Vesti
Društvo i ekonomija
Dinkić: Vraćamo dugove stranim poveriocima17.10.2006. 13:40
Izvor: Glas javnosti
Ministar finansija u ostavci - Srbija u ključnoj fazi tranzicije
BEOGRAD - Ministar finansija u ostavci Mlađan Dinkić izjavio je, na okruglom stolu Ekonomist magazina, da veruje će sledeća Vlada Srbije nastaviti sa privatizacijom Naftne industrije Srbije jer, ako bi ova vlada to uradila pred izbore, moglo bi biti zloupotreba. On je rekao da teško da će se privatizacija završiti krajem 2007. godine, kako je planirano, jer su ostala još dva velika društvena preduzeća - RTB Bor za koji je već raspisan tender i "Zastava" iz Kragujevca.Dinkić je potvrdio da će svi ostali tenderi biti odloženi za posle izbora, dok će oni koji su u toku biti sprovedeni do kraja. Ministar finansija, doduše u ostavci, najavio je da će naredne nedelje biti doneta odluka o vraćanju dela duga Svetskoj banci, a da će budžetski suficit biti iskorišćen i za servisiranje duga Pariskom klubu poverilaca, kao i da će biti vraćen ostatak duga MMF-u.
On je, takođe, naglasio da će sledeće godine u Srbiju stići velika investicija u oblasti proizvodnje električne energije s kojom bi za tri do pet godina mogla postati neto izvoznik struje. Prema njegovim rečima, narednoj vladi ostaje i da reši pitanje "Jat ervejza". Na pitanje da li su potrebnije grinfild investicije ili privatizacija, on je odgovorio da su potrebne obe, ali da su u ovom trenutku potrebnije grinfild investicije jer otvaraju radna mesta, dok privatizacija samo menja strukturu privrede.
- Sada smo u fazi tranzicije, kada je momenat za preokret i stvaranje novih radnih mesta. U početku tranzicije išli smo samo na privatizaciju, što je smanjilo broj zaposlenih. Sada imamo razvijen bankarski sektor, koji može da privuče strane direktne investicije i podrži razvoj malih i srednjih preduzeća.
- Sledeća vlada će spremiti program mikro i "start ap" kredita pomoću kojih će smanjiti nezaposlenost. Takođe, iz Nacionalnog investicionog plana veliki deo sredstava ide u izgradnju infrastrukture koja je, takođe, potrebna za dolazak investitora - objasnio je Dinkić.
Na primedbu Karolin Jungr, direktorke Svetske banke za Srbiju i Crnu Goru, da će potrošnja sredstava iz NIP-a uticati na rast potrošnje, Dinkić je odgovorio da će se najveće investicije desiti tek u sledećih pet - šest godina.
- Napravićemo višegodišnji budžetski plan, i to uz pomoć MMF-a, a očekujemo i pomoć Svetske banke. Ovaj novac je dovoljan za početak investicija, ali kasnije će biti potrebno još više novca iz privatnih izvora da se uključi u investiranje - rekao je Dinkić.
Prema njegovim rečima skoro svi problemi srpske ekonomije su rešeni ili se rešavaju, i procenio da će privredni rast ove godine biti sedam-osam odsto veći i da će na kraju ove godine bruto domaći proizvod po glavi stanovnika biti iznad 4.000 dolara. Dinkić je dodao da će inflacija biti ispod devet odsto, s ciljem da do 2009. godine bude ispod pet odsto. On je kao problem spomenuo veliki spoljnotrgovinski deficit, ali i brz rast izvoza od 30 odsto ove godine.
NOVA VLADA U JANUARU
- Misija Međunarodnog monetarnog fonda će doći u drugom delu januara i verujem da će do tada biti formirana nova vlada. Takođe, verujem da će demokratske snage ponovo biti u toj vladi i da će slični ljudi nastaviti da rade. Mislim da u toku mandata sledeće vlade možemo sa ekonomske strane da se kvalifikujemo za ulazak u Evropsku uniju jer je ovo jedno od retkih nezasićenih tržišta u Evropi - procenio je Dinkić. On je naveo da je optimista povodom kandidature Srbije za članstvo u EU 2007. godine i izrazio očekivanje da će uskoro dobiti njenu podršku za nastavak pregovora za pridruživanje Svetskoj trgovinskoj organizaciji, što bi bio "dobar signal da se Srbija kreće ka EU".
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…