Vesti
Politika
Mirna noć u Paraćinu
21.10.2006. 09:00
Izvor: Glas javnosti
Mirna noć u Paraćinu
Nestabilnost baruta moguć uzrok eksplozije u vojnom magacinu
PARAĆIN - Dan posle eksplozije skladišta vojnog magacina u Paraćinu, koja je izazvala tročasovnu detonaciju i žitelje Paraćina, Ćuprije i Jagodine podigla na noge, situacija se svakim satom smirivala. Detonacije su postajale sve slabije, da bi u kasnim popodnevnim časovima potpuno prestale. Građani su čistili staklo po kućama i ispred svojih radnji, ponovo su bili na ulicama, mada u znatno manjem broju nego što je to uobičajeno i vratili se svakodnevnim obavezama.

Jedino đaci osnovnih i srednjih škola u Ćupriji i Paraćinu nisu bili na nastavi, kao ni mališani u vrtićima. Deca i nepokretne osobe iseljene su iz paraćinskog naselja "7. juli" i dva ćuprijska naselja, koja su najbliža vojnom magacinu.

Paraćin je u četvrtak, u kasnim večernjim satima, posetila delegacija Vlade Srbije na čelu sa Vojislavom Koštunicom, kao i najviši funkcioneri Vojske i Policije. Oni su konstatovali da je uništena trećina ubojnih sredstava, da su se eksplozije smirile, ali da to ne znači da ih neće biti narednog dana. Po prestanku detonacija došlo je do požara između autoputa i skladišta, zbog čega se vozila i dalje usmeravaju na alternativne pravce.

Najvažnija informacija je, svakako, da nema poginulih, ni teže povređenih, pa će nadležni učiniti sve da tako i ostane, saopšteno je na konferenciji za novinare.

- Vlada Srbije prati situaciju i preduzete mere predostrožnosti da ne bi bila izazvana neka nova nesreća. Vlada je na sednici u Užicu donela odluku da, u meri u kojoj je to potrebno, izađe u susret postradalim opštinama. Prvi iznos pomoći opredeljen je u iznosu od 50 miliona dinara, ali će se on menjati u zavisnosti od potreba - izjavio je Koštunica.

Premijer je dodao da sredstva za saniranje šteta moraju biti pronađena, naročito kada je reč o školama. Ministar za kapitalne investicije i predsednik vladine komisije za vanredne situacije Velimir Ilić posetio je juče Paraćin i Ćupriju i izjavio da se mora raditi brzo kako bi svi oštećeni objekti od jučerašnjih detonacija iz vojnog skladišta kod Paraćina bili završeni pre kišnog perioda, prenosi Tanjug.

- Radovi počinju odmah i nadam se da ćemo ih zavrsiti brzo. Ne smemo dozvoliti da dođe kišni period a objekti ostanu nepokriveni i nezastakljeni - rekao je Ilić novinarima.

Što se tiče uzroka nesreće, ne možemo nita tvrditi sa stopostotnom verovatnoćom.

- Nema nikavih dokaza da je došlo do namernog narušavanja bezbednosti objekta spolja, ni iznutra. Ima dosta indicija da je do ovog događaja došlo zbog tehnoloških razloga, nestabilnosti baruta i uslova skladištenja municije, o čemu će konačnu reč dati istraga - precizirao je general Zdravko Ponoš, zastupnik načelnika Generalštaba Vojske Srbije.

On je rekao da se u ovakvim situacijama u objekte ne ulazi 72 sata nakon nesreće zbog nedostupnosti prilaska terenu, odnosno mera bezbednosti, pa će istraga početi kasnije. Inače, Vojska trenutno prikuplja podatke o eksplodiranim i neeksplodiranim ubojnim sredstvima i njihovim ostacima u široj gradskoj zoni ćuprijske i paraćinske opštine. Pirotehničke ekipe na teren su izašle juče ujutru.

Prema rečima Aleksandra Popovića, ministra za zaštitu životne sredine, merenja su pokazala da su sve koncentracije štetnih supstanci, nastalih sagorevanjem eksploziva, ispod dozvoljenih vrednosti. Za svaki slučaj je merena i radioaktivnost i utvrđeno je da nema nikakve opasnosti po ljude.

UNIŠTAVANJE MUNICIJE SKUPO

Odgovarajući na pitanje novinara zbog čega je 3,5 hiljade tona eksploziva i municije čuvano u skladištu nadomak grada, general Ponoš je odgovorio: - Mnogo toga smo nasledili, a nije nam bilo potrebno. S druge strane, nije bilo moguće ni prodati tu municiju. U nekim drugim vremenima ona je uništavana potapanjem u more. Pošto to više nije dozvoljeno, a kako je tehnologija uništavanja ubojnih sredstava relativno spora i skupa, u pregovorima smo sa nekim evropskim partnerima da nam pomognu u uništavanju takvih viškova.

ŠTETA OKO 20 MILIONA DINARA

BEOGRAD - Popravka vrtića i školskih zgrada koje su oštećene tokom eksplozije počeće danas, a majstori će prvo ući u Tehničku školu koja je u najgorem stanju.

- Građevinski radnici, predstavnici Ministartsva prosvete i Školske uprave Pomoravskog okruga juče ujutru su pregledali sve oštećene školske grade i vrtiće i uzeli mere za prozore i vrata, a proizvodnja elemenata koji treba da se ugrade već je počela. Prema prvim podacima šteta u na 12 škola, četiri obdaništa i jedne sale za filskulturu je oko 20 miliona dinara, a predpostavljamo da ja taj iznos mnogo veći. Svi radovi treba da budu završeni do ponedeljka, kada će početi i nastava u školama - najavio je juče Slobodan Vuksanović, ministar prosvete i sporta.

ZNATNO POVIŠEN VAZDUŠNI PRITISAK

Vazdušni pritisak nakon detonacija bio je za 8 milibara viši nego inače. poređenja radi, tokom NATO bombardovanja on je bio povećan za 3 milibara najviše. znatno povećan vazdušni pritisak izazvao je pucanje prozorskih stakala u Paraćinu i "Ćupriji.

ALTERNATIVNI PRAVCI

- Pored mera koje smo preduzeli sa Vojskom Srbije, Ministarstvo unutrašnjih poslova blagovremeno je preduzelo mere za normalizovanje saobraćaja. On se odvija otežano i preusmerava preko magistralnog pravca Batočina - Kragujevac - Kruševac - Kraljevo - Pojate, a iz pravca juga, od Pojata istim pravcem. Autoput će biti otvoren čim se za to ukažu uslovi - rekao je Stojadin Jovanović, načelnik policijske uprave za saobraćaj.