Vesti
Politika
Nema konačnog rešenja12.10.2006. 15:00
Izvor: Glas javnosti
POLEMIKA: Kako doći do rešenja za Kosovo i Metohiju?
Kosovo i Metohija je primarno središte srpske državnosti, ishodište srpskog pravoslavlja i srpske civilizacije u opsegu Raško-zetskog kraljevstva i Srpskog carstva i obnavljanja srpskog državno-pravnog identiteta i suvereniteta u ovom regionu istorijske stare Srbije, posle skoro petovekovne turske vladavine. Srpska državnost je tokom prve Jugoslavije bila utopljena u jugoslovensku zabludu, a obnovljena je - što treba priznati - do nekog stepena suverenosti u federativnoj, socijalističkoj Jugoslaviji. Ona je generalno, u odnosu na federaciju, i selektivno, u odnosu na NR-SR Srbiju primenila sovjetski model etničkog federalizma ustanovljenjem SAP Vojvodine i AKMO, odnosno SAP Kosovo za kosovsko-metohijski region južne Srbije. Pri tome je administrativna granica južne pokrajine proširena na teritoriju ibarsko-kopaoničkog subregiona Raške oblasti Srbije (Vrhlab, Ibarski Kolašin, Banjska, Zvečan, Leposavić, Mitrovica).
Ovakvo "rešenje" teritorijalnog obuhvata Kosovsko-metohijske oblasti pokrajine ide na dušu srpsko-crnogorsko partijsko-državnoj nomenklaturi i njenoj antiistorijskog i geopolitičkoj stupidnosti, a isto, i još više, postkomunističkoj Miloševićevoj garnituri koja je na severnom sektoru, takođe u centralnom delu Kosova, u Kosovskom Pomoravlju, Prizrensko-šarplaninskoj oblasti (župe Gora, Opolje, Sredska i Sirinić) i u Metohijskom Podgoru sa Pećkom patrijašijom i Dečanima u župi Zatrnava mogla na etnokulturnoj osnovi izvršiti reteritorijalizaciju pokrajine, uz arbitražu međunarodne zajednice i kompromis s tadašnjom albanskom alternativom, pod bitnim uslovom visokog stepena političke autonomije za almanizovane oblasti pokrajine.
Projektovanu koncepciju etnopolitičke strukture i organizacije južne pokrajine, koja podseća na leopardovu kožu razradio sam u studijima i člancima iz 1993-1995. godine. O njenoj održivosti u funkcionalnoj sprezi sa idejom podele pokrajine moglo bi se nadugačko raspravljati, što danas i nema mnogo smisla.
Uveren sam da koncepcija o reteritorijalizaciji i političko-teritorijalnoj diferenciji pokrajine sadrži racionalno zrno koje u sferi dosadašnjih neuspelih pokušaja decentralizacije i primene evropskih standarda na različite načine pulsira i do ovog trenutka. U svakom slučaju, i postkomunistička i postoktobarska srpska vlast su mogle da administrativne granice pokrajine svedu na onu oblast koja jeste Kosovo i Metohija, te danas vojnici Kfora ne bi stražarili nadomak Pančićevog vrha i Doline jorgovana u srcu Raške Srbije, po narodnoj tradiciji vezanu za omiljenu i mudru srpsku kraljicu Jelenu Anžujsku.
Osim toga, u istom kontekstu, država Srbija se mora najenergičnije suprotstaviti prekvalifikaciji nasleđene pokrajinske administrativne granice u državnu granicu, koja formalno nije, ali objektivno jeste na delu u geopolitičkoj kombinatorici albanskih secesionista i zapadnih medijatora kosovskog pitanja.
Što se tiče "količine istorije" koju smo u najsažetijem obliku, u smislu determinisanje statusa pokrajine napred pomenuli, a koja svojim rasponom skoro milenijumskog trajanja nervira pojedine visoke predstavnike i funkcionere Evropske unije i međunarodne zajednice do arogantne "presude" po kojoj istorija Kosova počinje 1999. godine.
Naime, pošto je agresija NATO alijanse apsolutni presedan u celokupnoj evropskoj političkoj istoriji posle Drugog svetskog rata, treba ih stručno podučiti da savremena kosovska istorija obrazuje posebnu sferu konkretno reflektovane istorije i geografije srpsko državno-političkog, etničkog i kulturnog prostora čemu nas u totalitetu dijalektičke stvarnosti istorijskog procesa uči Hegel, a i kapitalno delo nacionalne i regionalne istorije antropogeografije domaćih autora.
Pojam konačnog rešenja podudara sa albanskim secesionističkim pokretom i njegovom beskompromisnom akcijom oko državne nezavisnosti Kosova kao druge unitarne, nasilnički etnički homogenizovane albanske države na Balkanu i to usred srpskog državnog, istorijskog i kulturnog prostora, a pod okriljem uticajnih krugova i zemalja Evropske unije i NATO alijanse.
Srbija treba da odbrani svoj suverenitet nad celinom državnog prostora i da uloži maksimalne napore na održanju i razvoja srpskog entiteta na Kosovu i Metohiji i da sredi socijalne, ekonomske, demografske i političke prilike u središtu svoje državne kuće, da se okane mitomanije, da planski usmerava regionalni razvoj u smislu komparativnih prednosti i da projektovano pridruživanje Evropskoj uniji bude u znaku regionalne organizacije i integracije.
U tom kontekstu je sadašnja geopolitička struktura zapadnog i centralnog Balkana plombirani sistem, koji objektivno nema izglede održivosti u doglednoj budućnosti.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…