Vesti
Politika
Luksemburg: Koštunica, trojka EU i Del Ponte
16.10.2006. 10:00
Izvor: Mondo
Luksemburg: Koštunica, trojka EU i Del Ponte
Srpski premijer Vojislav Koštunica će danas u Luksemburgu ministarsku "trojku" Evropske unije (EU) izvestiti o sprovodjenju " akcionog plana" srpske vlade za punu saradnju s Haškim tribunalom, a zvaničnici EU su preneli da je teško očekivati da to može da dovede i do obnove pregovora o pridruživanju EU-Srbija.

Medjutim, od izuzetne važnosti će za dalje sagledavanje tih odnosa u EU biti i kakve će ocene o saradnji Beograda sa Hagom istovremeno u Luksemburgu zvaničnicima EU preneti haški tužilac Karla del Ponte.

Evropski ministri će, kako se očekuje, ponovo istaći da je puna saradnja s Haškim sudom ključni uslov za nastavak pregovora, koji su tehnički izuzetno dobro tekli.

Koštunica u Luksemburgu treba da se sastane s predsedavajućim Saveta ministara EU finskim ministrom Erkijem Tuomiojom, nemačkim ministrom Frankom Valterom Štajnmajerom, austrijskom ministarkom Ursulom Plasnik, evropskim komesarom Olijem Renom, kao i sa visokim predstavnikom EU Havijerom Solanom.

Srpski premijer je najavio, rekli su izvori u Briselu, da će "trojki" EU obrazložiti stav Beograda da bi ipak trebalo obnoviti pregovore o pridruživanju sa EU. Praktično istovetnu zamisao o obnovi, ali ne i zaključenju pregovora o stabilizaciji pridruživanju, ako Haškom sudu ne bude izručen optuženi Ratko Mladić, u Helsinkiju je je visokim zvaničnicima EU preneo i predsednik Srbije Boris Tadić, ali su funkcioneri EU u Briselu su rekli da Tadić nije uspeo da uveri svoje sagovornike da su sazreli uslovi da se to i učini.

Ostalo je, ipak, da se vidi šta će u svom izveštaju reći Karla del Ponte, ali su izvori finskog predsedništva EU novinarima stavili do znanja da se, "prema poslednjim saznanjima, teško može reći da je ostvarena puna saradnja Srbije s Haškim sudom".

Na pitanje da li je EU već dobila neku prvu informaciju od haškog tužioca o rezultatima sprovodjenja "akcionog plana" srpske vlade za saradnju s Haškim sudom, odgovoreno je da su poslednje reči o tome bile kritičke" i da "situacija nije laka". Izjave Karle del Ponte, posle nedavne posete Beogradu, u EU su uglavnom shvaćene kao poruka da, iako su vidljivi napor i volja da se sprovede "akcioni plan", još nema pouzdanih naznaka da li bi Mladić mogao biti uhapšen vrlo uskoro, ili kroz mesec-dva i više.

Na povoljan odjek je naišla izjava Karle del Ponte da ona ima poverenja u glavne zadužene za sprovodjenje "akcionog plana" srpske vlade, Vojislava Vukčevića i Rasima Ljajića, kao i činjenica da joj je Koštunica u Beogradu naglasio da referendum i izbori u Srbiji neće ometati napore za saradnju s Haškim sudom.

Zvaničnici EU su, medjutim, ponovo naglasili da svi partneri u evropskoj dvadesetpetorici smatraju Srbiju ključnom zemljom za stabilnost balkanskog regiona, koja ima intelektualni, ljudski i ekonomski potencijal da postane oslonac i valjan partner EU u tom regionu.