Vesti
Politika
Rajsova ubeđuje saveznike da izoluju Severnu Koreju
18.10.2006. 10:00
Izvor: Danas
Rajsova ubeđuje saveznike da izoluju Severnu Koreju
Američki državni sekretar na turneji u Japanu, Južnoj Koreji, Kini i Rusiji
Vašington - Američki državni sekretar Kondolisa Rajs pokrenula je neizvesnu diplomatsku kampanju u cilju ubeđivanja azijskih saveznika i Rusije da pojačaju izolaciju Severne Koreje sprovođenjem sankcija UN na trgovinu opasnim proizvodima. Bela kuća je juče upozorila Severnu Koreju da ne izvodi drugi nuklearni test, jer "to ne bi bilo dobro za ovu izolovanu zemlju".
Rajsova je juče doputovala u Japan jer su se pojavili jasni znaci nespokojstva u Kini i Južnoj Koreji koje traže ublažavanje sankcija Saveta bezbednosti UN. Ona će u toku svoje turneje posetiti i Južnu Koreju, Kinu i Rusiju. Rezolucija UN ima za cilj da primora Severnu Koreju da odustane od svog nuklearnog programa.
Američki državni sekretar je izjavila da tokom turneje ima nameru da reafirmiše "recipročne obaveze" ali je takođe dodala da "svaka zemlja u regionu mora da deli breme koristi zajedničke bezbednosti".
Rezolucija je izglasana anonimno u Savetu bezbednosti nakon što su SAD prihvatile ograničenja za kargo ulaze i izlaze i saglasile se da bi jedino materijali povezani sa nekonvencionalnim i naprednim oružjem trebalo da budu zabranjeni ovom usamljenom komunističkom režimu.

Kina, koja je bila centar napora da se Severnoj Koreji "otme" nuklearno oružje, saopštila je da neće zaustaviti prekogranični brodski saobraćaj sa Pjongjangom. Rajsova je međutim izjavila da ne misli da Kina neće poštovati svoje obaveze. "Ne mislim da oni koji su glasali za rezoluciju nemaju nameru da je poštuju". Južna Koreja, Japan, Rusija i "ostatak međunarodnog sistema" smatraju da je severnokorejski nuklearni program neprihvatljiv, dodala je Rajsova. Japan je mnogo bolje prihvatio usvojenu rezoluciju. "Saglasili smo se da sarađujemo sa drugim zemljama o što bržoj primeni sankcija kako bismo pridobili Severnu Koreju da odustane od nuklearnog programa", izjavio je japanski pregovarač Kenićiro Sase.
"Ukoliko Severna Koreja promeni kurs i krene putem saradnje, ukoliko napravi strateški izbor i nuklearno se razoruža u potpunosti i neopozivo, bila bi joj otvorena potpuno nova i bolja budućnost za njen narod", izjavila je Rajsova.
Ruski premijer Mihail Fradkov ocenio je juče, tokom posete Seulu, da će nuklearni program Severne Koreje postati sve teži za rešavanje ukoliko ta komunistička zemlja izvede i drugu atomsku probu. "Verujem da Severna Koreja neće izvesti drugu probu i ne bi trebalo da to učini", rekao je ruski premijer na konferenciji za novinare u Seulu, nakon sastanka sa južnokorejskom premijerkom Han Mjung-suk. "Ukoliko to ipak učini, samo će zakomplikovati situaciju", rekao je Fradkov. Premijerka Južne Koreje kazala je da su se ona i njen ruski kolega složili da je severnokorejska nuklearna proba "direktna i ozbiljna pretnja bezbednosti Korejskog poluostrva i regiona".

Pjongjang: Rezolucija ravna objavi rata

Pjongjang- Severna Koreja je optužila Savet bezbednosti za gangsterizam i upozorila da će svaki američki pritisak na vladu Severne Koreje biti posmatran kao akt rata. "Podrazumeva se da rezolucija Saveta bezbednosti UN ne može da bude shvaćena nikako drugačije nego kao objava rata protiv Severne Koreje, pošto je zasnovana na scenariju prema kojem SAD žele da unište korejski socijalistički sistem usmeren ka narodnim masama", izjavio je portparol korejskog ministarstva inostranih poslova. Pjongjang je upozorio da će režim te zemlje biti "nemilosrdan" prema svakoj zemlji koja bi mogla da ugrozi suverenitet Severne Koreje u okviru sankcija UN.