Vesti
Politika
Ahtisarijevo rešenje za Kosmet u novembru
17.10.2006. 16:30
Izvor: Politika
Savet ministara EU u Luksemburgu
Specijalni izaslanik UN za Kosovo i Metohiju Marti Ahtisari izjavio je u Luksemburgu da sprema predlog rešenja za status Kosmeta koji će najkasnije do polovine novembra podneti Savetu bezbednosti UN i Kontakt grupi. Objasnio je da već na tome radi sa visokim diplomatama Kontakt grupe i da su neke ideje, kako je naveo, već stavljene na sto. „Svako razuman bi uvek bio za dogovoreno rešenje, ali ako to nije moguće, jedan predlog će biti podnesen dvema stranama i Savetu bezbednosti”, rekao je Ahtisari posle susreta sa premijerom Luksemburga Žan-Klodom Junkerom, javlja Bi-Bi-Si. Ahtisari je najavio da će se krajem meseca sastati u Beču sa političkim direktorima za Balkan u vladama zemalja članica Kontakt grupe, sa kojima će razgovarati i sredinom novembra. Upitan da li izbori u Srbiji mogu da pomere rešavanje statusa Kosmeta, specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija je odgovorio da je za to zadužena Kontakt grupa.

„Za sada je moj cilj da članicama Saveta bezbednosti iznesem moje zamisli do kraja godine i, osim ako ne čujem nešto drugačije, ostaću pri ovim rokovima i programu”, kazao je on. Ahtisari je izrazio uverenje da bi njegov predlog koji priprema za rešavanje statusa Kosmeta mogao ponovo podstaći direktne pregovore albanske i srpske strane. „Imam vrlo jasna uputstva da pripremim predlog rešenja i treba da razgovaram ne samo sa Kontakt grupom već i sa generalnim sekretarom UN i ljudima u Njujorku”, rekao je on.

Evropska unija u Luksemburgu razmatra, kako navode agencije, i „spori napredak” Turske i Srbije ka članstvu u Uniji. Sastanak u Luksemburgu održava se svega nekoliko nedelja pre nego što treba da budu objavljeni ključni izveštaji Evropske komisije o Srbiji i Turskoj.

Premijer Srbije Vojislav Koštunica će „trojku” EU, kako je najavljeno u Beogradu, upoznati sa detaljima Akcionog plana za hapšenje Ratka Mladića i izneti uverenje da će taj plan „uskoro dati rezultate”.

U diplomatskim krugovima izražena je i zabrinutost zbog predstojećeg referenduma o novom Ustavu, u kojem se Kosmet definiše kao sastavni deo Srbije.

Vojislav Koštunica sastaće se sa predsedavajućim Saveta ministara EU, finskim ministrom Erkijem Tuomiojom, nemačkim ministrom Frankom Valterom Štajnmajerom, austrijskom ministarkom Ursulom Plasnik, evropskim komesarom Olijem Renom i visokim predstavnikom Unije Havijerom Solanom.

Šef vladine kancelarije sa saradnju sa medijima Srđan Đurić izjavio je da je vlada „svesna” da premijeru neće biti saopšteno da se pregovori nastavljaju: „Šteta je što u ovom trenutku neće biti nastavljeni pregovori Srbije sa EU, jer bi to predstavljalo dodatni podsticaj za što brže okončanje saradnje sa Haškim tribunalom”, rekao je on.

Na sastanku Saveta ministara u Luksemburgu nije, kao što se očekivalo, postignut dogovor o viznim olakšicama za građane Srbije koji putuju u zemlje članice Evropske unije.

Odluka o sadržaju tog sporazuma je odložena za neki od budućih sastanaka Saveta ministara.

Po nekim procenama, to pitanje bi moglo da se nađe na dnevnom redu već za desetak dana.

--------------------------------------------------------------------------

Del Ponteova presrela Koštunicu

Glavna tužiteljka tribunala za ratne zločine u Hagu Karla del Ponte posle sastanka sa trojkom Evropske unije u Luksemburgu izjavila je novinarima da je njen izveštaj o saradnji Srbije sa tribunalom – apsolutno negativan. Ona je čak rekla da u Beogradu „ne postoji politička volja za hapšenje optuženog generala Ratka Mladića i da Beograd samo šalje dimne signale”. Ona je naglasila da Beograd želi da se general Mladić preda, u šta ona ne veruje da će se desiti.

Inače, Del Ponteova je mimo protokola i sasvim nenajavljeno sačekala delegaciju iz Beograda na aerodromu u Luksemburgu. Njen portparol Aleksandar Nikiforov je trčao za autobusom kojim su članovi naše misije, Evropske unije i ambasade u Briselu išli da dočekaju avion premijera Srbije Vojislava Koštunice, a obezbeđenje je pitao: „Da li je to delegacija Jugoslavije. Gospođa Del Ponte želi da se vidi sa premijerom.”

Koštunica je u aerodromskom hodniku saznao da ga Del Ponteova čeka u VIP salonu, pa je sa šefom kabineta Aleksandrom Nikitovićem ušao. Del Ponteova mu je pošla u susret pružajući ruku, a u salonu su se zadržali desetak minuta. Savetnici premijera Vladeta Janković i Slobodan Samardžić kraj sastanka sačekali su u automobilu. Nije se moglo saznati o čemu je premijer razgovarao sa glavnom tužiteljkom tribunala.