Vesti
Politika
Srbiji potrebni specijalni zatvori
24.10.2006. 15:00
Izvor: Danas
Održan skup "Krivično-procesna zakonodavstva u jugoistočnoj Evropi i standardi EU i Saveta Evrope"
Beograd - Srbiji nedostaju zakonska rešenja o specijalnim zatvorima za osuđene zbog organizovanog kriminala. Potrebno je raditi na osnivanju specijalnih zatvora, čime bi osuđenima za organizovani kriminal bila smanjena mogućnost za kontakt sa spoljnim svetom, a samim tim i opasnost da i iz zatvora upravljaju kriminalnom organizacijom - istakao je juče predstavnik italijanskog pravosuđa Sarandrea Livio na skupu "Krivično-procesna zakonodavstva u jugoistočnoj Evropi i standardi EU i Saveta Evrope".
Livio je istakao da je svaki rešen postupak poruka mafiji, odnosno organizovanom kriminalu da pravna država funkcioniše. On je, ipak, podsetio na značaj sudija Đovanija Falkonea i Paola Borselina koji su ubijeni pošto su u Italiji počeli da stvaraju mehanizme za borbu protiv mafije.
Specijalni tužilac Slobodan Radovanović je rekao da su poslednjih godina Specijalno tužilaštvo i Veće protiv organizovanog kriminala pri sudu dostigli zavidne rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala. On je napomenuo da je lično predložio da se i kod nas uvedu neki propisi kao što je mogućnost oduzimanja, odnosno zaplene i zamrzavanje celokupne imovine osumnjičenim za organizovani kriminal i da se nada da će taj predlog u skorije vreme biti uvršćen u naše zakonodavstvo i da će početi njegova efikasna primena.
Goran Ilić, profesor krivičnog prava Pravnog fakulteta u Beogradu, rekao je da je zakonskom regulativom u ovoj oblasti Srbija pokazala da je saglasna sa standardima koje Evropa postavlja, međutim da u nekim stvarima idemo potpuno nepotrebno i dalje od onoga što Evropa traži.
- Pravosuđu su neophodna materijalna sredstava, pogotovu setom novog Zakonika o krivičnom postupku koji predviđa drugačiju ulogu javnog tužilaštva kojem je neophodna adekvatna obuka, kao i da se odrede primereniji rokovi neophodni za primenu tog zakonika. Naime, nemoguće je da nekoga koji je navikao da obavlja funkciju tužioca pretvorite u nekoga ko će da vodi računa i o interesima odbrane i da zameni istražnog sudiju koji opet još uvek ima svoju sferu postupanja. Iz političkih razloga do kraja mandata ove vlade treba da se kaže da je doneto toliko i toliko zakona, a premalo vremena ostaje za primenu nekih zakona, pogotovo zbog toga što se stručna javnost, pre svega ljudi iz prakse i teorije, premalo konsultuju prilikom donošenja tih zakona. Konkretno, Zakonik o krivičnom postupku nije imao adekvatnu javnu raspravu, tako da već praktično imate zakon koji još nije počeo da se primenjuje, a u skupštinsku proceduru su ušle već njegove izmene i dopune. Tako nešto ne sme se raditi sa sistemskim zakonima - ističe Ilić.

Zbog čega nema privremenog oduzimanja imovine

Govoreći o borbi protiv organizovanog kriminala u našoj zemlji, Ilić napominje uspeha nesumnjivo ima, ali da ni tužilaštvo, ni sud ne primenjuju neke zakonske mogućnosti. "U slučajevima drumske i stečajne mafije, kao i kod slučaja Uskoković gde postoji i prvostepena presuda, nismo imali prilike da vidimo da tužilaštvo i sud primene ovlašćenja o organizovanom kriminalu koja imaju, a to je da se tim licima privremeno oduzme imovina, da oni ne mogu raspolagati tom imovinom, da je ne mogu prebaciti na neke strane račune i prepisati je na neke svoje rođake. Ne vidim razlog zbog kojeg državni organi ne primenjuju tako moćno oružje koje imaju u rukama - ističe Ilić.