Vesti
Društvo i ekonomija
Novi smerovi u gimnazijama07.05.2020. 20:00
Izvor: Politika

Druga novina su odeljenja za đake naklonjene istoriji i geografiji, kojih je planirano do deset širom Srbije. Osmake naklonjene ovim naukama, kao ulaznica za ovaj smer, čeka provera znanja istorije ili geografije. Kandidati mogu da polažu jedan test, ali ukoliko odaberu da rešavaju oba za rangiranje će se računati bodovi sa testa na kome su ostvarili bolji rezultat.
− Odeljenja za istoriju i geografiju u Beogradu će dobiti Deveta gimnazija „Mihailo Petrović Alas” i Peta beogradska, a za scenske i audio-vizuelne umetnosti Filološka. Karlovačka gimnazija je tražila specijalizovano odeljenje za istoriju i geografiju i imaće ga, kao i somborska „Veljko Petrović”, a najverovatnije i novosadska „Svetozar Marković”. Gimnazijsko umetničko odeljenje u Novom Sadu imaće „Laza Kostić”. Šabačka gimnazija želi i imaće odeljenje za scenske i audio-vizuelne umetnosti, kao i Druga kragujevačka... − otkriva za „Politiku” Marija Krneta, rukovodilac Grupe za srednje opšte i umetničko obrazovanje u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Od nje saznajemo i da će Prva kragujevačka gimnazija prvi put otvoriti specijalizovano odeljenje za talentovane fizičare. Biće to četvrta, pored tri gimnazije koje već imaju ovakvo odeljenje u Srbiji, a to su: novosadska „Jovan Jovanović Zmaj”, Zemunska u Beogradu i „Svetozar Marković” u Nišu.
− Sve te škole su u univerzitetskim centrima. Prva kragujevačka ima podršku Prirodno-matematičkog fakulteta i Instituta za fiziku, i za predavače i za kabinete. I ona je praktično nastavljač dobre prakse i modela Matematičke gimnazije u Beogradu, kao što je to i „Zmaj Jovina” u Novom Sadu. Nišlije se „bore” među sobom, nisu se profilisali, mada matematici, fizici, informatici naginju njihove gimnazije „Svetozar Marković” i „Bora Stanković”. „Stevan Sremac” je više društvenjak, tako da će i dobiti odeljenje za istoriju i geografiju, a gimnazija „Deveti maj” novo sportsko odeljenje. Težnja sistema jeste da se najbolji nastavnici i učenici iz određenih predmeta zadrže u određenim gimnazijama koje bi izrasle u centre izvrsnosti za određene nauke − objašnjava Krneta.
Iako krojenje plana upisa u srednje škole još nije završeno, ali je pri kraju, izvesno je da će kvote u gimnazijama biti povećane. Sportskih odeljenja u gimnazijama biće širom Srbije. Do sada smo imali odeljenja za sportiste u prestoničkoj Sportskoj gimnaziji i jedno u novosadskoj „Jovan Jovanović Zmaj” sa nastavom na srpskom jeziku, ali i jedno u Subotici na mađarskom u Gimnaziji za talentovane učenike „Deže Kostolanji”. Od septembra sportska odeljenja postojaće i u Nišu, Kragujevcu, Užicu i Novom Pazaru.
Ove godine planirano je manje specijalizovanih odeljenja za đake koji su obdareni za računarstvo i informatiku nego lane kada ih je u ponudi bilo u 53 škole, ali su formirana u 46 kuća znanja.
− Od IT smera odustaće neke škole koje godinama žele, ali ne uspevaju da popune kvotu, kao Gimnazija „Dušan Vasiljev” u Kikindi, koja već treću godinu ne može da upiše odeljenje. Slično je i u Srednjoj školi u Brusu, kojoj će verovatno biti omogućeno da ponovo proba da formira IT odeljenje. Reč je o školama u manjim mestima koje su informatičkim smerom za gimnazijalce pokušale da zadrže decu a država je omogućila usavršavanje nastavnika da bi mogli da predaju talentima, ali zbog toga što ne uspevaju da upišu učenike, ove godine neće dobiti IT odeljenje. Ali, neke nove škole dobiće šansu. Na primer Dvanaesta i Trinaesta beogradska gimnazija, koje do sada nisu imale specijalizovana odeljenja imaće smer za darovite za računarstvo i informatiku − ukazuje Krneta.
Očekuje se veće interesovanje osmaka za odeljenja za biologiju i hemiju, koja su prošle godine uvedena i popunjena u pet gimnazija: Petoj i Osmoj beogradskoj, novosadskoj „J. J. Zmaj”, niškoj „B. Stanković” i Prvoj kragujevačkoj.
Nedelju prijemnih ispita otvoriće baletske škole 7. juna, a sve provere znanja i sklonosti kandidata za mesto u školama i odeljenjima za darovite biće završene do 14. juna, prema planu prosvetnog vrha koji smo dobili na uvid.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…