Vesti
Politika
I Solana očekuje odlaganje05.10.2006. 10:00
Izvor: B92
Strazbur, Helsinki, Beograd -- Nakon Ahtisarija, i Havijer Solana procenjuje da će se pomeriti rešavanje statusa Kosova zbog izbora u Srbiji.
"Ako se u Srbiji u oktobru održi referendum o ustavu, a do kraja godine izbori, verovatno će biti doneta razumna odluka o odlaganju rešavanja statusa Kosova", izjavio je on. Solana je rekao da je o tome razgovarao sa Martijem Ahtisarijem, koji će, imajući u vidu "temeljnu promenu" u unutrašnjepolitičkom razvoju u Srbiji, verovatno odlučiti da za par meseci odloži podnošenje predloga o statusu Kosova.Solana je u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta rekao da je Ahtisari istakao da je Kontakt-grupi u septembru rekao da će krajem oktobra ili početkom novembra podneti dokument o rešenju za status Kosova.
"U tom trenutku", objasnio je Solana, "situacija u Srbiji je bila takva da pitanje ustava neće biti rešeno do sve do 2007, a ni parlamentarni izbori ne bi bili održani pre toga".
"Prošle nedelje je došlo do važnog događa: predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica su postigli dogovor, na temelju kojeg su našli rešenje za ustav, tako da će izbori biti sazvani pre kraja godine, što je zaista temeljna promena", rekao je Solana.
On je time odgovorio na pitanje šta misli o ocenama da rešenje za Kosovo neće moći da se nađe do kraja godine, posebno imajući u vidu razvoj unutar Srbije, i da li smatra da može doći do odlaganja rešenja statusa za par meseci.
Rokove pomera samo Kontakt-grupa
Ahtisarijeva portparolka Hua Đijang izjavila je danas, zamoljena da pojasni Ahtisarijevu izjavu o mogućem odlaganju objavljivanja predloga za Kosovo, da je to bio odgovor na pitanje novinara kako će izbori u Srbiji uticati na rešavanje statusa Kosova.
"Ahtisari je rekao da za sada nema promena u smernicama i da će nastaviti da radi u skladu s poznatim principima, sem ako Kontakt-grupa ne promeni vremenske rokove", rekla je Hua i dodala da je Ahtisari naglasio da još nije dobio nikave informacije da Kontakt-grupa namerava da menja rokove.
Američki ambasador u Beogradu Majkl Polt kaže da ima puno poverenje u rešenje koje bi mogli da predlože Marti Ahtisari i Kontakt-grupa. Polt procenjuje da definisanje statusa Kosova u predlogu ustava Srbije neće imati uticaja na rešavanje sudbine Kosova.
"Nijedna strana ne može da sama promeni proces ili ishod pregovora. I to vam daje jasnu sliku kakav uticaj mogu imati drugi dogadjaji na konačan ishod pregovora. Mi težimo ka okončanju procesa do kraja godine. Kako će se on na kraju završiti, to je na Kontakt grupi i Martiju Ahtisariju", rekao je Polt.
Ambasador Nemačke u Srbiji Andreas Cobel je u intervjuu za B92 rekao da se svi razgovori na tu temu vode na osnovu stavova da duže čekanje u donošenju rešenja neće poboljšati situaciju na Kosovu. "Međutim, nije poželjna ni preterana žurba", rekao je on. Ceo razgovor možete pročitati u rubrici Intervju.
Koštunica: Ahtisari me zaprepastio
Premijer i njegov savetnik suprotno su reagovali na najavu o odlaganju objavljivanja rešenja za Kosovo zbog izbora u Srbiji.
Vojislav Koštunica takvu izjavu Martija Ahtisarija ocenio je kao zaprepašćujuću, uz komentar da međunarodni posrednik u svom mandatu nema ovlašćenja da se bavi pitanjem kada će biti održani izbori u jednoj suverenoj zemlji. Samo dan ranije premijerov savetnik Vladeta Janković rekao je da Ahtisarijev stav smatra kao korak u dobrom pravcu.
"Ahtisari u svom mandatu, koji je dobio od generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, nema ovlašćenja da se bavi pitanjem kada će izbori biti održani u jednoj suverenoj zemlji. On je do sada već zakoračio u taj suverenitet i terotorijalni integritet Srbije više nego što mu je taj mandat dozvoljavao, učinio je to i ovom prilikom. Za nas je jednostavno važan naš dnevni red", kaže Koštunica.
Ahtisari je finskoj televiziji ILE rekao da će njegov plan možda morati da sačeka ishod izbora, koji bi u Srbiji mogli da budu održani u decembru.
Za razliku od premijera, savetnik premijera Vladeta Janković izjavio je dan ranije za B92 da je Ahtisarijev stav korak ka realističkom i trezvenom opredeljenju, da bi prvo unutrašnja situacija u Srbiji bila stabilna.
Albanci apeluju na UN
Lideri kosovskih Albanaca apelovali su na Ujedinjene nacije da ne odlažu rešenje za odluku o statusu Kosova zbog izbora u Srbiji.
"Radimo na rešenju statusa u okviru rasporeda koji je postavila Kontakt-grupa, a to je do kraja godine", Arben Ćirezi, savetnik kosovskog premijera.
Opoziciona Demokratska partija Kosova navodi da bi odlaganje dovelo do nesigurnosti i unutar i van Kosova.
Rusija ne prihvata nametanje
Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da Rusija neće podržati bilo kakvo nametnuto rešenje o Kosovu. "Jedino dobro i prihvatljivo rešenje je ono koje podržavaju obe strane u pregovorima", izjavio je Lavrov.
Odgovarajući na pitanje da li će Rusija uložiti veto u Savetu bezbednosti ukoliko bude nametnuto rešenje o nezavisnosti Kosova, Lavrov je na konferenciji za novinare u Savetu Evrope rekao da Rusija ne može dozvoliti da Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija svojim autoritetom odobri bilo koje nametnuto rešenje.
On je rekao da ni Kontakt-grupa nije ta koja treba da određuje rešenja Kosova, već da su to učesnici u pregovorima, odnosno Beograd, albanski lideri i predstavnici srpske manjine na Kosovu.
Lavrov je nekoliko puta naglasio da se do rešenja statusa Kosova mora doći u pregovorima koji bi rezultirali odlukom prihvatljivom za srpsku i albansku stranu.
Dejvis: Ahtisari mi je rekao
I generalni sekretar Saveta Evrope Teri Dejvis ocenio je da Srbija treba da se saglasi s rešenjem UN za status Kosova.
"UN će doneti principijelnu odluku, najverovatnije, kako mi je rekao Ahtisari, odmah po održavanju referenduma o ustavu u Srbiji", rekao je Dejvis za moskovski Komersant.
Na pitanje da li je neophodna saglasnost Beograda za priznanje nezavisnosti Kosova ili će biti dovoljna odluka UN, Dejvis je rekao kako misli da će ta odluka zaista biti doneta u UN i da je ubeđen da će rukovodstvo UN i Ahtisari učiniti sve što im je u moći da bi dobili saglasnost obe strane.
On je rekao i da je Kosovo poseban slučaj jer je pod upravom UN zbog onoga što se dogodilo pre sedam godina.
"Ne možemo da se pravimo da se ništa nije dogodilo, ne možemo ignorisati prošlost. Problem Kosova još nije rešen i ne želim da sudim da li će Kosovo biti nezavisno ili će dobiti široku autonomiju. Neću da se mešam u Ahtisarijev posao", dodao je Dejvis.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…