Vesti
Društvo i ekonomija
Šminkanje Štedionice pred privatizaciju
26.10.2006. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Država namerava da dokapitalizuje Poštansku štedionicu
BEOGRAD - I pored doskora tvrdog stava Ministarstva finansija i Agencije za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka da se ne razmišlja o prodaji jedine preostale velike državne banke Poštanske štedionice, ministar Mlađan Dinkić juče je prvi put najavio tu mogućnost. Dinkić je najavio da u Srbiju dolazi najveća američka banka Siti banka i da je zainteresovana za kupovinu Poštanske štedionice, koju u proteklih mesec dana potresaju korupcionaške afere, čiji su čelnici na optužnici za organizovani finansijski kriminal i čija je vrednost akcija dosta pala.

Zbog velikih gubitaka te državne banke, Ministarstvo finansija, kako nezvanično saznaje Glas, uplatiće do kraja meseca Poštanskoj štedionici 16,5 miliona evra s ciljem da je dokapitalizuje, preuzme većinsko vlasništvo od JP PTT "Srbija" i na kraju proda.
- Štedionica je ove godine iskazala gubitak od čak milijardu i 150 miliona dinara. Dinkić je iskoristio trenutno stanje u Štedionici i sa "ubrizgavanjem" 16,5 miliona evra planira da direktno dokapitalizuje banku.

- Na taj način, država će postati vlasnik oko 96 odsto kapitala Poštanske štedionice, a PTT koji je doskoro imao 80 odsto akcija, spašće na samo 3,5 procenata - kaže izvor Glasa blizak Vladi Srbije i naglašava da se sada može očekivati i dugo najavljivano spajanje sa Srpskom bankom.

Kako je Glas već pisao, Vlada Srbije je, na predlog ministra u ostavci Dinkića, pre nekoliko meseci donela zaključak o prodaji akcija u svim bankama u kojima država ima učešće. Po tom dokumentu sve bi trebalo da se proda najkasnije do 2008. godine, a Dinkić se, kako tvrdi izvor, već bacio na posao i u tajnosti pregovara o prodaji Štedionice.

- Mnogi su zainteresovani za kupovinu banke koja je jedna od najjačih kod nas u poslovanju sa stanovništvom i koja ima zajedno s mrežom PTT svoje šaltere po čitavoj Srbiji. Ona ima više od 1,3 miliona tekućih računa i oko dva miliona izdatih kartica. Sada se Štedionica, grubo rečeno, šminka pred udaju. Pored Siti banke, spekuliše se i da je za nju zainteresovana Evropska banka za obnovu i razvoj - tvrdi izvor Glasa.

Međutim, s druge strane, niko od nadležnih ne potvrđuje, niti demantuje informacije Glasa. U Poštanskoj štedionici i dalje ne znaju svoju sudbinu. Inače, akcije Poštanske štedionice u poslednjih dva dana košta 21.600 dinara, dok je krajem prošle nedelje, zbog afere, koštala samo 18.000 dinara. Najviša cena po kojoj se trgovalo sa ovim akcijama na berzi iznosila je čak 79.950 dinara u maju ove godine.

Vrtoglavi pad cene brokeri su objasnili glasinama da poslovodstvu ove banke "etika poslovanja nije jača strana". To se odnosi na bivšu direktorku Jelicu Živković, koja je uhapšena pod sumnjom da je bila član "stečajne mafije". Takođe su optuženi i njen naslednik i donedavno generalni direktor Dejan Savović, kao i njegov pomoćnik Miroslav Despotović, da su učestvovali u odobravanju kredita bez ikakvog obezbeđenja za banku i tako je oštetili za više od milijardu dinara.

Međutim, oni više nisu na tim funkcijama jer, prema novom zakonu o bankama, ukinuta je institucija direktora i uveden je Izvršni odbor, koji mora imati najmanje dva člana. Tako je NBS za Dejana Savovića, kandidata za predsednika Izvršnog odbora, i Miroslava Despotovića, kandidata za člana Izvršnog odbora, "ocenila je da nemaju odgovarajuću poslovnu reputaciju, odnosno nemaju sposobnost da upravljaju poslovnim rizicima i da neće dugoročno pozitivno uticati na poslovanje banke, pa je odbila zahtev za njihovo imenovanje. Umesto njih, predložen je i prihvaćen Srđan Cekić za predsednika IO, dok su za članove IO postavljene Jelena Mijailović - Milojević i Jasminka Bošnjak.

KO JE KOME PRIJATELJ?

Specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala podiglo je optužnice protiv članova "stečajne mafije". Među 34 optuženih našla su se i imena Dejana Savovića, za koga se spekuliše da je blizak ministru policije Draganu Jočiću i Miroslava Despotovića, koji su do pre nekoliko dana bili na funkcijama direktora i zamenika direktora Štedionice.

AMERIKANCI I IRAK

Spajanje Poštanske štedionice i Srpske banke do sada je odlagano dva puta, dok na kraju nije odloženo na neodređeno vreme, a čak ni menadžment Poštanske štedionica ne zna kada će se to desiti. Prema najavama zvaničnika, spajanjem najveće domaće banke u poslovanju sa stanovništvom, sa više od milion tekućih računa i Srpske banke koja je orijentisana na privredu, a ima i veći kapital od Štedionice, dobila bi se jedna jaka domaća banka u oba sektora. Srpska banka ranije se zvala Ju garant banka i pratila je izvoz domaće vojne industrije. Iz tih poslova, prema nezvaničnim procenama, vuče teško naplativa potraživanja iz Iraka u visini od oko 256 miliona dolara.