Vesti
Politika
Nezadovoljni i čuvari zatvora
10.10.2006. 15:30
Izvor: B92
Niš, Sremska Mitrovica -- Nakon što se smirio protest zatvorenika u srpskim zatvorima, B92 saznaje da sada nezadovoljstvo iskazuju čuvari.
Načelnik odeljenja za nadzor pri republičkom Ministarstvu pravde Bora Marić potvrdio je agenciji FoNet da je štrajk zatvorenika u niškom Kaznenom popravnom zavodu prekinut, dok se stanje u zatvorima u Požarevcu i Sremskoj Mitrovici stabilizuje.

Međutim, B92 saznaje da su tokom dana u zatvoru u Sremskoj Mitrovici protestovali i stražari. Nakon kraćeg zadržavanja ispred Upravne zgrade, oni su se vratili svojim dužnostima, saznaje B92.

"Kap koja je prelila čašu je otmica stražara. Protiv stražara su upotrebljena hemijska sredstva, naprskali su suzavcem kancelarije stražara. O tome svi ćute, ćuti i upravnik, i govori da je po sredi bio miran protest zatvorenika. Mi smo imali agresivan protest, imali smo situaciju da su osuđenici preuzeli kontrolu nad KP domom", rekao je Mitrović za B92.

U Nišu su osuđenici juče posle podne prvo uklonili ormariće i kasete sa rešetaka, koji su im prethodnih pet dana služili kao barikade, a zatim su sinoć odlučili da uzmu hranu. Protest su prekinuli i osuđenici u Sremskoj Mitrovici. Međutim, svi zatvorenici u Zabeli nisu prekinuli protest.

Osuđenici kažu da poslednji dogovor u Nišu glasi da ministru pravde Zoranu Stojkoviću ukažu poverenje i da, za sada, okončaju miran protest.

Stojković je zatvorenicima pri nedavnom TV obraćanju rekao da će zakon o amnestiji, kao čin milosti države, biti donet odmah po proglašenju ustava Srbije.

Prekid posle razgovora

Kako B92 saznaje od izvora bliskih zatvoru u Sremskoj Mitrovici, danas pre podne je sa zatvorenicima u toj ustanovi razgovarao direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija pri Ministarstvu pravde Dragoljub Lončarević.

Nakon toga su i u Sremskoj Mitrovici osuđenici odlučili da prekinu protest i štrajk glađu.

Lončarević je osuđenicima obećao da će zakon o amnestiji biti donet do 15. novembra, dok su oni Ministarstvu uputili predlog da amnestija bude primenjena i na one koji izdržavaju kaznu zbog izvršenja dela iz oblasti organizovanog kriminala i dela ubistva, uz maksimalnu izrečenu kaznu od 40 godina.

Osim navedenih kategorija osuđenika, na amnestiju po novom predlogu nemaju pravo osuđenici koji izdržavaju kaznu zbog ratnog zločina, zločina protiv čovećnosti, seksualnog delikta i pedofilije.