Vesti
Politika
Nema skrovišta za počinioce ratnih zločina
14.10.2006. 11:00
Izvor: Danas
Nema skrovišta za počinioce ratnih zločina
Potpisan sporazum tužilaštava Srbije i Hrvatske
Zagreb, Beograd - Glavni državni tužilac Hrvatske Mladen Bajić i tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević potpisali su juče Sporazum Srbije i Hrvatske o saradnji u progonu počinilaca ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida, prema kojem bi se optuženima za ratne zločine sudilo u zemlji u kojoj se nalaze. Sporazum će omogućiti Hrvatskoj i Srbiji da međusobnom saradnjom i razmenom dokaza, dokumenata i podataka efikasnije otkrivaju, procesuiraju i kažnjavaju ratne zločince u svojim zemljama, što je interes obe države.
"Sporazumom se preskače ustavna barijera o neizručivanju osumnjičenih i "premošćava činjenica da su u jednoj ili drugoj zemlji počinjeni zločini, a da počinioci žive u drugoj zemlji u kojoj nisu počinili zločin i na taj način izmiču pravdi", izjavio je Bajić.
Vukčević i Bajić su se složili da je vrlo važan konsenzus koji će postići dve zemlje u svakom pojedinačnom sudskom postupku, da je konsenzus isključivo profesionalne prirode, da se odnosi na poštovanje pravila profesije i vođenja postupka u skladu s pravnim propisima, a ne na sadržaj postupka ili na mešanje u osnovanost presude. Dvojica tužilaca nisu želeli da spekulišu koliko će takvih postupaka biti s obe strane, jer je postupak tek počeo, a Sporazumom je stvoren pravni okvir koji će podstaći saradnju na konkretnim predmetima.
"Ja bih rekao da smo kolega Bajić i ja učinili jedan veliki procesni korak za region i da smo na ovaj način otklonili te barijere, odnosno granice, za sve one koji beže od pravde i zakona, a izvršili su krivično delo ratnog zločina", rekao je Vukčević posle potpisivanja Sporazuma.
Ovim sporazumom je, kako je u razgovoru za Danas istakao Bruno Vekarić, portparol Tužilaštva za ratne zločine Srbije, napravljen veliki korak pre svega u pravosudnom smislu, jer su ukinute barijere i više ne postoji granica, odnosno osumnjičeni za ratne zločine neće se kriti ni sa ove ni sa one strane granice.
"Takođe, ovaj sporazum poseduje i ekonomski značaj, jer će se uštedeti značajna sredstva u budžetima Srbije i Hrvatske zbog takozvanih optužnica koje se podižu u odsustvu i koje koštaju sve sisteme, a jednostavno nema realizacije. Ovaj sporazum ima i politički pomak jer se oni zasnivaju na profesionalnom poverenju dva tužilaštva, a neophodno i najvažnije je da zadovoljavaju upravo prava žrtava da znaju ko je odgovoran za zločine koji su počinjeni nad njihovim najmilijim. Ovo je upravo zadovoljenje pravde i poštovanje zakona sa obe strane i u Hrvataskoj i u Srbiji. On je napomenuo da je važno naglasiti i principe dobrovoljnosti".
Sporazum predviđa i faktički razmenu svih dokaza i materijala koje poseduje jedno ili drugo tužilaštvo - naći će se na jednom mestu, pred jednim pravosuđem. Razmenjivaće se, kaže Vekarić, dokazi, ustupati predmeti, po principu dobrovoljnosti.