Vesti
Politika
I novinari će lakše u zemlje Evropske unije18.10.2006. 13:40
Izvor: Glas javnosti
Šta će nam doneti sporazum sa EU o viznim olakšicama
Iz Evrope nas je, posle dužeg vremena, obradovala i jedna dobra vest. Jeste da Savet ministara EU nije juče odobrio mandat za pregovore o sporazumu o viznim olakšicama Srbiji i da ćemo na to pričekati desetak dana, ipak, možemo da odahnemo. Iako nam stolice pred konzulatima zemalja Evropske unije i dalje ne ginu, evropski zvaničnici saopštili su da će biti srećnika iz Srbije koji će bez imalo muke moći da planiraju put u ujedinjenu Evropu. A nije malo onih koji to priželjkuju, budući da u Srbiji čak 70 odsto mladih mašta o prelasku granice i upoznavanju drugih zemalja i kultura. Evropski komesar Oli Ren obećao je srpskom predsedniku Borisu Tadiću skori početak pregovora o sporazumu o viznim olakšicama, tako da će "građani Srbije uskoro moći da osete konkretnu podršku Unije".
Ovo je početni i izuzetno važan korak Srbije na putu ka takozvanoj "beloj šengen listi", koja ne poznaje vize, a time i redove pred konzulatima. Potpisivanjem tog dokumenta brojni studenti, naučnici, umetnici i drugi talenti iz Srbije počeće, pomalo, da se osećaju kao sav normalan svet. Tanja Miščević, direktor Kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje Evropskoj uniji rekla je za Glas da će Beograd pregovarati o viznim olakšicama za četiri kategorije našeg stanovništva. Prioritet imaju studenti, eksperti, poslovne zajednice i poslovni ljudi, kao i administracija.
Sakupljanje podataka
- Nastojaćemo da u kategoriju studenata, koji bi trebalo da imaju besplatne vize, uvrstimo i srednjoškolce. Takođe, među eksperte nećemo svrstavati samo ljude koji se bave Evropskom unijom, već i novinare, predstavnike nevladinih organizacija, kulturne i sportske poslenike, koji po prirodi posla moraju da putuju u Evropu. To je dobro prihvaćeno još tokom razgovora u maju. Međutim, mi sada moramo da sakupimo podatke koji pokazuju to što pričamo, kako bi Brisel bio siguran da oni zaista putuju radi posla, te da nisu ilegalni migranti - objasnila je Miščevićeva.
Pomenute vize važiće na 90 dana i za više ulazaka, s tim što boravak ne može biti duži od 30 dana, Ono što je najvažnije jeste da države, koje uskoro budu započele pregovore, neće strahovati da će ih zakačiti poskupljenje viza na 60 evra.
- Očekujemo vrlo brzo dobijanje mandata za pregovore i njihovo otpočinjanje u novembru. A kada ćemo ga potpisati, ne znam, to zavisi od ispunjavanja svih uslova - kazala je Miščevićeva.
O datumu ulaska na "belu šengen listu" tek je teško govoriti, jer za to treba ispuniti mnogo uslova, počev od implementacije zakonodavstva, pa do borbe protiv organizovanog kriminala. Zemlje, koje su 2004. postale članice Unije, njih deset, tek 2009. će biti na željenoj listi, dok se za Bugarsku i Rumuniju, koje će ući u evropsku porodicu prvog januara, još ne zna srećan datum.
Jedan od uslova za pomenuti sporazum je i potpuni prelazak državne granice iz ruku vojske u ruke policije. Do sada je vojska predala oko 60 odsto granice, ali to nije jedini problem.
Upravljanje granicama
- Sadašnje granice Srbije u pojedinim delovima su administrativne granice iz doba SFRJ i one nemaju zgrade gde bi mogli biti primljeni azilanti i obavljeni intervjui s njima. Dakle, neophodno je integrisano upravljanje granicama, što možemo završiti do kraja ove ili u prvoj polovini sledeće godine - rekla je čelnica Kancelarije.
Paralelno sa pregovaranjem o viznim olakšicama, zvanični Beograd će pregovarati i o potpisivanju Sporazuma o readmisiji, odnosno o povratku u Srbiju naših azilanata koji se nalaze u zemljama EU.
- To je jedinstven sporazum za sve članice Unije, koji definiše način vraćanja osoba s teritorije EU. Tu nemamo zazora, jer su naši propisi usklađeni s onima iz Unije - zaključila je Miščevićeva.
KORAK PO KORAK
Italija je, sredinom septembra, potpisala sporazum o viznim olakšicama sa Srbijom, koje podrazumevaju besplatne vize za studente, sportiste, one koji tamo odlaze zbog lečenja... Češka je uvela dodatne olakšice za izdavanje viza, koje će važiti i do dve godine, đacima, studentima, poslovnim ljudima, stručnjacima... Takođe, za goste iz Srbije Rumunija i Bugarska ne naplaćuju vize.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…