizaciju, a ne rasprodajom rasparčanog EPS-a.

– Privlačenje stranog kapitala, poštovanje Ugovora o energetskoj zajednici, kojim je Srbija zakoračila u EU, dolazak konkurencije na tržište i realne cene energenata jesu preduslovi da bi se kompanija razvijala. Takav EPS biće zanimljiv za velike svetske kompanije sa kojima će biti realizovani veliki projekti. Samo profitabilan EPS može u naredne četiri godine da realizuje investicije od tri milijarde evra, od čega će pola milijarde evra biti utrošeno u ekološke projekte, što je jedan od najvažnijih uslova EU. Bez tih investicija, bez nove elektrane, naša zemlja će ponovo biti veliki uvoznik struje – upozorio je direktor EPS-a za odnose s javnošću.