Vesti
Politika
Spor Rusije i SAD oko Gruzije
01.10.2006. 10:00
Izvor: Politika
Spor Rusije i SAD oko Gruzije
Sučeljavanja u Savetu bezbednosti UN
NjUJORK – SAD i Velika Britanija su uložile primedbe na ruski predlog saopštenja Saveta bezbednosti kojim se gruzijske vlasti kritikuju zbog provokativnih akcija i stacioniranja trupa u samoproglašenoj republici Abhaziji. Ruska strana je saopštila da su za nju te promene neprihvatljive.

Kako je javila agencija AP, posle dugih razgovora tokom prekjučerašnjeg dana, SAD su kasno preksinoć predložile velike promene u ruskom predlogu saopštenja, a američki ambasador u UN Džon Bolton rekao je novinarima u Njujorku da „u predloženom saopštenju ima brojnih teškoća”.

Ruska agencija Itar-Tas je prenela stav ruske delegacije u UN da su za Rusiju neprihvatljivi amandmani na ruski predlog saopštenja o situaciji u Gruziji koje je predložila američka strana.

Ruska misija u UN je saopštila da nije jasno kada će se Savet bezbednosti ponovo sastati kako bi razgovarao o predloženom saopštenju o Gruziji.

Ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin je u četvrtak podneo predlog saopštenja o situaciji u Gruziji za koji se, kako su navele agencije, nadao da će biti brzo usvojen u Savetu bezbednosti.

Rusija je u četvrtak zatražila hitan sastanak Saveta bezbednosti zbog hapšenja četvorice pripadnika ruske vojske u Gruziji pod sumnjom da su se bavili špijunažom.

Čurkin je rekao da su ti ruski oficiri u Gruziji radili na zatvaranju dve ruske vojne baze u skladu sa ugovorom koji su ranije postigli Moskva i Tbilisi.

Rusija, koja je zadržala vojne baze u Gruziji posle raspada Sovjetskog Saveza 1991, obećala je da će ih zatvoriti do kraja 2008. godine.

Odnosi između Moskve i Tbilisija poremećeni su već duže vreme zbog namere Gruzije da se priključi NATO i bliskih veza Rusije sa njenim provincijama Abhazijom i Južnom Osetijom, koje teže otcepljenju. (Tanjug)

Jače mere bezbednosti oko ruskih objekata

TBILISI – Operativne jedinice ruske vojske u Gruziji pojačale su mere bezbednosti oko štaba u Tbilisiju i drugih objekata na teritoriji Gruzije, uključujući i vojnu bazu u Batumiju i mestu Ahalkalaki.

Teritorija oko štaba ruskih snaga u Tbilisiju i dalje su pod blokadom gruzijske policije. Situacija je mirna, a gruzijski policajci proveravaju dokumenta i automobile ruskih vojnika koji ulaze i izlaze iz štaba.

Policija je blokirala štab 27. septembra, a gruzijske vlasti su tada saopštile da će kordoni policije ostati sve dok ruska strana ne izruči ruskog oficira Konstantina Pičugina, kojeg je Gruzija optužila za špijunažu.

Ruska ambasada je juče saopštila da Pičugin neće biti izručen, navodeći da su optužbe protiv njega neosnovane.

Stopirano povlačenje vojske

TBILISI – Rusija je privremeno suspendovala povlačenje svojih vojnika iz dve baze koje ima u Gruziji dok se bezbednosna situacija ne normalizuje, saopštilo je juče rusko Ministarstvo odbrane.

Kao razlog za tu odluku navedena je nemogućnost da se vojnicima osigura bezbednost pri povlačenju kroz gruzijsku teritoriju u trenutku kada su strasti uzavrele zbog špijunske afere u kojoj je privedeno pet ruskih oficira, preneo je Rojters.

Prema gruzijskim izvorima, u dve ruske vojne baze, zaostale iz vremena Sovjetskog Saveza, ima oko 2.000 vojnika. Jedna se nalazi u mestu Batumi, na Crnom moru, a druga u Ahalkalaki, na jugu zemlje, u blizini granice sa Jermenijom. Prema bilateralnom ugovoru dve zemlje, baze treba da budu zatvorene do kraja 2008. godine.

Mere bezbednosti u tim bazama biće podignute na viši nivo dok se strasti ne smire, istaklo je Ministarstvo odbrane Rusije.

Do sada je, zbog najnovijeg zaoštravanja odnosa između Rusije i Gruzije, evakuisano 84 ruskih diplomata i članova njihovih porodica, a evakuacija ostalih ruskih državljana će se nastaviti, izjavio je portparol Ministarstva Mihail Svirin. U ambasadi u Tbilisiju ostaće samo minimum osoblja.

Odnosi između Moskve i Tbilisija poremećeni su već duže vreme zbog namere Gruzije da se priključi NATO i bliskih veza Rusije sa njenim provincijama Abhazijom i Južnom Osetijom, koje teže otcepljenju.