Vesti
Politika
"Nezavisni diplomata" Prištine12.10.2006. 15:00
Izvor: B92
London, Priština, Brisel, Vašington, Pariz -- Kosovska vlada, budući da nema sopstvenu diplomatiju, angažovala britansku firmu koja nudi profesionalne diplomatske usluge.
Kosovski Albanci su uvereni da su u pregovorima o Kosovu u daleko nepovoljnijem položaju, zbog toga što nemaju ministarstvo inostranih poslova i mrežu ambasada u svetu. Zbog toga su angažovali "Nezavisnog diplomatu", firmu koju njeni osnivači opisuju kao prvu neprofitnu diplomatsku savetodavnu agenciju na svetu."Nezavisnog diplomatu" su osnovala dvojica bivših zvaničnika britanskog ministarstva inostranih poslova. Novinar BBC-ja Tim Frenks je poslednjih nedelja imao ekskluzivan pristup njihovim sastancima sa kosovskim funkcionerima i međunarodnim diplomatama koji vode pregovore o budućem statusu te pokrajine.
Frenks je bio prisutan kada su predstavnici firme otputovali u Prištinu, kako bi liderima kosovskih Albanaca doneli vest da signali koji stižu iz Britanije, Francuske, Amerike, Rusije, te iz Ujedinjenih nacija, ukazuju da konačni status Kosova neće biti rešen do kraja godine.
Iza zatvorenih vrata, premijer Kosova Agim Čeku nije krio nezadovoljstvo, rekao je da je to vrlo loše i da "će nam stvoriti mnogo problema".
Njegov stav deli i član albanskog pregovaračkog tima Bljerim Šalja, koji kaže da će odlaganje među Albancima samo stvoriti frustracije koje mogu da prerastu u nerede na Kosovu. "Srbi bi, naravno, pozdravili nerede, jer bi onda mogli da kažu: 'U redu, sad je dosta, moramo da idemo na podelu", kazao je Šalja, uz ocenu da je odlaganje odluke o statusu opravdano jedino ako se želi podela Pokrajine.
Osim Kosova, klijenti firme "Nezavisni diplomata" su i samoproklamovana država Somaliland i Arapska Demokratska Republika Saharavi.
Evropska perspektiva za Kosovo
"Mi podržavamo nastojanje izaslanika Ujedinjenih nacija Martija Ahtisarija za pronalaženje održivog rešenja za Kosovo do kraja ove godine. Proces rešavanja statusa ne sme biti ugrožen, a nepotrebno odlaganje tog procesa bilo bi štetno po stabilnost Kosova i celog regiona", rekao je evropski komesar za proširivanje Oli Ren.
Ren je naveo da Evropska komisija priprema veću ulogu Evropske unije na Kosovu u okviru budućeg međunarodnog prisustva. "Kosovo neće biti 51. država SAD, već deo buduće teritorije Evropske unije. Prema tome, Evropska unija mora imati strategiju uspeha i moramo biti sigurni da je budućnost Kosova održiva i da svi ljudi, svi građani Kosova, imaju puna prava i ekonomske uslove da žive na Kosovu", rekao je on.
Francuska i Nemaćka za brzo rešavanje statusa Kosova
Francuska i Nemaćka su danas pozvale Beograd i Prištinu na veću fleksibilnost i realistićniji pristup u traženju brzog rešenja za budući status Kosova, javila je agencija Frans-pres.
"Francuska i Nemaćka podržavaju napore koje je preduzeo specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari kako bi se brzo pronašlo rešenje za pitanje statusa. Pozivamo Beograd i Prištinu da pokažu veću fleksibilnost i budu realniji", stoji u zajednićkom saopštenju izdatom na margini francusko-nemaćkog ministarskog saveta.
"Kosovo ne mora biti zapreka Srbije ka EU"
"Ne verujem da je politika visokog stepena uslovljavanja Srbije korisna", izjavio je za Glas Amerike direktor vašingtonskog Centra za međunarodnu bezbednost i odbrambenu politiku korporacije Rend i bivši specijalni američki izaslanik za Balkan, Džejms Dobins, podsećajući da je oduvek zastupao ideju velikodušnog programa pomoći Srbiji.
"Evropska unija smatra Srbiju zemljom koja pripada regionu koji Unija želi da integriše, za razliku od udaljenijih zemalja kao što su Ukrajina ili Gruzija", objasnio je Dobins.
On je kazao da će, čak i da se reši pitanje saradnje Beograda sa Haškim sudom, Srbija veoma teško postati članica Evropske unije ako pitanje Kosova ne bude rešeno, odnosno pitanje suvereniteta Srbije nad tom pokrajinom.
Prema rečima Dobinsa, ipak postoji primer zemlje koja je uspela da se učlani u Evropsku uniju a da pitanje njenog suvereniteta nije bilo rešeno. Kipru je dozvoljeno da postane članica Evropske unije, mada je ta zemlja odbacila predlog Ujedinjenih nacija da se reši pitanje severnog dela tog ostrva, koji je pod turskom upravom.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…