Vesti
Politika
Mnogo buke oko terminologije
01.10.2006. 16:30
Izvor: Novosti
Posle prikupljanja sve neophodne dokumentacije i potpunog opremanja Ministarstvu zdravlja biće podnet zahtev za registraciju Specijalne bolnice za ginekologiju, ekologiju i vantelesnu oplodnju čiji će direktor biti ginekolog, dok će prof.dr Miodrag Stojković sloviti kao vlasnik ove ustanove. Ovim se konačno stavlja tačka na nesporazum koji je nastao na relaciji ovog naučnika i Ministarstva zdravlja oko toga da li će Stojković otvoriti “kliniku” u Leskovcu, a razrešena je i dilema oko toga da li on, kao veterinar pod osnovnom obrazovanju, može da otvori Specijalnu bolnicu za veštačku oplodnju.

Doktor Stojković veruje da je nesporazum bio “teminološke prirode” i nada se da će ostvariti dobru saradnju sa Etičkim komitetom koji radi na pripremi Zakona o vantelesnoj oplodnji, kao i da će njegove sugestije u vezi sa donošenjem fleksibilnijeg Zakona, nalik onome u Velikoj Britaniji, biti prihvaćene i razmatrane.

- Verujem da će se kroz buduću uspešnu saradnju naših vrsnih stručnjaka na nivou cele Srbije oformiti tim koji će svojim naučno - istraživačkim radom biti konkurencija istraživačkim timovima širom sveta - kaže dr Stojković čiju veru dopunjuje i podrška koju je dobio od naučne javnosti kod nas i u svetu - Vraćam se u svoju zemlju zato što verujem i znam da ima dosta pametnih ljudi koji prepoznaju šta je dobro za sve nas.

Dr Stojković je prvi u svetu na Univerzitetu u Njukaslu pre dve godine klonirao ljudski embrion u terapeutske svrhe a prošle nedelje u američkom časopisu “Stem Cels” objavljen je njegov rad o dobijanju živih matičnih ćelija iz mrtvih embrionalnih ćelija.

Svi ugledni svetski mediji u Evropi, Americi i Aziji preneli su ovu vest a ime Leskovca, odnosno Srbije, našlo se je na naučnoj mapi sveta.Naime, Stojković je do ovog otkrića došao u laboratoriji u Njukaslu ali ga pripisuje svom novom preduzeću “Sintocel"”koje je registrovao u Srbiji.

U reportaži ugledne američke mreže “CBS”, koju su preneli i između ostalih i “Helt”,“Hindu”, ”Gvardian” “Vašington Post”, “Njusajentist”, BBC, “Tajm” objavljena je suština rada ali i reakcije naučne i teološke javnosti.Kako se može predpostaviti naučnici, među kojima je dr Donald V.Landri, direktor istraživačkog odeljenja na Kolumbija Univerzitetu, Medicinskog centra u Njujorku, puni su nade da će ovo otkriće pomoći izučavanju najranijeg ljudskog stadijuma ali i neizlečivih bolesti kao što su dijabetes, Parkinsonov ili Alchajmerov sindrom.Dr Landri je još 2004.godine objavio da postoji mogućnost da se iskorišse mrtve embrionalne ćelije.
- Možemo uzeti žive ćelije iz mrtvih embriona na isti način kako uzimamo žive organe iz mrtvih pacijenata - objašnjava dr Landri.

Alta Čaro, bioetičar i profesor prava na Univerzitetu u Viskonsinu, čestita na otkriću ali upozorava da ono ne sme da bude izgovor da prestanu da se finansiraju već “poznate metode” i da se akcenat stavi samo na ovo najnovije.

Mediji prenose i mišljenje katoličkih teologa koji su veoma sumnjivi prema ovom otkriću. Oni tvrde da se ustvari ne zna da li su ti embrioni “bili zaista mrtvi”.Njihov stav je i da ne treba koristiti kontracepciju i veštačku oplodnju pa zato i ne čudi ovakav pristup problemu.

Otkrića vezana za matične ćelije i terapeutsko kloniranje su svuda u svetu, a vidimo i kod nas, tretiraju se i kao političko pitanje.Džordž Buš je pre dva meseca zabranio finansiranje ovih istraživanja državnim parama, ali po oceni naučnika to neće zaustaviti progres.

NEMA MESTA NEVERICI

Svetski mediji preneli su da je Stojkovićev tim, u kome su pored njegove supruge Petre bili naučnici iz Njukasla i Španije, proučavao 132 mrtva embriona i to 48 sati pošto što su prestali da se dele.Takvi embrioni smatraju se mrtvim.Otkrili su da su pod određenim uslovim 13 od tih 132 nastavili da se razvijaju više od ostalih i da su dostigli nivo od 16 do 24 ćelije što je dovoljno za formiranje jedne linije matičnih ćelija.

ŽAL U NjUKASLU

Stojković je pre godinu dana napustio Njukasl i svoj naučni rad nastavio na Institutu “Princ Filipe” u Valensiji. “Gvardian” je tada prenoseći ovu vest citirao i Kristofera Edvardsa, prodekana na Univerzitetu u Njukaslu, koji je poželeo Stojkoviću da nastavi sa naučnim uspesima ali i da je to “veliki gubitak za njihov tim koji se bavi matičnim ćelijama".