Vesti
Politika
Šta sve možete da kupite od vojske
25.10.2006. 15:30
Izvor: Mondo
je predložilo Ministarstvo odbrane a usvojila Vlada Srbije, ima i osam aerodroma, 35 klubova Vojske, 52 kasarne i sedam sportsko - turističkih centara.

Uz aerodorom "Lisičji jarak" u Beogradu na prodaju biće ponudjeni i aerodromi u Smederevskoj Palanci, Zrenjaninu, Trsteniku, Sjenici, Bojniku, Kovinu i Leskovcu i delovi aerodroma u Nišu, Pančevu, Somboru i Kumboru.

Od sporstko - turističkih centara koji su predvidjeni za prodaju dva se nalaze u Beogradu - u opštinama Zemun i Palilula, dok su ostali na području Čačka, Kladova, Zrenjanina, Bele Crkve i Boljevca.

Višak vojne imovine naveden je u "master planu", koji predvidja tri vida otudjenja viška vojne imovine - prodaju putem tendera, razmenu sa lokalnim samoupravama i suinvestiranje na urbanizovanom zemljištu, prvenstveno za stanove koje su potrebni vojsci.

Kompleksi zemljišta predvidjeni za te namene, na području Beograda, su - strelište u selu Jajinci i deo kasarne u opštini Voždovac, poligon na Banjičkom visu, kao i delovi zemljišta koji pripadaju vojsci u Zemunu.

U Nišu za igradnju stanova putem suinvestiranja predvidjen je poligon Ardija kao i zemljište koje pripada kasarni "Stevan Sindjelić".

Direkcija za imovinu Srbije raspisala je 10. avgusta oglas za prodaju nepokretne vojne imovine u pet gradova, čija je ukupna vrednost oko 113 miliona dinara.

Na prodaji je, kako je navedeno u oglasu objavljenom u dnevnim listovima, i nepokretna imovina, koja nije neophodna za funkcionisanje vojske.

Na prodaji su poslovni prostor, lokali i magacini u Beogradu, Novom Sadu i Bačkoj Topoli dok se u Kraljevu prodaje vojni kompleks "Ušće", a u Beloj Crkvi Klub Vojske.

U oglasu je takodje navedeno da se nepokretnosti kupuju kao jedinstvena celina u vdjđenom stanju, bez prava na naknadne reklamacije.

Vlada Srbije, početkom februara imenovala je Direkciju za imovinu Srbije za nosioca procesa otuđenja viška vojnih nepokretnosti, kojoj je i dostavljen spisak svih objekata predviđenih za prodaju, razmenu ili suinvestiranje.

Po planu, nekretnine biće prodavane kvartalno do kraja 2007.godine a u taj dokument ugradjene su, na osnovu procene Saveta za nepokretnosti Generalštaba Vojske Srbije, 447 vojna kompleksa medju kojima je 4870 hektara zemljista i 2196 objekata viokogradnje i niskogrdnje.

Sredstva dobijena iz tog izvora uplaćivaće se na račun javnih prihoda organa Srbije a taj novac biće namenjena za podsticanje reformskih procesa u kompletnom sistemu odbrane Srbije.

Procenu vrednosti viškova vojne imovine vrši Ministarstvo finansija, odnosno teritorijalno nadležne poreske uprave u Srbije.