Vesti
Politika
Kriza zbog nastranog kongresmena06.10.2006. 16:30
Izvor: Politika
Seksualni skandal među republikancima uzdrmao SAD
VAŠINGTON, 5. oktobra – Perspektivni kadar Republikanske partije Kirk Fordam (39) podneo je juče ostavku povodom seksualnog skandala kojim je već okončana karijera kongresmena Marka Folija (52), ali i počela nova kriza unutar te vladajuće američke stranke. Fordam je svoje povlačenje prvo objasnio kao čin rasterećenja za njegove republikance, kako ih opozicioni demokrati ne bi „cedili” zbog njegovih ranijih poslovnih veza s Folijem, ali je potonjim iskazima povećao neprilike – sopstvenim partijskim kolegama.Tvrdi, naime, da je republikanski vrh Predstavničkog doma odavno, čak godinama, znao da Foli svojim ponašanjem seksualno uznemirava maloletne srednjoškolske praktikante, ali da su uporno prikrivali takvo njegovo neprikladno ponašanje. Takav njegov iskaz kao i naknadna prisećanja drugih aktera nagoveštavaju da se radi o sistemskom prikrivanju dugogodišnjeg seks skandala u vrhu Kongresa SAD.
Specifična rašomonijada
Da li uopšte znamo za koga glasamo? – pitaju se građani, koje je novi skandal bacio u nove nedoumice pred parlamentarne izbore zakazane za 7. novembar. Foli je čak šest puta uzastopce u okrugu na Floridi bio biran za kongresmena, a da se o njegovom poroku – korišćenju službenog odnosa za nedozvoljenu intimizaciju s maloletnim pomoćnicima – ništa javno nije govorilo.
Privatno se, ispostavlja se, znalo za njegove nepodopštine. Okolnosti donekle podsećaju na radnju romana Gabrijela Garsije Markesa „Hronika najavljene smrti”. Kad se zlo dogodi, isprva mu se svi čude, da bi postepeno svi priznali da su znali da se spremalo…
Fordam sada priča kako je prijavio zastranjivanja Folija (čiji je šef kabineta bio punu deceniju, sve do odlaska s te dužnosti na nove dužnosti 2004) još 2003. ali da niko od nadležnih u Kongresu nije ništa preduzeo tom povodom. Kaže i da je neposredno obavestio saradnike predsedavajućeg Predstavničkog doma Denisa Hasterta, što prozvani poriču.
Ali pritisak na Hasterta se pojačava. Prvi koji se upoznao sa seksualizovanim sadržajem Folijevih i-mejlova bio je kongresmen Rodni Aleksander koji kaže da je o tome obavestio Hastertov kabinet krajem prošle godine. Odatle odgovaraju da su Aleksanderu preporučili da se obrati sekretaru Predstavničkog doma, ali on to nije učinio „jer su roditelji uznemirenog 16-godišnjaka molili za što veću zaštitu sinovljeve privatnosti”.
Informisanost, pasivnost i neefikasnost u ovom slučaju prerastaju u rašomonijadu. Jedan od nadležnih kongresmena Džon Šikus kaže da je Folija upozorio da prekine nečasne kontakte s maloletnikom, i da mu je ovaj obećao u stilu „neću više nikad”, ali… Početkom ove godine Aleksander otkriva pojedinosti slučaja jednom od republikanskih parlamentarnih vođa Tomu Rejnoldsu koji, kaže, da je o tome informisao Hasterta.
Hastert reaguje tako što, kad je bruka pre neki dan pukla, prvo poriče a potom priznaje sastanak s Rejnoldsom. Kontradikcije se nastavljaju: Hastert je u ponedeljak izjavio da je „Foli sam podneo ostavku, tako da nismo imali vremena da mu je tražimo”, ali već sutradan kaže „tražili smo mu da podnese ostavku”, navodi „Vašington post”.
Dugo čuvana tajna skrivana je i od opozicionih članova Predstavničkog doma. Vođa manjine u tom sastavu, Nensi Pelosi, tražio je hitno zasedanje Komiteta za moral, Hastert to prihvata i povećava svoju angažovanost zahtevom da ministarstvo pravde povede istragu.
Nekoliko istraga
Federalno tužilaštvo je, kako prenosi „Njujork tajms”, poslalo pismo nadležnima u Kongresu da „sačuvaju sve bitne zapise kancelarije Folija”, koji je ostavku podneo prošlog petka. List izveštava da je vašingtonski tužilac Džefri Tejlor takođe uputio zahtev da se „pod nadzor stave svi Folijevi dokumenti, uključujući i one koji se nalaze u službenom kompjuteru”. Istragu vodi i Federalni istražni biro, nastojeći da otkrije da li je kongresmen osim moralnog prekršaja počinio i krivično delo. Kabinet osumnjičenog je zapečaćen, a preduzete su i mere kojima se onemogućava da Foli iz daljine koristi ili poništava sadržaj svog doskorašnjeg kongresnog kompjutera s koga je „bombardovao” 16-godišnjeg bivšeg praktikanta, kako se citira, pitanjima o „tehnici masturbiranja, seksualnim običajima, dimenzijama genitalija”…
Pojedini republikanci pokušavaju da pasivnost objasne strepnjom od „oštrog reagovanja homoseksualnog pokreta” čiji je diskretni član bio Foli koji se juče prvi put deklarisao kao gej. Njujorški dnevnik u uvodniku ističe, pak, da suština skandala nema veze sa seksualnom orijentacijom i da bi bilo pogrešno da se sada na nišan uzmu homoseksualci. Podseća, pri tom, da seksualna afera sa stažistkinjom Monikom Levinski nije smanjila domaću podršku ondašnjem predsedniku Bilu Klintonu, pa da u sadašnjoj predizbornoj kampanji treba posvetiti pažnju drugim, ključnim, pitanjima.
Jedno od tih ključnih pitanja jeste i način rada Kongresa, o čijem novom sastavu treba da se izjasne birači. Kako su njegovi članovi dozvolili sebi da štite kolegu, iako je on dugo predstavljao specifičnu opasnost po okolinu – jedna je od raširenih zamerki, koja republikancima povećava izborne muke, već velike zbog rata u Iraku.
Vladajuća stranka je aferom uzdrmana u oblasti gde je tradicionalno prikupljala poene za sebe. Nekoliko izbora uzastopno su dobili insistirajući na strogim moralnim propovedima. Sada je doslednost u takvom pristupu dramatično osporena – ne samo Folijevim zastranjivanjem nego i kolektivnim „foliranjem” oko njega.
Istraga bez ostavke
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington, 5.oktobra – „Slučaj Foli” rasplasava se iz časa u čas. Etnički komitet Predstavničkog doma SAD je- već s današnjeg starta istrage- pozvao oko 50 lica da kažu šta znaju o ovom skandalu, izazvanom kongresmenovim slanjem nedozvoljenih seksualnih poruka 16-godišnjaku, koji mu je pomagao u tehničkim poslovima.
Predsedavajući Predstavničkog doma Denis Hastert prihvatio je deo odgovornosti za neblagovremeno političko reagovanje. On je, međutim, rekao da neće podneti ostavku, koja mu se predlaže s raznih strana.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…