Vesti
Politika
Međunarodna konferencija kardiologa u Beogradu
03.10.2006. 13:30
Izvor: RTS
Evropska konferencija o bolestima srčanog mišića, perikarda i disfunkciji leve komore okupiće u Beogradu od 6. do 8. oktobra gotovo 500 učesnika iz 23 zemlje i 48 vrhunskih internacionalnih eksperata.

Direktor konferencije prof. dr Petar Seferović je u intervjuu Tanjugu rekao da će ovaj kardiološki sastanak, po broju inostranih predavača, biti najveći koji je ikad održan na prostorima bivše Jugoslavije.

'Evropski bord za akreditacije u kardiologiji rangirao je značaj našeg kursa sa 16 časova kontinuiranog medicinskog usavršavanja, dok je kongresu kardiologa u Barseloni, koji je bio najznačajniji profesionalni sastanak u svetu u 2006, dodelio 18 časova', istakao je dr Seferović. On je objasnio da su u pitanju časovi koje lekari upisuju u svoj kurikulum, zbog obnavljanja licence, a njihov broj zavisi od vrste sesija i značaja inostranih učesnika na skupu.

Predavanja će biti objavljena u tri vodeća stručna časopisa - 'Evropskom žurnalu za srčane slabosti', nemačkom 'Srcu' i engleskoj 'Reumatologiji', a celokupan tok konferencije će biti publikovan kao edukacioni video materijal, dostupan i preko sajtova Evropskog udruženja kardiologa i Udruženja kardiologa SCG.

Dr Seferović je rekao da će beogradska konferencija biti prvi zvanični zajednički sastanak Evropskog udruženja za kardiologiju i Evropskog udruženja za reumatologiju [EULAR], tako da je jedan dan planiran za sesije o značaju reumatoloških bolesti za kardiologiju.

Prema njegovim rečima, skup će imati još tri teme - dijagnostiku i terapiju srčane slabosti, lečenje virusnih bolesti srčanog mišića i bolesti srčane kese, koje su često rani znak drugih oboljenja, najčešće malignih.

'Kardiologija je jedna od najdinamičnijih naučnih disciplina. Kad se posmatra medicina kao celina, više od trećine otkrića koja su drastično promenila tok u lečenju bolesnika je u kardiologiji', rekao je dr Seferović.

Ističući da je beogradska kardiološka škola, koju predvodi akademik Miodrag Ostojić, jedan od najboljih sistema u Evropi istočno od Italije, on je ocenio da je lecenje bolesti srca visestruko poboljšano u poslednjih nekoliko godina - zahvaljujući nabavci najsavremenije opreme, ali i novim interventnim pristupima koji sve više zamenjuju klasičnu hirurgiju.

Inovacije će na beogradskoj konferenciji predstaviti niz najistaknutijih kardiologa sveta, a pored Evropljana gosti će biti i dva američka doajena u oblasti lečenja srčane kese - Dejvid Spodick i Ralf Shabetai. 'U najvažnijim svetskim udzbenicima, oni pišu poglavlja koja su na nivou Biblije za ovu oblast kardiologije', ocenio je dr Seferović.

Na konferenciji će biti i neposredni bivši predsednik Evropskog društva kardiologa Majkl Tendera, potpredsednik ovog društva Panos Vardas, glavni urednik 'Evropskog žurnala za srčane slabosti' Karl Svedberg i vodeći stručnjaci EULAR-a.

'U organizaciji skupa aktivno učestvuje Udruženje kardiologa SCG, ali i Srpska akademija nauka i umetnosti, koja je izvanredan domaćin skupu i na ovaj način nastavlja uključivanje u evropske naučne tokove', rekao je dr Seferović.

On je dodao da će Beograd pokusati u narednih nekoliko godina, do 2010, da se kandiduje kao domaćin još većeg i značajnijeg skupa - Evropskog sastanka o srčanoj slabosti, na kome obično učestvuje oko 4.000 kardiologa.