Vesti
Politika
Za poštovanje, a ne kršenje prava
03.10.2006. 10:00
Izvor: Danas
Za poštovanje, a ne kršenje prava
Premijer Srbije sa saradnicima juče boravio u zvaničnoj poseti Slovačkoj
Bratislava - Rešenje o statusu Kosova mora biti takvo da može da bude korigovano, a nezavisnost Kosova ne trpi korekcije - to je konačno rešenje koje ne može da ne ostavi traga na stabilnost u regionu. Stoga smo u budućem ustavu još jedanput potvrdili privrženost odrebama međunarodnog prava - rekao je Vojislav Koštunica, predsednik Vlade Srbije, posle jučerašnjeg razgovora s Robertom Ficom u Bratislavi.
Premijer Srbije je istakao da "ma koliko kosovski problem bio težak, on ima jedinstven okvir, a to je "poštovanje međunarodnog prava i principa integriteta međunarodne priznate države".
- Ako je to okvir, rešenje se ne može postići kršenjem, već poštovanjem međunarodnog prava i mora biti na način na koji Evropa rešava te probleme - viši stepen autonomije, a Srbija nudi najviši stepen autonomije koji je poznat u Evropi. Složili smo se da je velika prednost tog rešenja što se u budućnosti može korigovati - rekao je Koštunica.
Odgovarajući na pitanje šta podrazumeva pod najvišim stepenom autonomije, premijer je precizirao da je reč o većem stepenu autonomije nego što ga ima bilo koja provincija u Španiji, uključujući i Kataloniju, te da to konkretno znači da će Kosovo i njegove institucije imati samostalnu zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, te mogućnost saradnje s međunarodnim finansijskim institucijama, ali bez međunarodno-pravnog subjektiviteta, odnosno bez članstva u Ujedinjenim nacijama i drugim organizacijama i bez sopstvenih oružanih snaga, uz veze koje postoje između Beograda i "malobrojnih delova Kosova naseljenih srpskim zajednicama".
Premijer Slovačke Republike Robert Fico je istakao da "odbija crno-beli pristup viđenja Kosova" i založio se za rešenje koje bi u budućnosti moglo da bude korigovano ukoliko za to bude potrebe, budući da bi suprotno rešenje moglo doneti više štete nego koristi. On je istakao da Slovačka želi da bude aktivna u procesu traganja za konačnim rešenjem kosovskog problema, te da nestrpljivo očekuje izveštaj Ahtisarija, specijalnog izaslanika UN za Kosovo, nakon čega će zauzeti stav budući da Zapadni Balkan predstavlja spoljnopolitički prioritet Bratislave.
- Slovačka kao glavni prioritet vidi stabilnost u regionu i dostojanstven život i poštovanje ljudskih prava svih na teritoriji Kosova, uključujući i Srbe - rekao je premijer Slovačke.
Posle razgovora s predsednikom Slovačke Ivanom Gašparovičem, premijer Vojislav Koštunica je izrazio zadovoljstvo njegovim stavom da se Slovačka protivi otcepljenju Kosova, te da će u SB UN braniti pravedno rešenje. Slovačka je do 2007. članica SB UN.
Na novinarsko pitanje u vezi sa ostavkom članova Vlade iz G17 Plus, Koštunica je rekao da i Slovačka i Srbija imaju "vrlo stabilne koalicione vlade". On je izrazio zadovoljstvo zbog usvajanja Ustava u Skupštini Srbije što je, kako je rekao, posao na kojem su stranke i Vlada zajedno radile dve godine, te je dodao da sada sledi referendum i izbori radi uspostavljanja institucija u skladu s novim Ustavom.
- To je posao koji smo zajedno započeli, treba zajedno da ga završimo i zajedno ćemo ga i završiti - poručio je predsednik Vlade.
Premijer je ocenio da je Srbija dobila dobar demokratski ustav koji omogućuje pun demokratski razvoj Republike, te da demokratske promene 2000. sada dobijaju pravni temelj i čvrst pravni okvir.
Premijeri Slovačke i Srbije najavili su mogućnost liberalizacije viznog režima. Fico je, kako je rekao na konferenciji za novinare posle zvaničnih razgovora, Koštunici ponudio saradnju i kada su u pitanju iskustva Slovačke na putu ka članstvu u EU, budući da Slovačka ima iskustvo podele zemlje, brojnu manjinu i druge istorijske sličnosti, te ponovio da se njegova zemlja zalaže za proširenje EU. Oba premijera su izrazila zadovoljstvo položajem slovačke manjine, a slovački premijer se zbog toga Vojislavu Koštunici zahvalio "za brigu koju Srbija vodi o 60.000 Slovaka".
- Upravo ova briga može biti primer za celu Evropu kako živeti zajedno - rekao je Fico.
Uz ocenu da je zajednički konstatovano da uprkos "nestandardnim prijateljskim i političkim odnosima" ekonomska saradnja nije zadovoljavajuća, Fico je od Koštunice tražio i pomoć za tri konkretna projekta u kojima učestvuju slovačka preduzeća u Sbiji.
Premijer Srbije susreo se juče i s predsednikom parlamenta Slovačke Pavolom Paškom i ministrom spoljnih poslova Janom Kubišom. U delegaciji Srbije bila je i predsednica Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine Ana Tomanova Makanova. Ministar privrede u Vladi Srbije Predrag Bubalo juče je razgovarao sa slovačkim kolegom Ljubomirom Jasnatekom, dok je ministar za kapitalne izvesticije Velimir Ilić razgovarao sa slovačkim ministrom za saobraćaj, poštu i telekomunikacije Ljubomirom Važnim.

BUBALO: Zainteresovanost za privatizaciju Goše

Ministar privrede u Vladi Srbije izrazio je juče zadovoljstvo razgovorima sa slovačkim kolegom zbog činjenice da "dosad nije naišao na tako otvoren razgovor o pozitivnim, ali i negativnim iskustvima na putu do ulaska u EU", što Srbiji može biti od velike koristi.
- Slovačka je ponudila potpunu tehničku pomoć u procesu asocijacije i pridruživanja, a kasnije i punopravnom članstvu u EU - rekao je Bubalo.
Prema njegovim rečima bilo je reči o povećanju bilateralne razmene robe i investiranja slovačkih kompanija u Srbiju, a jedna firma iz Velike Trnave izrazila je zainteresovanost za učestvovanje u privatizaciji Goša - šinskih vozila.
Na pitanje za koja je tri projekta premijer Fico tražio pomoć premijera Koštunice, Bubalo je odgovorio da je reč o starim dugovima koje SFRJ ima prema bivšoj Čehoslovačkoj, o jednom ugovorenom poslu namenskih industrija i o ugovoru u vezi s toplifikacijom u Kovinu.

ILIĆ: Slovačka delegacija u Srbiji za dve nedelje

Velimir Ilić, ministar za kapitalne investicije u Vladi Srbije, najavio je posle razgovora sa slovačkim ministrom za saobraćaj, poštu i telekomunikacije Ljubomirom Važnim da je dogovoreno da delegacija privrednika ove zemlje u roku od 15 dana poseti Srbiju.
- Oni su zainteresovani za poslove u putogradnji, građevini, a prvenstveno u gasifikaciji i izgradnji gasovoda i magistralnih vodova. Izuzetno ih interesuje i izgradnja podzemnog skladišta Banski Dvor - rekao je Ilić.
Prema njegovim rečima, slovački partneri će prilikom posete Beogradu razgovarati i s predstavnicima železnice zbog buduće saradnje u toj oblasti, naročito pri elektrifikaciji pruga.