Vesti
Politika
Desetke i uz „bubice“
05.10.2006. 14:30
Izvor: Blic
Tehnologija omogućila lako varanje na ispitima
Sadašnje generacije srednjoškolaca i studenata dovele su do savršenstva metode za polaganje ispita i dobijanje što bolje ocene bez mnogo truda, sve zahvaljujući razvoju tehnologije. Popularne „puškice“ zamenile su spravice za došaptavanje, takozvane bubice, koje se mogu iznajmiti za 50 do 100 evra.

Za prevaru koju teško da će bilo koji profesor primetiti, potreban je dobar mobilni telefon jer se na njih mikrofon može lako priključiti. „Bubica“ je, kažu, manja od nokta, pa se pincetom stavlja u uvo, boje je kože, a sa mobilnim telefonom bežično je povezana baterijom i mikrofonom koji studenti stavljaju ispod odeće. Posle ovakvog opisa, jasno je da je reč o tehnologiji koje se ne bi postideo ni čuveni agent 007.

- Mikrofon se može staviti na kaiš, a mobilni u džep ili donji veš i niko ništa neće primetiti. Student ili maturant treba još da uplati kredit od 1.000 dinara da se veza ne bi prekinula u toku „akcije“. Važno je i da se osoba koja šapuće dobro snalazi u skriptama ili da zna gde se šta nalazi u knjizi, da se ne bi gubilo na vremenu i stvarala bespotrebna nervoza - objašnjava za „Blic“ Nikola, jedan mnogobrojnih iznajmljivača te opreme.

On je pre godinu dana kupio tu opremu za nešto manje od 500 evra, a iznajmljuje je za 50 evra dnevno. Potražnja je toliko velika da razmišlja da proširi posao.

- Meni treba još anatomija za uslov, a već četiri puta sam pala. Gledala sam kolege kako bez problema polažu na „bubicu“, a da nisu ni pročitali knjigu. Slagala bih kada bih rekla da ne razmišljam o tome. Oktobarski rok je moja poslednja šansa da ne padnem godinu. Bolje da dam pare za to jer obnova košta 240.000 dinara - kaže Sandra, studentkinja Stomatološkog fakulteta.

Bežične „bubice“ prvo su se koristile na takozvanim društvenim fakultetima, ali danas ih podjednako koriste na tehničkim i medicinskim fakultetima. Neupućeni profesori koji, naviknuti na „klasične“ metode prepisivanja, takav vid varanja ne primete, pa se desi da čak i pohvale studenta za pokazano „znanje“.

- Uhvaćeni studenti kažnjavaju se najčešće suspenzijom od šest meseci, a za ponovljeni prestup predviđena je čak i mera isključenja sa fakulteta - rekao je za „Blic“ Mihailo Nešković, sekretar Pravnog fakulteta u Novom Sadu. Od njega nismo dobili potvrdu da li taj fakultet ima uređaje za ometanje, ali upućeni studenti kažu da je to jedini fakultet koji ima ometač, pa je uz „bubicu“ neophodno iznajmiti poseban telefon, što iznosi 100 evra.

U srednjim školama, bežične „bubice“ se koriste mnogo manje, a kao pomoć da se pismeni zadaci lakše urade koriste se „blutut“, poruke ili „puškice“.

- Slikam zadatak, uključim „blutut“ i prosledim ga drugu koji je u hodniku. Problem je samo da profesor ne vidi mobilni ili da i on ne uključi „blutut“ - zaključuje Petar, učenik drugog razreda Gimnazije „Sveti Sava“.

Zabrinjavajući su podaci do kojih je došla Studentska unija Srbije prema kojima bi 69 odsto studenata u Srbiji varalo, kada bi znalo da neće biti uhvaćeno, a čak 53 odsto ne oseća se loše posle tog čina.