Vesti
Društvo i ekonomija
Bunjevački jezik fakultativno i u srednjim školama12.06.2020. 20:00
Izvor: Politika

Dr Suzana Kujundžić Ostojić, predsednica Bunjevačkog nacionalnog saveta, kaže da je fakultativno učenje jezika i elemenata nacionalne kulture Bunjevaca dostupno ne samo onima koji se tako izjašnjavaju već svima koji žele više da nauče o ovoj nacionalnoj manjini. „Mi kao Nacionalni savet za nadarene učenike srednjih škola organizovaćemo tribine, sastanke, razgovore na teme interesantne svim mladim ljudima, za one kojima određeni predmeti idu slabije osmislili smo podršku u učenju, a za učenike završnih razreda koji žele da upišu fakultet trudićemo se da pružimo podršku tokom studija“, kaže Kujundžić Ostojić.
Nastavni plan i program uradila je Ana Popov, a Suzana Kujundžić Ostojić i Jadranka Tikvicki, predsednica odbora za obrazovanje u BNS, razradile su ih u nastavne časove. „Mi još nemamo završenu antologiju književnosti starijeg vremena, ali postoji antologija savremene književnosti. Zbog toga smo iz biblioteka sakupile sve što je potrebno. Nastava u srednjoj školi se po ozbiljnosti razlikuje i potrebno je mladima ponuditi druge informacije. Verujem da će đacima biti interesantan program“, kaže dr Kujundžić Ostojić.
Ona je kazala da insistiraju na tome da bunjevački jezik sa elementima nacionalne kulture predaju nastavnici koji su završili smer za srpsku, odnosno nekada jugoslovensku književnost, ili eventualno predavači istorije. Dodaje da imaju dovoljno kadrova da odgovore interesovanju srednjoškolaca i u Subotici i u Somboru. „Na Pedagoškom fakultetu u Somboru takođe imamo svoj izborni predmet i za predavače i vaspitače, i imamo nekoliko studenata koji su završili bunjevački od prvog do osmog razreda osnovne škole i oni su sada na fakultetu i spremaju se da za godinu ili dve postanu predavači bunjevačkog sa, da tako kažem, određenim sertifikatom. Bez obzira na ovu nastavu koja teče na Pedagoškom fakultetu u Somboru, mi ćemo i dalje insistirati na tome da otvorimo lektorat i na Filozofofskom fakultetu u Novom Sadu gde ćemo konačno moći da ponudimo studentima sa društvenih smerova i ovu mogućnost.“
U osnovnim školama u Subotici u školskoj 2019/20. godini 350 učenika je slušalo bunjevački jezik sa elementima nacionalne kulture kao izborni predmet. Predsednica BNS-a kaže da još nemaju nastavu u predškolskim ustanovama, ali je u toku izrada i tog materijala i kaže da se nada da će bunjevački jezik ubrzo biti prisutan i u vrtićima.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…