Vesti
Politika
Dobre i loše strane novog ustava
02.10.2006. 12:00
Izvor: B92
Beograd -- Referendum o novom ustavu Srbije održava se 28. i 29. oktobra.
Građani će se izjašnjavati zaokružavanjem "da" ili "ne" na pitanje "Da li ste za potvrđivanje novog ustava Srbije?". Predsednik Skupštine Srbije Predrag Marković kaže da će referendumska kampanja trajati mesec dana kako bi bilo dovoljno vremena da građanima budu obrazloženi ustavna rešenja i značaj novog ustava.

Bivši sudija Vrhovnog suda Srbije Zoran Ivošević je, posle prvog čitanja novog ustava, ocenio da se u njemu vidi da je postignuta ravnoteža programskih i političkih interesa najjačih stranaka u Srbiji. "Upravo zbog ostvarivanja te ravnoteže, ustav ima mana. Mislim da su ustavna rešenja na zavidnom nivou u pogledu ljudskih i manjinskih prava. Isto tako, oblasti ekonomskog uređenja, javnih finansija i svojinskih odnosa, organizacije vlasti, naročito sudske, urađene su veoma pažljivo. Kada je reč o manama, teritorijalna autonomija je dobila veća ovlašćenja, ali možda ne onolika kolika su mogla biti", kaže on.

Ivošević smatra da je značajno što tekst predviđa lakšu promenu ustava, pa će njegove mane biti moguće promeniti. Bivši sudija Vrhovnog suda kaže da se u predloženom tekstu ustava naziru i pravci razvoja države Srbije. "Taj pravac vidim kao kretanje ka regionalnoj državi jer ovaj ustav otvara mogućnost da i drugi regioni dobiju ovlašćenja teritorijalne autonomije. Takve su Španija i Italija na primer, pa mi se čini da ustav otvara i tu mogućnost", kaže on.