Vesti
Politika
Sudija oslobodio ratnog zločinca jer je bio hrabar ratnik
26.10.2006. 14:00
Izvor: Danas
Zagreb - Istražni sudija Županijskog suda u Osijeku Mario Kovač koji je Branimira Glavaša pustio na slobodu zbog navodne nenadležnosti tog suda, odranije je poznat hrvatskoj javnosti po skandaloznim sudskim odlukama, piše jučerašnji Jutarnji list. Sudija Kovač je, kako navodi list, 1997. godine u slučaju Freda Marguša, "jednog od glavnih osječkih egzekutora srpskih civila", primenio zakon o pomilovanju. Kovač je to učinio uz skandalozno objašnjenje kako je "Marguš civile pobio za vreme najjačih napada na Osijek i istočnu Hrvatsku, nakon pada Vukovara, i u vreme najžešćih borbi za Laslovo".
"Fred Marguš posebno se istakao kao borac i pokazao izuzetnu hrabrost, pa ga je zapovednik III bataljona 106. brigade Hrvatske vojske, u kojoj se tada nalazio, lično predložio za čin poručnika", objasnio je Kovač svoju tadašnju odluku. U tekstu se navodi i kako su u prošlogodišnjoj ponovljenoj istrazi za zločine nad srpskim civilima u Osijeku 1991. i 1992. godine otkriveni novi dokazi protiv Marguša, pa se sada protiv njega vodi novi postupak za ratni zločin nad devetoro civila.
"Sudija Kovač koji ga je oslobodio pre devet godina, smatrajući da ‘hrabrim borcima’ ne treba suditi, sada je član sudskog veća koje Margušu sudi u novom postupku", navodi "Jutarnji list". List prenosi i izjavu profesora Pravnog fakulteta u Zagrebu, vodećeg stručnjaka za krivičnoprocesno pravo Davora Krapca koji je objasnio kako je Kovač sasvim pogrešno primenio zakonske odredbe o nadležnosti suda prilikom donošenja odluke o mesnoj nenadležnosti osječkog suda u slučaju Branimira Glavaša. Mandatno-imunitetska komisija Sabora u ponedeljak uveče odobrila je da se, zbog sumnje u umešanost u ratne zločine u Osijeku 1991. i 1992. godine, poznate kao "slučaj selotejp", Glavašu sudi i da se on pritvori. Županijsko državno tužilaštvo u Osijeku iste večeri je istražnom sudiji Kovaču podnelo zahtev za istragu i pritvor. Sudija Kovač, međutim, proglasio je nenadležnost suda u Osijeku za taj slučaj, uz zaključak da bi nadležan trebalo da bude Županijski sud u Zagrebu. Na tom sudu se protiv Glavaša već vodi postupak za ratni zločin, ali sasvim druge prirode, odnosno za zločin nad civilima koji su bili zatvoreni u garažama u Osijeku. Krapac je Jutarnjem listu objasnio kako je glavni kriterijum za određivanje mesne nadležnosti suda isključivo mesto izvršenja dela, te da je sud na čijem je području izvršeno krivično delo obavezan da pokrene postupak. Budući da je zločin za koji Tužilaštvo sumnjiči Glavaša izvršen u Osijeku, tamošnji sud ne može da izbegne nadležnost, tvrdi Krapac. On je na pitanje novinara šta znači činjenica da se protiv Glavaša u Zagrebu već vodi druga istraga, odgovorio da to nikako ne znači da osječki sud ne treba da započne postupak.