Vesti
Politika
Poslanici ne haju za drumarinu
25.10.2006. 15:30
Izvor: Danas
Pod izgovorom da putuju službeno narodni tribuni jezde drumovima besplatno
Putarinu u Srbiji ne plaća policija, hitna pomoć, vozači- invalidi, ali novčanike na naplatnim rampama ne vade ni narodni poslanici. Dok se činjenica da su plaćanja drumarine oslobođeni srpski državnici, koji se uvek voze uz policijsku pratnju, može opravdati time da je to uobičajeno i u drugim zemljama, nije baš sasvim jasno zašto su od te obaveze oslobođeni i predstavnici građana u parlamentu, iako redovno dobijaju dnevnice za putne troškove.
Kako Danas saznaje u Javnom preduzeću Putevi Srbije, ranije je bilo regulisano da drumarinu ne plaćaju poslanici Skupštine bivše Srbije i Crne Gore ali ne postoji nijedan zvaničan akt kojim su poslanici srpskog parlamenta oslobođeni te obaveze. U Putevima Srbije kažu da su od Narodne skupštine Srbije tražili tumačenje da li njihovi radnici na naplatnim rampama poslanicima treba da naplaćuju prolazak ili ne, ali nikakav odgovor do danas nije stigao iako je dopis upućen pre dvadesetak dana. Nadležni u Javnom preduzeću Putevi Srbije ističu da ne bi imali ništa protiv da republički poslanici ne plaćaju putarinu pod uslovim da o tome dobiju zvanično obaveštenje. Zvaničnog tumačenja o tom pitanju još uvek nema, ali narodni poslanici, kako nezvanično saznajemo, na naplatnim rampama ne plaćaju drumarinu, izgovarajući se da "putuju službeno". Za razliku od njih, "obični" građani koji putuju poslom nemaju tu privilegiju da drumovima jezde besplatno. Problem predstavlja i podatak da se neki poslanici voze u automobilima sa crnogorskim tablicama, a poznato je da nakon sticanja nezavisnosti Crne Gore njeni građani na putevima u Srbiji drumarinu plaćaju po tarifi za strana vozila.
Inače, u Javnom preduzeću Putevi Srbije zadovoljni su naplatom putarine koja u proseku za domaća vozila iznosi oko šest evrocenti po kilometru. Kako kažu, na dobru naplatu je posebno uticao intenzivniji saobraćaj uzrokovan prvenstveno nedavno okončanom sezonom godišnjih odmora. U Putevima Srbije ističu da su na pojedinim naplatnim rampama, konkretno na putu Beograd - Šid uvedene i određene novine u cilju modernizacije sistema naplate putarine. Naime, uvedena je mogućnost plaćanja putarine bez zaustavljanja, pomoću takozvanih tagova, kao i plaćanje karticama, a oni kojima to i dalje odgovara, moći će putarinu i dalje da plaćaju gotovinski. Ovakav sistem naplate od iduće godine će početi da se primenjuje i na putu Beograd - Leskovac. Modernizacija u sistemu naplate je veoma važna, kažu u Javnom preduzeću Putevi Srbije, jer će smanjiti mogućnost malverzacija, a biće izuzetno koristan za vozila koja su u tranzitu kroz Srbiju jer će im znatno skratiti dužinu putovanja kroz našu zemlju.

Poslanici imaju pravo na nadoknadu troškova putarine

Uvidom u Informator Narodne skupštine Republike Srbije jasno se može utvrditi da poslanici nisu oslobođeni plaćanja putarine. U odeljku "Ostala prava narodnih poslanika za čiju realizaciju se obezbeđuju sredstva iz budžeta" piše da poslanik koji ima prebivalište na udaljenosti većoj od 125 km od sedišta Narodne skupštine, radi naknade troškova za korišćenje automobila, dužan je da pribavi odobrenje predsednika poslaničke grupe i priloži putni nalog sa odgovarajućim dokazom, kao što je fiskalni račun za kupljeni benzin ili račun Parking servisa - Beograd ili ispravu Republičke direkcije za puteve o putarini. Očigledno je, dakle, da poslanici nisu oslobođeni obaveze plaćanja putarine, ali mogu da traže naknadu od Skupštine Srbije za njeno plaćanje.