Vesti
Politika
Vladajuće stranke priterane uz zid
15.10.2006. 15:00
Izvor: Glas javnosti
Boris Tadić pristao na kompromis oko ustava zbog EU
BEOGRAD - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je pristao na kompromis oko teksta novog ustava jer smatra da će se njegovim donošenjem "otkloniti jedna od ključnih kočnica na putu ka Evropskoj uniji". - Za mene je najvažnije to što su ustavom definisani evropski principi i vrednosti i građanska demokratija, kao i činjenica da je finansijska autonomija Vojvodine sada garantovana najvišim pravnim aktom - rekao je Tadić u intervjuu agenciji Beta.

Tadić je rekao da su vladajuće stranke pristale na kompromis oko novog ustava jer su "došle do zida", a vlada više nema većinu u parlamentu i realno je "pala", što je posledica nesaradnje s Haškim tribunalom i obećanja G17 plus da će izaći iz vlade ukoliko ne budu nastavljeni pregovori sa EU. Komentarišući preambulu ustava, Tadić je rekao da nije dovoljno konstatovati da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije.

Predsednik je istakao da je veoma važno da izbori budu održani do kraja godine i rekao da su, ukoliko referendum o potvrđivanju novog ustava ne uspe, izbori za ustavotvornu skupštinu jedino rešenje. On je izrazio uverenje da će Srbija posle izbora dobiti demokratsku vladu koja će otklanjati kočnice na putu ka evroatlantskim integracijama i u kojoj će vodeću ulogu imati DS.

Tadić je istakao da je cilj njegove sadašnje diplomatske inicijative da EU uslovno nastavi pregovore i potpiše sporazum o Stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom. To bi, objasnio je, podrazumevalo obavezu demokratske vlade koja bude izabrana na sledećim izborima da odmah završi saradnju s Haškim tribunalom.

ZNAM DA IMA NEDOSTATAKA

Tadić je naveo da je svestan da novi ustav ima nedostataka i da je plod kompromisa, poručivši "onima koji smatraju da nije postignuto ništa" da pokušaju da urade više sa 32 poslanika koliko sada ima DS u parlamentu. Kao jedan od najvećih nedostataka novog ustava okarakterisao je to što nedovoljno jasno definiše supremaciju međunarodnog nad nacionalnim pravom, rekavši da je kompromis oko tog člana za njega bio "veoma bolan".