Vesti
Politika
Lobiranje u minut do dvanaest
07.10.2006. 08:00
Izvor: Blic
Lobiranje u minut do dvanaest
Vlada angažovala američku lobi kompaniju
Vlada Srbije će u narednih pola godine potrošiti oko 360.000 dolara na lobističku agenciju „Barbur, Grifit i Rodžers“ (BGR) koju je angažovala da u narednih šest meseci, u vreme raspleta statusa Kosova i saradnje Srbije sa Hagom, zastupa interese Srbije pred administracijom Džordža Buša.

Ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić koji je potpisao ugovor sa ovom firmom za „Blic“ je potvrdio da je ugovor sklopljen ranije, a da „misli da važi do januara 2007. godine“.

- Šteta je što to nismo učinili ranije. Razne zemlje i multinacionalne kompanije to rade da bi ostvarile svoje interese - kaže Parivodić.

Prema informacijama objavljenim u medijima, agencija BGR će mesečno dobijati 60.000 dolara za odbranu srpskih interesa u Vašingtonu. Međutim, na internet sajtu „O’Dvajer PR“ se navodi da je ugovor potpisan do 2009. godine, što bi vrednost ugovora podiglo do milion osamsto hiljada dolara.

Pokušali smo da proverimo ove navode u BGR, ali nam je rečeno da će više informacija moći da nam dostave naredne nedelje.

Interesantno je da je „Blic“ već dovodio u vezu BGR sa političkim životom Srbije i to kada je reč o saradnji ove agencije sa Srpskom radikalnom strankom. Tada nam je rečeno da ova firma zastupa „Pink internešenel“, a to je firma Željka Mitrovića, vlasnika RTV „Pink“. „Blic“ je ranije pisao da Vlada nije izdvajala ni dolar kada je reč o angažovanju lobi agencija. Za razliku od njih, kabinet predsednika Srbije je u protekle dve godine angažovao dve agencije - „Isak, Rabin i Šivs“ i „5W PR“.

Upućeni tvrde da lobi firme ponekad naprosto reketiraju vlade manjih zemalja. Leon Smit iz lista „PR World“ je svojevremeno za „Blic News“ objasnio da se vrlo često dešava da su vlade, posebno zemalja u razvoju, stavljene pred svršen čin.

- Predstavnici agencija dolaze i nude im svoje skupe usluge. Ukoliko prihvate predlog, u najboljem slučaju biće objavljeno nekoliko pisama podrške u američkim medijima, ali ako odbiju, sva vrata će im biti zatvorena. Radi se o klasičnom reketu - objašnjava Smit. Najbolji primeri dolaze iz našeg susedstva - Hrvatska je posle odbijanja ponude predstavnika BGR bila skrajnuta na margine američke spoljne politike, što se oslikalo u drastičnom padu njenog imidža u SAD.

Njihovi susedi Slovenci su na vreme naučili lekciju, pa su za lobiranje u Americi unajmili Boba Dola i njegovu agenciju „Verner Lipfert“.

Hrvatski mediji tvrde da se Hrvatska može oprostiti od bilo kakve američke pomoći, a kao razlog za to navodi se incident sa BGR.

- Naši jednostavno nisu shvatili da u politici nema ljubavi, već samo interesa i novca. Zato je bolje ćutati i plaćati nego se praviti pametan - poručivali su iz Zagreba.

Ko je BGR

„Barbur, Grifit i Rodžers“ je lobistička kompanija koja sebe opisuje kao proaktivnu, kreativnu i agresivnu u traženju rešenja. Kompaniju je 1991. godine osnovao republikanac Hejli Barbur, sada guverner Misisipija. U 2001. ekonomski časopis „Forčun“ ocenio ih je kao najjaču američku lobističku firmu. Na Balkanu su radili za makedonsku i crnogorsku vladu.