Vesti
Politika
"Rusija neće prihvatiti nametanje"
04.10.2006. 13:30
Izvor: B92
Strazbur, Helsinki, Beograd -- Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio da Rusija neće podržati bilo kakvo nametnuto rešenje o Kosovu.
Odgovarajući na pitanje u Strazburu u Savetu Evrope da li će Rusija uložiti veto u Savetu bezbednosti ukoliko bude nametnuto rešenje o nezavisnosti Kosova, Lavrov je rekao da Rusija ne može dozvoliti da Savet bezbednosti svojim autoritetom blagoslovi bilo koje nametnuto rešenje.

Jedino dobro i prihvatljivo rešenje je ono koje podržavaju obe strane u pregovorima, izjavio je ruski ministar. On je rekao da ni Kontakt grupa nije ta koja bi trebalo da određuje resenja Kosova, već su to učesnici u pregovorima - Beograd, albanski lideri i predstavnici srpske manjine na Kosovu.

Lavrov je nekoliko puta naglasio da se do rešenja statusa Kosova mora doći u pregovorima koji bi rezultirali odlukom prihvatljivom za srpsku i albansku stranu.

Izbori pre statusa Kosova?

Predlog rešenja za status Kosova, koji je glavni posrednik u pregovorima Marti Ahtisari trebalo da saopšti u novembru, verovatno će biti objavljen kasnije, ukoliko krajem godine u Srbiji budu održani vanredni parlamentarni izbori. Ahtisari je finskoj televiziji ILE rekao da će njegov plan možda morati da sačeka ishod izbora, koji bi u Srbiji mogli da budu održani u decembru.

Savetnik premijera Srbije Vladeta Janković izjavio je za B92 da je Ahtisarijev stav korak u dobrom pravcu. Janković ocenjuje i da se radi o realističkom i trezvenom opredeljenju.

"Mnogo je bolje da se razgovorima i rešenju konačnog statusa Kosova i Metohije pristupi pošto unutrašnja situacija u Srbiji bude stabilna, pošto se donese ustav, obave izbori i čitava struktura bude na zdravim nogama. Ona će biti mnogo sposobnija da meritorno i sa punim pokrićem učestvuje u donošenju konačnog rešenja", rekao je Janković.

On smatra i da je promena stava Martija Ahtisarija verovatno rezultat međunarodnog pritiska na njegovu kancelariju, ali navodi i da je takav pritisak je bio potpuno opravdan. "Ja ne mogu da pretpostavim kakva je kombinatorika po sredi, ali sasvim je moguće da se oni boje od destabilizacije Srbije i potencijalno čitavog regiona, ako bi neka dramatično nepovoljna odluka za Srbiju pala", kaže Janković.

Ambasador Nemačke u Srbiji Andreas Cobel je u intervjuu za B92 rekao da se svi razgovori na tu temu vode na osnovu stavova da duže čekanje u donošenju rešenja neće poboljšati situaciju na Kosovu. "Međutim, nije poželjna ni preterana žurba", rekao je on.