Vesti
Politika
I bez Mladića do EU
13.10.2006. 09:00
Izvor: Blic
I bez Mladića do EU
Šta će Tadić danas predložiti Renu i Solani
Predsednik Srbije Boris Tadić zatražiće u razgovoru sa visokim funkcionerima Evropske unije Olijem Renom i Havijerom Solanom da se Srbiji omogući nastavak pregovora sa EU, kako bi se sporazum o asocijaciji i stabilizaciji zaključio do kraja godine. Takođe, paralelno će biti pokrenuta i diplomatska inicijativa da se Srbija primi u „Partnerstvo za mir“ već u novembru na samitu NATO u Rigi, kaže za „Blic“ Vuk Jeremić, Tadićev savetnik za spoljnu politiku.

- Zauzvrat, Tadić će obećati da će ova, ali i buduća demokratska vlada kao ultimativni prioritet imati završetak saradnje sa Sudom u Hagu, koja, pre svega, podrazumeva izručenje Ratka Mladića - dodao je Jeremić.

Inače, predsednik Tadić će danas u Helsinkiju razgovarati sa Solanom i Renom, kao i sa predstavnicima Finske koja predsedava EU. Tadić je ove nedelje boravio u Rimu gde je italijanskim zvaničnicima izložio svoj predlog i od njih je, kako kaže Jeremić, dobio podršku.

Negativan stav

- Tadić će Renu i Solani preneti da Srbija ne može sebi dozvoliti paralizu pregovora sa EU, jer to ozbiljno ugrožava naše evropske perspektive i mogućnost da 2007. dobijemo status kandidata. Pokušaće da ih ubedi da nam se, i pored toga što Srbija nije ostvarila punu saradnju s Hagom, omogući potpisivanje sporazuma o asocijaciji i stabilizaciji do kraja godine, pod uslovnom klauzulom da ova vlada, a pogotovu buduća demokratska vlada, kao prioritetnu preuzme obavezu završetka saradnje s Hagom. Svesni smo, međutim, da Evropska komisija odluku o nastavku pregovora donosi na osnovu izveštaja glavne haške tužiteljke Karle del Ponte, čija je ocena, za sad, negativna - kaže Jeremić.

On, dakle, ističe da je odgovor evropskih zvaničnika, za sada, negativan i da trenutno od nastavka pregovora nema ništa.

- Iz Beograda su često stizala obećanja da će se završiti saradnja s Hagom. Od toga, nažalost, nije bilo ništa i zato je situacija izuzetno teška. Ipak, šansa postoji i na nama je da učinimo sve da promenimo stav Evropske unije - kaže naš sagovornik.

Tema i vizni režim

Pres služba predsednika Srbije saopštila je da će Tadić u Helsinkiju, osim o evropskim integracijama, razgovarati i o olakšicama viznog režima.

Šef Delegacije Evropske komisije u Srbiji Žosep Ljoveras rekao je da će se saradnja Evropske komisije i Srbije nastaviti nezavisno od trenutnog stanja pregovora o pridruživanju EU. On je dodao da se sa Vladom Srbije razrađuju instrumenti koji će se 2007. koristiti za pristup fondovima EU“, kazao je Ljoveras, dodavši da će taj instrument omogućiti pristup fondovima Unije kad Srbija postane njen član.

Tadić: Garantujem izručenje Mladića

Predsednik Boris Tadić je u intervjuu Beti potvrdio da bi se buduća demokratska vlada, u slučaju uslovnog nastavka pregovora Srbije i EU, obavezala da će izručenje Ratka Mladića biti njen prioritet. Na pitanje kakve garancije Srbija može da ponudi EU, on je odgovorio da „garantuje praksom“ jer je u vreme kada je DS imala odlučujuću ulogu u Vladi izručen Slobodan Milošević. „Nesaradnja sa Tribunalom istorijski usporava Srbiju i čini štetu njenim građanima. Za kašnjenje je odgovorna Vlada“, naveo je on i dodao da je sada najvažnije da se problem reši.

I Koštunica za nastavak

Premijer Vojislav Koštunica izjavio je juče, nakon sednice Vlade u Knjaževcu, da će se na sastanku sa evropskom trojkom u Luksemburgu 16. oktobra založiti da se nastave pregovori sa EU. „Novi ustav uvodi stabilne demokratske institucije i omogućava širok spektar ljudskih i manjinskih prava pa se može reći da su sve norme koje jedna država treba da ispuni da bi bila član Evrope ispoštovane“, rekao je on. Jučerašnjoj sednici nije prisustvovala potpredsednica u ostavci Ivana Dulić-Marković.