Vesti
Politika
Malobrojni, a nisu za potcenjivanje
13.10.2006. 16:00
Izvor: Glas javnosti
Koliko su jaki oni koji pozivaju na bojkot referenduma
BEOGRAD - Iako sa svih strana Srbije dižu glas za bojkot referenduma o novom ustavu, protivnici najvišeg pravnog akta i nemaju onoliku snagu kolika može da se učini gledajući ih u medijima. Pravo glasa na referendumu, kojim nije obuhvaćena teritorija Kosmeta, ima nešto više od šest i po miliona birača. Kako je za uspeh neophodna polovina njih, to je sigurno da više od toga nemaju borci protiv novog ustava.

Ipak, nije mala stvar izvesti više od tri miliona građana na birališta 28. i 29. oktobra, koji će zaokružiti "da". Zato je svaki glas bitan. Među najglasnijim zagovornicima bojkota referenduma je Liga socijaldemokrata Vojvodine, čiji lider Nenad Čanak poručuje da je ustav "anticivilizacijsko zlo" i da je u njemu "potpuno nipodaštavanje mogućnosti evropskih integracija".

A od njegovog pulena i čelnika vojvođanskog parlamenta Bojana Kostreša, koji isto "tera mak na konac", demokrate traže ostavku. Inače, Koalicija "Zajedno za Vojvodinu", kojoj pripada i LSV, uzela je 9,44 odsto glasova na prethodnim pokrajinskim izborima. To parče vlasti u skupštini, uz četiri stranke s predznakom Vojvodine, dele i GSS i SDU, zakleti zagovornici bojkota referenduma.

I LDP Čedomira Jovanovića poziva građane da 28. i 29. oktobra ne iskoriste biračko pravo. Prema istraživanju agencije "Interaktiv risrč", objavljenom pre dva dana, LDP ima 2,1 odsto sigurnih glasača. Oni koji tradicionalno ignorišu glasanja na republičkom nivou su Albanci sa juga uže Srbije, pre svega opština Preševo, Bujanovac i Medveđa. Koliko ih je na biračkom spisku nema podataka, ali po poslednjem popisu stanovništva iz 2002, oni u Srbiji bez Kosmeta čine 0,82 odsto stanovništva.

Zbog "neuvažavanja mišljenja manjina" za bojkot je i Stranka za Sandžak, čije je uporište u tom kraju minorno. Na septembarskim lokalnim izborima uzela je 2,8 odsto u Novom Pazaru i 0,2 u Sjenici. Vicepremijer Ivana Dulić-Marković, koja po pitanju ustava "peva" kontra svom šefu Mlađanu Dinkiću, zatražila je bojkot referenduma. Iako je ućutkana, ne treba zaboraviti da je ona popularna u Vojvodini, kao i da je "ekspertska" stranka na pokrajinskim izborima dobila 4,84 odsto glasova.

A četiri nevladine organizacije pokrenule su inicijativu za ocenu ustavnosti celog procesa jer je "referendum protivustavan" pošto njegovo raspisivanje brisanjem celog albanskog stanovništva sa Kosova predstavlja neku vrstu "administrativnog etničkog čišćenja" i pretenzije Srbije na teritorije nad Kosovom".

POLA VOJVODINE BOJKOTUJE?

- Ne dajem ostavku. Očekujem da će skoro 50 odsto vojvođanskih birača bojkotovati referendum jer novim ustavom nije vraćeno ništa od ovlašćenja koja nam je uzeo Milošević - rekao je za Glas Kostreš. Upitan da li će, budu li Vojvođani podržali ustav, iz moralnih razloga dati ostavku, rekao je da će o tome razmisliti.