Vesti
Politika
Završen projekat "Nordijski zeleni projekat - Održiva rešenja za Srbiju", a ovo su glavni zaključci
20.02.2023. 20:00
Izvor: Blic
Završen projekat "Nordijski zeleni projekat - Održiva rešenja za Srbiju", a ovo su glavni zaključci
Danas u ambasadi Norveške u Beogradu održana je konferencija povodom završetka inicijative "Nordijski zeleni projekat - Održiva rešenja za Srbiju" na kojoj su ambasadori nordijskih zemalja (Norveške, Švedske, Finske i Danske), kao i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević ovu inicijativu proglasili uspešnom.
- Posvetili smo pažnju stvaranju svesti, engagement i common strategic vision for Serbian society. U poslednjih 5 meseci, svaka ambasada je preuzela inicijativu u organizovanju jedne od 4. konferencije i svaka se fokusirala na jednu temu koja je ključna za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte. i ubrzanju zelene tranzicije, istakao je u uvodnoj reči ambasador Norveške u Srbiji Jern Eugen Jelstad.On je istakao i kako bi ostvarili rezultate, on je istakao da svi treba da preuzmu inicijativu u svojoj okolini, što je, kako je istakao, video i on kod nekoliko partnera sa srpske strane tokom konferencija.
- Mogu da vas uverim, da ćemo nalaziti nove načine da održavamo naše aktivnosti u godinama koje dolaze. Kontinuitet je neophodan ako nam je zajednički cilj da postignemo sve navedeno na dugi rok, zaključio je Jelstad.
Ministarka Đedović je rekla da su se nordijske zemlje još jednom pokazale kao veoma važan partner za Srbiju u procesu energetske tranzicije, kako kroz investicije u obnovljive izvore energije (OIE), tako i savetodavno kroz ovu inicijativu u oblasti reformi energetskog sektora i energetskih preduzeća.
- U Srbiji je započeto ili je u toku više projekata u oblasti OIE pre svega vetar i solar u kojima učestvuju nordijske kompanije i mi želimo da nastavimo da budemo njihov dobar partner i da naša zemlja zapravo bude destinacija koju oni mogu da prepoznaju kao destinaciju za nove investicije pre svega zelene energije", rekla je ministarka.Ona je naglasila da Srbija može mnogo da nauči od nordijskih partnera jer su oni bili pioniri u sprovođenju svoje transformacije energetskih sistema na različite načine i u različitim vidovima.
- Danas su proizvođači ključne opreme koja je važna za OIE i za njihovu integraciju. Naravno razlike u našim energetskim sistemima postoje, međutim kada pričamo o Norveškoj za nas veoma zanimljiva kao uzor, kao neko sa kim intenzivno radimo u sferi našeg energetskog sektora. Oni su vlasnici svojih energetskih preduzeća i resursa i njima efikasno upravljaju u korist građana i države. To je ono čemu mi težimo,, rekla je Đedović.
Prvi rezultati procesa prelaska na OIE se očekuju tokom ove godine, rekla je ministarka i dodala da je u toku izrada strateških dokumenata koji će biti veoma važna odrednica za Srbiju u narednom periodu.
- To su pre svega integrisani nacionalni klimatski i energetski plan kao i strategija razvoja energetskog sektora Srbije za 2040. godinu sa projekcijama 2050. godine. U energetici ne možemo da planiramo stvari na kratak rok potrebne su godine i fokusiramo se na projekcije u narednih više od 25 godina, rekla je Đedović.Ministarka je istakla i da u ovom trenutku, ne računajući velike hidroelektrane, na mreži Srbije ima 581 megavat kapaciteta iz OIE, a uz novi Zakon očekuje se da ti kapaciteti budu povećani 2,5 puta u narednih nekoliko godina.
- Naš plan je da već u aprilu imamo raspisane nove aukcije za 400 novih megavata iz energije vetra i sunca, takođe, u pripremi je i plan aukcije za naredne tri godine gde očekujemo najmanje 1000 novih megavata kapaciteta OIE opet u nekoliko narednih godina, rekla je Đedović.
Pored investicija, veliki napredak se ogleda i u povećanju interesovanja građana, dodala je ona, i rekla da se u narednom periodu očekuje da broj prozjumera sa 20.000 domaćinstava dostigne 80 i 100.000, a da se za to sa sadašnjih 2,6 milijarde dinara finansijskih sredstava, već u ovoj godini izdvoji dodatnih oko 70 miliona evra.
Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević izrazila je zahvalnost nordijskim državama koje Srbiji pomažu u procesu zelene tranzicije kao i na prenesom iskustvu, posebno na lokalnom nivou.
- Lokalne samouprave su mesto gde se zelena tranzicija odvija, ona se zakonski i strateški reguliše na centralnom nivou države ali i je implementacija na lokalnom nivou. Tamo se prave i preduzeća za čićećenje otpadnih voda, postavljaju kanalizacione cevi i odatle se traže nova sredstva za unapređenje upravo ove oblasti, rekla je Miščević.Druga važna stvar je zelena ili cirkluarna ekonomija, dodala je ona, i naglasila da se očekuje nastavak projekata koji su vezani za proces Evropske integracije.
- Pomažu nam i u ostvarivanju obaveza otvorenog poglavlja 27, odnosno otvorenoog čitavog klastera koji se odnosi na ovu oblast. Podsećam na decembar 2021. čitav klaster koji se odnosi na energetiku transport, transevropske mreže i zaštitu životne sredine je otvoren, ali je sada zapravo naš veliki zadatak da sve to što smo reklii sprovedemo, rekla je Miščević.