Vesti
Društvo i ekonomija
Srbija dobila 1. firmu u kojoj se radi samo 4 dana! Manje vise na mrežama, a evo šta se dešava s platom i šta rade petog dana23.02.2022. 20:00
Izvor: Kurir

Petog dana postojaće dežurstva, gde će se zaposleni smenjivati.
BEOGRAD - U vreme kada se Belgija ozbiljno priprema za uvođenje četvorodnevne radne nedelje, Srbija i zvanično dobija prvu kompaniju koju u kojoj će se raditi četiri dana nedeljno.Nakon testa odnosno probnog perioda koji je trajao punih pet meseci, u toj kompaniji juče su i zvanično najavili da će ubuduće zaposleni raditi četiri dana u nedelji. Petog dana postojaće dežurstva, gde će se zaposleni smenjivati.
Rezultati tokom test perioda u kompaniji ManpowerGroup, pokazali su da je produktivnost zaposlenih porasla, a naglašeno je da će i po ovom principu rada zaposlenima plata ostati ista, objavio je Blic.Radnici u Belgiji uskoro će moći odabrati četvorodnevnu radnu sedmicu u sklopu niza reformi tržišta rada. Paket reformi koji je dogovorila višestranačka koaliciona vlada u toj zemlji takođe će radnicima dati pravo da isključe radne uređaje i ignorišu poruke vezane uz posao nakon radnog vremena bez straha od odmazde.
U međuvremenu je više kompanija testiralo ovakvu mogućnost. Rezultati su pokazali da su zaposleni postali produktivniji, jer su provodili manje vremena na društvenim mrežama i aktivnostima nevezanim za posao.
Jedan anketirani zaposleni na Novom Zelandu je rekao da je prestao da gleda poruke koje mu je slala žena, jer je toliko bio koncentrisan na posao. Mnoge kompanije tako su sebi postavile i pitanje: “Zašto ne plaćati rezultate rada, umesto dane provedene u kancelariji?”Majkrosoft je takođe testirao rad od četiri dana nedeljno, a rezultati su bili iznenađujući - produktivnost radnika je porasla za 40 odsto. Gotovo identične rezultate pokazale su i mnoge druge kompanije, ali i domaća iskustva koja datiraju nekoliko decenija unazad.
Skraćeno radno vreme dobro pamte radnici Javora iz Ivanjice, firme koja je u vreme SFRJ slovila za jednog od najvećih domaćih izvoznika u oblasti tekstilne industrije, osnovane davne 1948. godine. Osamdesetih su na platnom spisku imali 3.700 ljudi, godišnje su pravili više od 10 miliona komada... I ne samo to, radili su ono što danas rade mnoge velike svetske kompanije - skratili radno vreme i pokazali da je to bio dobar izbor.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…