Vesti
Društvo i ekonomija
Naše rafinerije gube milione
24.10.2006. 15:00
Izvor: Blic
Iako bi državne rafinerije mogle da pokrivaju celokupno tržište motornih ulja u Srbiji, njihovo prisustvo zadovoljava svega petinu potreba. Rafinerije posluju pozitivno, ali i pored takvog poslovanja, država ipak ima nameru da ih privatizuje.


Fabrika maziva Kruševac i Rafinerija Beograd imaju kapacitete da snabdevaju kompletno domaće tržište motornim uljima, ali država nema zaštitnih carina, a tržište je potpuno liberalizovano, smatra direktor FAM-a Branislav Jovanović.

- Tržištu Srbije potrebno je godišnje između 45.000 i 50.000 tona motornih ulja, a uvozi se oko 40 odsto ukupnih potreba. Rafinerija Beograd i FAM proizvode oko 8.500 tona i time pokrivaju oko 20 odsto tržišta, a ostatak proizvode manji domaći proizvođači - kaže Jovanović.

Veliki problem domaćim rafinerijama stvara nedostatak zaštitnih carina.

- Sirovina ima carinu od tri odsto kada je mi uvozimo, a kada neko uvozi gotov proizvod, tj. ulje, plaća samo jedan odsto carine - kaže Jovanović. Problem stvara još uvek postojeće sivo tržište, koje je, prema Jovanovićevim rečima, smanjeno uvođenjem PDV-a i nekim drugim merama.

Kapaciteti FAM-a iskorišćeni su samo oko 30 odsto, a s obzirom na to da sa trenutnom proizvodnjom ostvaruje godišnji profit veći od milion evra, nije teško izračunati koliko ova fabrika a samim tim i država godišnje izgube novca.

- FAM godinama podiže svoj nivo poslovanja i njegov fizički obim raste oko deset odsto godišnje, a izvoz fabrike povećava se po 25 odsto svake godine - kaže on i dodaje da su unutrašnjom racionalizacijom u firmi uspeli da iznivelišu gubitke nastale zbog skoro trostrukog poskupljenja baznih ulja.

Pre nekoliko dana objavljen je tender za privatizaciju preduzeća, a direktor Jovanović izrazio je očekivanje da će se pojaviti veliki broj zainteresovanih kompanija.

- Iako imamo stalan trend rasta na tržištu, od budućeg vlasnika zavisi da li će taj trend i dalje rasti - dodao je Jovanović. Inače i u okviru novosadske Rafinerije postoji profitni centar „Novolin“ koji ima mogućnosti da radi blending baznih ulja sa aditivima.

- To je jedno postrojenje koje nije ni blizu nivoa kao što su rafinerije u Kruševcu i Beogradu. Pokušali smo da posmatramo da li bi to postrojenje moglo da preživi u Srbiji kao samostalno, bez nekog velikog brendiranja, i to će pokazati studija o izvodljivosti koju trenutno radimo - rekao je za „Blic“ generalni direktor NIS-a Srđan Bošnjaković.