Vesti
Društvo i ekonomija
Ministar Siniša Mali o prosečnoj plati u Srbiji: "Neto zarada prešla 100.000 dinara, naredne godine prelazimo magičnu cifru"
25.07.2024. 20:00
Izvor: Blic
Ministar Siniša Mali o prosečnoj plati u Srbiji: "Neto zarada prešla 100.000 dinara, naredne godine prelazimo magičnu cifru"
Ministar Siniša Mali govori o srpskoj ekonomiji, aktuelnim temama i planovima za predstojeće projekte na ovom polju.
- Mislim da je to veoma važna i velika vest. Prvi put u istoriji smo prešli 100.000 dinara neto zarade u Srbiji. Pre 12 godina, prosečna zarada bila je 329 evra - kazao je Siniša Mali.- Mi smo, sa ovom zaradom iz maja, apsolutno u dinamici da naredne godine dođemo do cilja zacrtanog 2019. godine. U decembru očekujemo da dođemo do oko 930 evra prosečne zarade. Naredne godine preći ćemo tu magičnu cifru od 1.000 evra - kazao je ministar.On je podsetio da su se neki smejali Vučićevim rečima da će plata preći 500 evra.
- Sa plate 329 evra 2012. godine, očekujemo 2027. godine prosek 1.400 evra. Kada pogledate prosek u Beogradu, sada je 1.025 evra. Jedan Bor, koji je sada pokretač rasta i razvoja, ima plate preko 1.500 evra, a počeli su sa 300-400 pre samo 12 godina. Oni iz prethodne vlasti koji su nam ostavili zatvorenu železaru Smederevo, prosečna zarada tamo je sa 304 evra otišla na 900. Da li je to dovoljno? Nije. Mi to znamo, svako polazi od svoje plate i hoće bolje i više. Mi smo toga svesni i zato radimo, gradimo autoputeve, železnice, fabrike... - naveo je Mali.- 2012. godine smo imali stopu nezaposlenosti 25,5 odsto - rekao je Mali.- Pitanje je da li imamo mogućnost da odemo korak dalje, da bogatstvo koje leži ispod zemlje da iskoristimo uz poštovanje svih ekoloških standarda, da bi na rastao životni standard, da imam oveće plate i penzije, da razvijamo Srbiju - navodi ministar Mali.
Kaže da je opozicija odjednom postala ekspert za litijum.
- Nama je udeo javnog duga u BDP ispod 50 posto, nakon svih investicija, nivo Mastrihta je 60 posto, prosek evro zone 80 posto. Jedna mala Srbija vodi računa o svojoj makroekonomskoj stabilnosti. Zamislite, imamo skoro 7 milijardi evra na računu, kada bi to iskroistili za vraćanje duga, imali bi javni dug od 41 posto. Malo je zemalja u svetu koje imaju tako nešto - kaže Mali.Govoreći o investicionom rejtingu, Mali kaže da je cilj da ga Srbija do kraja godine dobije.
- Investicioni rejting je jedan od tri velike rejting agencije. One ocenjuju zdravlje ekonomije, kao da idete na sistematski pregled kod doktora. Nikada Srbija nije imala investicioni rejting, na korak smo sada do toga. To je najbolji rejting, njega imaju samo zemlje koje su najbolje, Srbija će ući do kraja godine nadam se. Od nižih troškova finansiranja, manjeg rizik ulaganja, većih investicija. Sve su to male stvari koje čine mozaik koja se zove ekonomska politika. Mi se bavimo time kako bi našu Srbiju gurali napred - rekao je Mali.