Vesti
Politika
Bankarska Majka Tereza
14.10.2006. 17:30
Izvor: Blic
Nobel za mir otišao u Bangladeš
Nobelova nagrada za mir 2006. dodeljena je 66-godišnjem građaninu Bangladeša Muhamedu Junusu i banci „Gremin“ koju je on osnovao.


Ta banka spada u pionire na polju davanja mikrokredita siromašnima u Bangladešu. Ona se specijalizovala za pozajmljivanje novca najugroženijim slojevima, naročito ženama kako bi mogle da pokrenu svoj biznis.

Ime pobednika saopštio je predsedavajući Nobelovog komiteta Ole Danbolt Mjes u Oslu. On je istakao da se Junus dokazao kao lider koji je uspeo da „pretvori vizije u praktična dela za dobrobit miliona ljudi“. On i njegova banka su nagrađeni za „napore da se podstakne socijalni i ekonomski razvoj odozdo“.

Mjes je naglasio da je banka svojom aktivnošću stvorila uslove za to da veliki broj ljudi izađe iz siromaštva, što je doprinelo trajnom miru. „Trajan mir može da se uspostavi samo ako veliki deo stanovništva dobije priliku da prevlada siromaštvo“, istaknuto je u obrazloženju Komiteta.


Sam Muhamed Junus je za Bi-Bi-Si izjavio: „Veoma sam srećan. To je velika čast za nas i za Bangladeš. Kao državljanin Bangladeša, ponosan sam što i mi dajemo nešto svetu. To je priznanje našem radu.“

Izbor ovogodišnjeg kandidata za većinu je predstavljao iznenađenje. Mnogi komentatori su očekivali da će to biti neko ko je učestvovao u mirovnim pregovorima. Najveći favoriti su bili specijalni izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari, Kineskinja u egzilu Rebija Kader, indonežanski predsednik Susilo Bambang Judojono i Pokret za oslobođenje Ačea, kao i rokeri Bono Voks i Bob Geldof.

Dobitniku će biti uručeno 10 miliona švedskih kruna (1,07 miliona dolara).

Muhamed Junus

Često ga nazivaju svetskim bankarom siromašnih. Kao profesor Univerziteta Čitagong, na jugu Bangladeša, Junus je 1976. došao na ideju da osnuje banku sa svega 27 dolara. Prvi zajam dao je grupi žena, i to iz vlastitog džepa. Trideset godina kasnije banka ima 6,6 miliona klijenata, od kojih 97 odsto čine žene. Njegov uspeh je premašio sva očekivanja, pa se taj model primenjuje u mnogim zemljama u razvoju.

Leh Valensa „začuđen“ izborom

Bivši poljski predsednik i dobitnik Nobelove nagrade za mir 1983. godine, Leh Valensa, izrazio je čuđenje što je ovogodišnja nagrada za mir u svetu otišla u ruke Muhameda Junusa. „Pa, on je trebalo da dobije Nobelovu nagradu za ekonomiju, ili možda treba da stvorimo neku novu za takva dostignuća“, rekao je Valensa.