Vesti
Politika
Vlast je morala da uguši pobunu
13.10.2006. 09:00
Izvor: Blic
Vlast je morala da uguši pobunu
Dr Zlatko Nikolić, viši naučni saradnik, o stanju u zatvorima
BEOGRAD - Ukoliko se zakon o amnestiji ne usvoji onako kako je dogovoreno s osuđenicima, zatvorenici mogu da se ponovo pobune i naprave nerede, kao što i prete - kaže za „Blic“ dr Zlatko Nikolić, viši naučni saradnik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja.

Nikolić smatra da stanje u zatvorima nije dobro i da na to ukazuju pobune u poslednjih nekoliko meseci.

Posle obećanja Dragoljuba Lončarevića, direktora Uprave za izvršenje zavodskih sankcija, da će zakon o amnestiji biti usvojen do 15. novembra i izjave ministra pravde Zorana Stojkovića da će se založiti da se amnestijom kazne umanje za trećinu, a ne četvrtinu, otvara se pitanje da li će te želje biti ispunjene.

- To mi liči na defanzivu i verovatno su obećanja data pod pritiskom događanja. Skupština ne mora da usvoji zakon i teško je predvideti kada će to biti učinjeno - kaže Nikolić.

Posle pobune u Okružnom zatvoru u Beogradu, kada je 65 pritvorenika zašilo sebi usta, već se moglo nagovestiti da se nešto sprema. Vlast je to htela da predupredi i u javnost je izašla s informacijom da se priprema predlog zakona o amnestiji. Od tog trenutka zatvorenici po srpskim zatvorima počeli su protestima da vrše pritisak na vlast. Posle najskorijih izjava koje stižu iz Ministarstva, stiče se utisak da se zatvorenicima čini ustupak.

- Utisak je da ima defanzive i povlađivanja osuđenicima. Da li ministar zaista izlazi u susret osuđenicima, ne znam. Možda je zatečen, a možda je pogrešno savetovan. Greška je napravljena posle pobune 2001. kada su osuđenici abolirani. Tadašnji koministri su silne paljevine nazvali protestom, a ne pobunom, da bi izbegli da krivično gone kolovođe pobune. Sada zatvorenici traže da ih unapred aboliraju. Mi ne znamo šta su oni radili iza tih barikada u svojim sobama. I ova vlast ne koristi reč pobuna - kaže Nikolić.

Kulminacija neizvesnog stanja je bunt stražara u KPZ-u u Sremskoj Mitrovici kada su stražari napustili zatvor. Ministar je najavio da će vođe biti kažnjene.

- Stražari se osećaju poniženim. Ako je zatvorenicima obećano da neće biti kažnjeni zbog događanja u zatvoru, onda ti stražari koji su bili lišeni slobode s pravom reaguju. Istina, stražari su napravili gaf koji ne bi trebalo da prođe nekažnjeno, ali isto tako moraju da budu kažnjeni i osuđenici - kaže Nikolić.

On takođe smatra da su zatvorske vlasti morale da intervenišu i uklone barikade koje su zatvorenici postavili na ulazima u sobe.

- Barikade znače dve paralelne vlasti u zatvoru. Oni ne smeju pod barikadama da drže grupu osuđenika. Vlasti su morale trećeg dana, kada pregovori nisu davali rezultate, da reaguju na način na koji je to predviđeno. Zatvorenici se takođe boje pobune, jer ne znaju kako će se završiti. Setite se koliko je zatvorenika prošle godine bilo zlostavljano pod osuđeničkom vlašću iza barikada. Ne bi me čudilo da je i sada bilo toga. To ne bi smelo da se oprašta - ističe Nikolić.

„Protesti“ se već nekoliko meseci ponavljaju u zatvorima širom Srbije. Međutim, zatvorske uprave sve to negiraju i govore da se unutar zidina ne događa ništa uznemiravajuće. Sada je „protestom“ stražara prekinut taj zid ćutnje.

- Stražari sada demantuju izjave pojedinih načelnika iz Ministarstva. Zašto oni to nazivaju mirnim protestom kada su postavljene barikade, ne znam - kaže Nikolić.

Zatvorenika više nego ikada

Zakon o amnestiji, ukoliko bude usvojen, obuhvatiće oko 6.000 zatvorenika u Srbiji, od kojih će 2.000 ubrzo izaći na slobodu. Dr Zlatko Nikolić kaže da njihov izlazak iz zatvora neće povećati nesigurnost na ulicama.

- Moguće je da će biti pojedinačnih slučajeva. Jedan od motiva zakona je da se rastereti prenaseljenost zatvora, jer nikada nije bilo više osuđenika i pritvorenika nego sada - kaže Nikolić.

Protesti u zatvorima u Srbiji, koji su počeli 5. oktobra u KPZ u Nišu, velikom brzinom su se proširili na Sremsku Mitrovicu, Požarevac i Valjevo. Osuđenici su pet dana štrajkovali glađu zabarikadirani u sobama. Njihov osnovni zahtev je bio da se zakon o amnestiji usvoji pre referenduma. Vlasti su protest okarakterisale kao miran, ali stražari, koji su se pobunili u KPZ u Sremskoj Mitrovici, tvrde da je bilo suprotno. Posle pregovora sa zatvorenicima protest je prekinut u utorak ujutru.