Vesti
Politika
Brnabićeva i Plenković otvorili hrvatsku "Maticu" u Subotici
23.06.2023. 20:00
Izvor: RTS
Brnabićeva i Plenković otvorili hrvatsku "Maticu" u Subotici
Predsednica Vlade Ana Brnabić i predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković otvorili su na svečanoj ceremoniji Hrvatski dom - Matice u Subotici. Izuzetno je važno da smo započeli sa intenziviranjem dijaloga, samo u ovoj godini imali smo šest sastanaka sa Hrvatskom, rekla je premijerka Brnabić. Prepoznali smo značaj saradnje srpske manjine u Hrvatkoj i hrvatske u Srbiji, naveo je Plenković.
Premijerka Ana Brnabić izjavila je da poseta hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Subotici i njena nedavna poseta Zagrebu daju pozitivan impuls za formriranje znatno boljih odnosa u budućnosti.
"Izuzetno je važno da samo započeli sa intenziviranjem dijaloga i poseta, i samo u ovoj godini imali smo šest poseta, odnosno sastanaka na visokom i najvišem nivou. Verujem da će ovo biti izuzetno važno za dalje stvaranje klime za razgovore i približavanje rešavanju otvorenih pitanja naše dve zemlje, a koja su otvorena više decenija", istakla je Brnabićeva na svečanosti povodom otvaranja Hrvatskog doma - Matice i proslave praznika hrvatske zajednice u Srbiji - Dana rođenja biskupa Ivana Antunovića koja je počela intoniranjem srpske i hrvatske himne.
Podsetila je da je i u Zagrebu, u aprilu ove godine, rekla da Srbija smatra da su odnosi sa Hrvatskom veoma važni i iskreno je zaintresovana za razvijanje sveokupnih odnosa i unapređenja uzajamno korisne saradnje.
"Zato mi je posebno drago da je predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković u Subotici nakon nepuna dva meseca od kada smo se videli u Zagrebu i kada smo zajedno prisustvovali skupštini SNV", istakla je premijerka.
Dodala je da Srbija i Hrvatska dele mnogo toga, i lepog i ružnog, i, kako je navela, svakako nije tajna da nas još uvek opterećuju teške posledice zajedničke istorije što je neretko dovodilo do zahlađenja odnosa.
"Svako pa i najmanje zahlađenje odnosa uvek se prvo oseti među pripadnicima manjinskih nacionalnih zajednica, odnosno Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji. I to je takođe jedan od razloga zbog kojeg je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će Srbija iskreno raditi na otopljavanju odnosa sa Hrvatskom u nadi da ćemo sve dati da najpre poštujemo jedni druge, da sarađujemo uz razumevanje i sagledavanje zajedničkih interesa i potreba na bazi evropskih vrednosti, a što bi doprinelo daljem prosperitetu čitavog regiona", poručila je Brnabićeva.
Plenković: Prepoznali smo značaj saradnje manjina
Hrvatska vlada je donela niz straeških odluka za Hrvate u Srbiji, što se odnosi i na Hrvate u Crnoj Gori, Mađarskoj i Sloveniji, svuda gde su manjina, posebno u BiH gde su jedan od tri konstituivna naroda, kao i onih koji žive u dijaspori širom sveta, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.
Plenković je naveo da se ta sistemska podrška ustalila i jedan je od ključnih zadataka vlade da brine o Hrvatima izvan Hrvatske, posebno Hrvatima u Srbiji da bi negovali svoj identitet, da bi bili podržane njihove kulturne, prosvetne, umetničke i sportske aktivnosti i sve ono što rade sa ogromnim entuzijazmom i trudom.
"Mi smo govorili o svim tim temama koje su otvorene - od pitanja nestalih, granica, procesuiranja ratnih zločina, ratnih šteta i sve što opterećuje naše odnose, ali i sva aktuelna pitanja privredne, trgovinske saradnje, kvaliteta unapređivanja saobraćajne infrastrukture, te iskoraka na području stabilnosti naravno u kontekstu evropskih integracija, gde je Hrvatska zaokružila svoje učešće, ulaskom u Šengen i evrozonu, uz želju da i Srbija na isti način bude uspešna na tom putu", rekao je Plenković.

Prepoznali smo, kazao je, značaj saradnje srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske u Srbiji, koji je doneo dosta "svežeg ulja u motore koji postoje i dajete nam jedan primer da i saradnja na niovu država bude bolja nego do sada".
Plenković je podsetio da je Vlada Hrvatske finansirala izgradnju ovog doma i posebno zahvalio predsednici Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji Jasni Vojnić i političkom lideru Hrvata u Srbiji, predsedniku DSHV Tomislavu Žigmanovu, koji je sada i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.