Vesti
Politika
Menicama bez pokrića kupovali firme u stečaju17.10.2006. 16:30
Izvor: Blic
Novi detalji optužnice protiv Gorana Kljajevića i njegovih saradnika
Pripadnici stečajne mafije isisali su oko 20 miliona evra iz „C marketa“ i na taj način samo u 2005. godini smanjili kapital ovog preduzeća za oko 2,2 milijarde dinara (oko 26 miliona evra). Sa novcem „C marketa“ i kreditima „Poštanske štedionice“ koja je, prema optužnici, oštećena za 1,1 milijardu dinara (13 miliona evra), kupovana su preduzeća u stečaju po cenama koje je propisao Trgovinski suda, a koje su bile znatno niže od tržišnih. Prema izveštaju Uprave za sprečavanje pranja novca, na lični račun Slobodana Radulovića u banci „Caja De Ahorros Y Pensiones De Barselona“ od avgusta 2003. do februara 2005. uplaćeno je 2,556 miliona evra. Kako stoji u optužnici, Raduloviću je novac prebacivan preko firme „Avonsajd“ sa Kipra, čiji je vlasnik pokojni Miko Brašnjović.
Radulović je novac iz „C marketa“ izvlačio izdavajući menice bez pokrića koje nisu evidentirane u poslovnim knjigama, ili vršeći avansno plaćanje protivno poslovnoj politici firme koja je podrazumevala odloženi rok plaćanja svim dobavljačima. Ekipa iz „Eko-produkta“ (braća Miko i Milinko Brašnjović i Nemanja Jolović) menice je zatim eskontovala kod „Poštanske štedionice“, ili ih je koristila kao depozite za kredite koji su uzimani od banaka. Tim novcem kupovane su firme u stečaju, a pokriće za to, uz pomoć svojih stečajnih upravnika, obezbeđivao je Goran Kljajević.
Uloga Sekule Pjevčevićeva je, prema optužnici, bila da pronalazi stečajne upravnike i predlaže ih Kljajeviću koji je davao naloge Delinki Đurđevićevoj da ih postavi. Pored toga, Pjevčević je direktno kontrolisao stečajne upravnike i tokove novca.
Uporedo sa izvlačenjem novca, kontinuirano je smanjivana vrednost „C marketa“ kako bi ga preduzeće „Primer C“ (holding srpskih firmi okupljen oko Radulovića s namerom da ovaj, tada naš najveći trgovinski lanac, ostane u srpskom vlasništvu) kupilo po što povoljnijoj ceni. I sve je išlo po planu do 16. septembra 2004. godine kada je Komisija za hartije od vrednosti donela rešenje o odobravanju ponude za preuzimanje akcija „C marketa“ slovenačkom „Merkatoru“.
Pošto je postojala opasnost da Slovenci pobede a da „Primer C“ ostane praznih šaka, Radulović je sa Goranom Kljajevićem postigao dogovor da se postupcima pred Trgovinskim sudom eliminiše strani ponuđač. Kako piše u optužnici, pored sudije Delinke Đorđević, koja je preduzimala potrebne „pravne radnje“ za sprečavanje „Merkatora“ (privremena mera zabrane raspolaganja akcijama „C marketa“), stvar je pripomogao i Nemanja Jolović koji je sa Radulovićem sklopio ugovor o pružanju advokatskih i konsultantskih usluga.
O kojoj vrsti konsultacija je reč, svedoči deo optužnice u kome se citira Jolovićev dopis pravnoj službi „C marketa“.
„Svrha navedene parnice, kao i vanparničnog postupka, bila je da se spreči preuzimanje akcija od ‘Merkatora’. Kada je ‘Merkator’ odustao od ponude za preuzimanje, a postupajući po nalogu menadžmenta, mi smo kao punomoćnici ‘C marketa’ povukli tužbu“, piše u dopisu advokatske kancelarije „Jolović“.
Trgovinski sud je privremenu meru zabrane raspolaganja akcijama „C marketa“ ukinuo 10. oktobra 2005, tek pošto je 18. avgusta „Merkator“ zvanično objavio da odustaje od ponude za preuzimanje. Ubrzo potom „Primer C“ je postao vlasnik „C marketa“.
Tokom istrage svedočio je i Milan Beko, kao „predstavnik novih vlasnika“. Njegovo se ime nekoliko puta pominje u optužnici. Između ostalog, optužnica pominje i sastanak pokojnog Mika Brašnjovića i Gorana Kljajevića sa Bekom na kom je dogovoreno da se depozit firme „Avonsajd“ sa Kipra u iznosu od tri miliona evra, a koji je „Pirej Atlas banci“ uplaćen na ime obezbeđenja kredita „C marketu“ u dva puta većem iznosu, ipak prizna kao novac preduzeća „C market“.
Pokloni za sudije
Prema navodima optužnice, Goran Kljajević i Delinka Đurđević primali su poklone od pokojnog Mike Brašnjovića kao zahvalnost za urađene poslove. Navodi se da je Kljajević u avgustu prošle godine sa suprugom Danicom letovao u hotelu „Mistral“ na Krfu za 5.000 evra. Otputovali su iznajmljenim avionom po ceni od 570.000 dinara. Nekoliko dana kasnije, Brašnjević, Radulović, Jolović i Pijevčević došli su na Krf na jedan dan „radi dogovora o daljem delovanju grupe“. U optužnici se opisuje i „šoping tura“ Danica Kljajević u Beču 22. decembra prošle godine, koju plaća Brašnjović sa 2.000 evra i 112.000 dinara. Brašnjović je, prema optužnici, poklonio tehničke uređaje vredne 153.000 dinara i 9.000 evra u gotovini Delinki Đurđević.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…