Vesti
Politika
Stražare čekaju kazne12.10.2006. 15:30
Izvor: Blic
Posle protesta radnika obezbeđenja zatvora u Sremskoj Mitrovici
BEOGRAD - Stražari zatvora u Sremskoj Mitrovici prekinuli su protest i vratili se na svoja radna mesta, ali su istakli da ostaju pri svojim zahtevima, saznaje „Blic“. Stražar, koji je želeo da ostane anoniman, juče je rekao za „Blic“ da oni ne žele da pregovaraju s upravom zatvora.
- Zbog naše višednevne ugroženosti, zahtevamo smenu Dragoljuba Lončarevića, direktora Uprave za izvršenje zavodskih sankcija. Protest osuđenika je bio sve samo ne miran. Osim što su uništavali inventar, demolirali su i zidove. Pobuna je krenula iz prvog paviljona u kojem su smeštena lica sa maksimalnom kaznom. Među njima su i pripadnici novosadske organizovane kriminalne grupe „Firma“. Jedan od njih je navodni portparol osuđenika, koji je za vreme protesta kontaktirao s medijima. Sve su to lica osuđena za teška krivična dela, droga, razbojništva i krađe. Sa njima se pregovara i njihovi zahtevi se ispunjavaju, a o našoj bezbednosti niko ne vodi računa - kaže ovaj stražar za „Blic“.
Stražari KPZ-a kažu da su dobili uveravanja da je o svemu obavešteno Ministarstvo pravde i premijer Vojislav Koštunica.
Protest osuđenika je okončan prekjuče, a uprava zatvora juče je dozvolila posete, a ponovo je počela i podela paketa. Međutim, sa buntom su odmah započeli stražari, jer smatraju da im je ugrožena bezbednost. Kako saznaje „Blic“ od izvora bliskom Ministarstvu pravde, stražari su napustili zatvor i ostavili otključane spavaone.
- Osuđenicima su nudili ključeve i neke spavaone ostavili otkuljčane. Zamislite šta bi se dogodilo da je nekoliko stotina zatvorenika izašlo napolje, jer se oko zatvora nalaze stambeni objekti? - pita se naš izvor.
Zatvor su spolja obezbeđivali pripadnici Žandarmerije, kao i stražari poslati iz druge zatvorske ustanove.
Dr Borislav Marić, načelnik Odeljenja za nadzor Uprave za izvršenje zavodskih sankcija pri Ministarstvu pravde, kaže za „Blic“ da je juče zbog postupka stražara bila ugrožena bezbednost zatvora.
- Prostorije su bile neobezbeđene, ali su osuđenici ostali tamo gde je trebalo da budu, nezavisno od toga da li su vrata bila otključana ili ne. Nisu želeli da učestvuju u tome - kaže Marić.
Stražari tvrde da je bezbednosna situacija toliko loša da su prilikom prošlog protesta 11. septembra osuđenici dva sata držali komandira straže i nekolicinu čuvara kao taoce. Marić kaže da ne razume zbog čega su stražari revoltirani kada nije bilo otmica i upotreba hemijskih sredstva od strane osuđenika.
- Izjave stražara nisu tačne, ali se otvara pitanje motiva zbog kojih se daju takve izjave. Oni su prekršili zakon, a šta će se dalje dešavati znaćemo kada ispitamo slučaj. Njima je posao da održavaju bezbednost i oni tu ulogu juče nisu ispunili. Grupa radnika napustila je svoja radna mesta. Oni su zahtevali povećanu bezbednost i navodno tvrdili da nadležni nisu osuđenicima dobro objasnili Zakon o amnestiji. Osuđenici su jako dobro upoznati sa zakonom. Imamo inicijativu grupe osuđenika, koji su osuđeni na kaznu od 40 godina, da i oni budu amenstirani - kaže Marić.
Izvor „Blica“ kaže da u srpskim zatvorima sada sledi primirje dok zatvorenici ne vide šta će se dogoditi s amnestijom. Inače, protesti osuđenika juče su završeni u svim srpskim zatvorima.
Međutim, ministar pravde Zoran Stojković izjavio je juče da su protest zatvorskih stražara instruirale neke stranke, ali ne želi da kaže koje.
- Takve stvari moraju da se jave sa intervencijom spolja i pojavilo se dvadesetak ljudi koji su izašli ispred zatvora. Prema nekoliko stražara biće preduzete valjane mere. Oni su instruirani s polja izneli neistine, a bogami i sinhronizovano prenete preko određenih medija - rekao je Stojković.
Ministar je rekao da su priče o nekim hemijskim sredstvima koja im se ubacuju i slične stvari o zarobljenim ljudima netačne.
Jedan stražar, prenosi TV B92, rekao je da to nije istina.
- Neka dođe ministar da kaže ljudima u oči - vi niste bili oteti. Nego šta smo bili nego oteti! Mi ne sarađujemo ni sa jednom političkom strankom - rekao je on.
Neprijatan događaj za državu
Profesor Dobrivoje Radovanović ocenio je za „Blic“ povodom dešavanja u zatvorima da država ima običaj da prikriva nepovoljne događaje i da se nada da će problem biti prevaziđen, ali da će to biti urađeno daleko do očiju javnosti.
- Vrlo je verovatno da ovi protesti nisu bili mirni, da su izazvani obećanjima o amnestiji, a zatim povlačenjem i uslovljavanjem tih obećanja sa ustavom. Naravno da se to od strane osuđenika tumači kao ucena ili kao obmanjivanje. Tu nesigurnu atmosferu podgrejava i obećanje: „Budite strpljivi, sačekajte referendum, dobićete 33 odsto umanjenje kazne, a ne 20 odsto.“ Posledice svega toga mogu da budu jako teške ako dođe do masovnog nasilja - kaže Radovanović.
On napominje da je, kada se prikriva kidnapovanje zatvorskih stražara i kada se prave ustupci osuđenicima, onda očekivana kontrareakcija stražara.
- Sve to liči na nepostojanje sistema. Pobuna stražara se relativno lako sanira, ili pretnjom otpuštanjem ili velikim povećanjem plata. Sve to do prve sledeće prilike - kaže Radovanović.
Zakon o amnestiji posle referenduma
Dragoljub Lončarević, direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, u utorak ujutru je razgovarao sa zatvorenicima u KPZ-u, posle čega je protest prekinut. On je osuđenicima obećao da će zakon o amnestiji biti donet posle referenduma, najkasnije do 15. novembra. Ministar pravde Zoran Stojković ranije je izjavio da će se zalagati da zakonom umesto za jednu četvrtinu, kazne budu smanjene za trećinu. Na pitanje da li su ova obećanja olako data i kakve posledice mogu da prouzrokuju, Borislav Marić kaže za „Blic“ da je ministar pozvao osuđenike na mir i uzdržanost.
- Obećao je da će odmah posle proglašenja referenduma uslediti zakon o amnestiji. Mi se nadamo da će to biti do tada, jer je to naša procena. Ministar je rekao da će predložiti smanjenje kazne za trećinu, i to ne mogu da komentarišem. Predlog zakona je otišao kao takav, a da li će ministar uložiti amandman, ne znam - kaže Marić.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…