Vesti
Društvo i ekonomija
Pozivni stiže iz Crne Gore
01.10.2006. 10:00
Izvor: Politika
Pozivni stiže iz Crne Gore
Pripreme za trećeg operatera mobilne telefonije
Treći operater mobilne telefonije u Srbiji dobiće neki od tri pozivna broja koje trenutno koriste mobilni operateri u Crnoj Gori, i to: 067, 068 ili 069. U dokumentaciji za izdavanje treće licence pozivni broj se za sada vodi kao 06H, a o tome koji će broj tačno biti dodeljen odlučiće se nakon što pomenute pozivne brojeve Crna Gora prepusti Srbiji. Oni će, naime, pripasti našoj zemlji jer je Crna Gora posle osamostaljenja dobila novi međunarodni pozivni broj – 382, koji povlači i novu numeraciju.
Budući da je prijavu sa zahtevom za otkup konkursne dokumentacije otkupio samo „Mobilkom Austrija”, treći srpski operater mobilne telefonije će očigledno poslovati pod upravom iz Beča. To nije iznenađenje jer je Boris Nemšić, predsednik uprave „Telekom Austrija” i „Mobilkom Austrija”, još pre dva meseca, 31. avgusta, posle aukcijskog nadmetanja za „Mobi 63” na kojem je tog mobilnog operatera za 1,513 milijardi evra kupio norveški „Telenor”, rekao da je grupacija koju on predvodi veoma zainteresovana za ulazak na naše telekomunikaciono tržište. Nemšić je tada izjavio da će „Mobilkom Austrija” otkupiti licencu čim je naša država ponudi.

Interesovanje Austrijanaca za treću licencu mobilne telefonije u Srbiji, nije pokolebala izuzetno visoka cena od 320 miliona evra. Jer, ona je, kako se može saznati u nadležnim domaćim institucijama, veća od zbira vrednosti svih licenci izdatih u regionu (bez licence za „mrežu 063” koja je takođe prodata za 320 miliona vera). Na primer, poslednja izdata licenca u Sloveniji prodata je za samo 6,5 miliona evra. Slovenija je po broju stanovnika petostruko manje tržište od Srbije, ali zato pretplatnici iz te zemlje imaju veću platežnu moć.

Pomenutih 320 miliona evra za licencu i još oko pola milijarde evra za izgradnju infrastrukture ne bi trebalo da budu ozbiljniji izazov za „Mobilkom Austrija”. Taj poslovni sistem ima više od devet miliona korisnika mobilne telefonije. To su pretplatnici austrijskog operatera A1, slovenačkog „Si Mobila”, bugarskog „Mobitela”, hrvatskog „Vipneta” i „Mobilkoma Lihtenštajn”.

Kako se očekuje, treći operater mobilne telefonije će sa 300 do 400 zaposlenih nastojati da tokom prvih šest meseci signalom pokrije veće gradove i glavne saobraćajne pravce. Signal će najverovatnije prvo pokriti Beograd, a potom i Novi Sad, Niš, Suboticu i autoput, da bi se vremenom širio ka istočnim, zapadnim i južnim krajevima naše zemlje. Kao krajnji rok za izgradnju mreže sa kojom će signal biti dostupan u većem delu Srbije, kako se može saznati, spominje se rok od tri godine.

Srbija trenutno ima između četiri i pet miliona korisnika mobilne telefonije. Tačan broj je nemoguće ustanoviti jer mnogi pretplatnici imaju kartice oba postojeća operatera. Novi – treći operater u najboljem slučaju može da računa na oko milion i po korisnika, mada taj broj, uz atraktivnu ponudu, može biti i nešto veći. S obzirom na to da „Mobilna telefonija Srbije” i „Telenor” imaju čvrste pozicije, jasno je da će „Mobilkom Austrija” klijentelu moći da privuče isključivo nižim cenama i novim servisima.

Bez Šlafa

Austrijski biznismen Martin Šlaf, koji je sa svojim poslovnim partnerima iz konzorcijuma „Holdenherst holding” LTD od prodaje „Mobija 63” zaradio 357.900,000 evra, na ime 30 odsto akcionog kapitala „mreže 063”, nema nikakve veze sa nastojanjima „Mobilkoma Austrija” da otkupi treću licencu mobilne telefonije u Srbiji. Njegovo ime i interes pojavljuju se isključivo kod visokorizičnih poslova, kakva je bila kupovina vlasničkog udela porodice Karić u „Mobtelu”, u trenutku kada je država zaoštrila nastojanja da raščisti problematične suvlasničke odnose u tom preduzeću.

U slučaju trećeg operatera mobilne telefonije, Martin Šlaf jednostavno nema šta da traži, jer će licenca biti prodata pod jasno definisanim pravilima. Kupac mora da ima više od tri miliona korisnika mobilne telefonije i prošlogodišnji obrt od 500 miliona evra.

Inače, Šlafa bije glas kontraverznog biznismena, sa odličnim političkim vezama. Njegovo ime nedavno se našlo usred velikog skandala u Izraelu, jer je više vodećih političara iz te zemlje optuženo da su od Šlafa dobijali velike sume novca. Pare su stizale iz kockarnica.