Vesti
Politika
Odlaganje razgovora o vizama16.10.2006. 16:30
Izvor: B92
Luksemburg -- Danas nije, kao što se očekivalo, postignut dogovor o sadržaju sporazuma o viznim olakšicama za građane Srbije, saznaje B92.
o se očekivalo na sastanku Saveta ministara u Luksemburgu. Cela priča, kako navodi izvor B92 u Luksemburgu, pomera se za jedan od narednih sastanak Saveta ministara, pa bi to pitanje na dnevnom redu moglo da bude već za desetak dana. Savet ministara EU razgovaraće danas s Vojislavom Koštunicom i potom doneti odluku o prekinutim pregovorima sa Srbijom.Premijer Srbije Vojislav Koštunica će, pre sastanka s ministrima, razgovarati s visokim predstavnikom Evropske unije Havijerom Solanom, izjavila je Solanina portparolka Kristina Galjak.
Pre sastanka sa evropskom ministarskom trojkom, koju čine predstavnici bivše, sadašnje i buduće predsedavajuće EU, Austrije, Finske i Nemačke, Koštunica će razgovarati sa glavnom tužiteljkom Haškog tribunala Karlom del Ponte.
Koštunica će sa njima razgovarati i o sveukupnim odnosima Srbije i Evropske unije, o unutrašnjopolitičkoj situaciji u Srbiji, kao i o rešavanju statusa Kosova.
Del Ponteova, koja će danas izvestiti evropsku trojku o saradnji Srbije sa Tribunalom, razgovaraće i sa Solanom, evropskim komesarom za proširenje Olijem Renom i predstavnikom predsedavajuće Finske Erkijem Tuomiojom.
Napori, proevropske snage i saradnja s Hagom
Evropska unija želi i ulaže sve napore za poboljšanje ukupnih odnosa sa Srbijom i jačanje srpskih demokratskih proevropskih snaga, a to će i biti poruka šefova diplomatija, koji danas i sutra zasedaju u Luksemburgu.
Međutim, od izuzetne važnosti za dalje sagledavanje tih odnosa biće ocene o saradnji Beograda s Hagom, koje će dati haška tužiteljka. Evropski ministri će, kako se očekuje, ponovo istaći da je puna saradnja s Haškim sudom ključni uslov za nastavak pregovora, koji su tehnički izuzetno dobro tekli.
Koštunica je najavio da će obrazložiti stav Beograda da bi ipak trebalo obnoviti pregovore o pridruženju, saopštili su izvori u Evropskoj uniji.
Praktično, istovetnu zamisao o obnovi, ali ne i o zaključenju pregovora - ako Hagu ne bude izručen Mladić - u Helsinkiju je zvaničnicima EU preneo i predsednik Srbije Boris Tadić. Funkcioneri u Briselu navode da Tadić, izgleda, nije uspeo da uveri sagovornike da su i sazreli uslovi da se to učini.
Na pitanje da li je Evropska unija dobila prvu informaciju od haške tužiteljke o sprovođenju Akcionog plana, u Briselu je odgovoreno da su poslednje reči o tome bile kritičke i da situacija nije laka.
Uprkos tome što su njegovi sastanci završeni jedino najavama o viznim olakšicama, ali ne i nastavkom pregovora, Tadić je optimista kada je reč o poseti Koštunice.
"Očekujem da premijer vodi razgovore u tom pravcu i nadam se da će u narednim danima stići pozitivna odluka. Dobar korak je olakšica u viznom režimu, ali ni to nije dovoljno. Srbiji i građanima Srbije potrebna je nova nada za članstvo u Evropskoj uniji i za bolji život", kaže Tadić.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Drašković ocenjuje da neće biti nikakvog nastavka pregovora dok se haški optuženici, pre svih Mladić, ne nađu pred Haškim tribunalom. "Ako Mladić ujutro bude u Hagu, sledećeg sata će biti nastavljeni pregovori, a od NATO-a će za sedam dana stići odluka da se Srbija prima u Partnerstvo za mir", rekao je Drašković.
"Bio bi presedan"
Šefica Kancelarije Vlade Srbije za pridruženje EU Tanja Miščević kaže da, prema njenim saznanjima, premijer odlazi u Luksemburg iz dva razloga.
"Prvi je što treba da se sastane s trojkom EU kako bi bio pokrenut politički dijalog sa Srbijom, čime EU želi da pokaže podršku Srbiji, a drugi razlog su razgovori u vezi s nastavkom pregovora Srbija-EU. Premijer će trojku EU upoznati s rezultatima rada na Akcionom planu, pa je njegov današnji sastanak s trojkom EU izuzetno važan", kaže ona.
"U sporazumima drugih država o pridruženju Uniji nikada nije bilo neke klauzule slične onoj koju traži Tadić, ali mogućnost odlaganja primene postoji čak i u situacijama ulaska u članstvo, kao u slučaju Bugarske i Rumunije. Nalazimo se u novoj sutuaciji, a Evropska unija bi, ako to uradi u našem slučaju, napravila presedan", kaže Tanja Miščević.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…