Vesti
Politika
CIA mučila zatvorenike i u tuzlanskom logoru
26.10.2006. 14:00
Izvor: Blic
Otkriće nemačkog nedeljnika
Nemačka vlada bila je još 2001. godine upoznata da CIA zlostavlja ljude u svojim logorima u Bosni, ali ništa nije učinila da se to zaustavi, piše u najnovijem broju nemački nedeljnik „Stern“.

Na osnovu saznanja iz prikupljenih tajnih dokumenata, hamburški magazin piše da je 27. septembra 2001, šesnaest dana nakon napada Al Kaide na Njujork, Nemačka obaveštajna služba (BND) dobila poverljivo naređenje da pošalje svog prevodioca Muhamed zajedno sa dvojicom pripadnika BND da pomognu Amerikancima u Tuzli. Tamo su savezničke snage u bazi „Orao“ držale dvojicu muškaraca osumnjičenih za terorizam. Nemački tim trebalo je da pomogne u njihovom saslušavanju i pregleda „materijal zaplenjen prilikom hapšenja“, piše u tajnom dopisu koji je poslao pripadnik BND stacioniran u Sarajevu.

Ono što su trojica Nemaca doživeli u Tuzli u jesen 2001. pobudilo je njihove sumnje. Jednog od osumnjičenih, sedamdesetogodišnjeg muškarca, Amerikanci su toliko maltretirali da je „povreda glave koja mu je prilikom hapšenja naneta kundakom puške zahtevala 20 šavova“, čime se, kako se navodi u poverljivim dokumentima BND, odgovorni Amerikanac „očigledno ponosio“.

Novinar ovog lista Hans-Martin Tilak kaže za „Blic“ da se iz izveštaja ne može zaključiti koje je nacionalnosti bio zlostavljani starac, ali se nezvanično moglo čuti da je reč o čoveku poreklom sa Bliskog istoka.

„Štern“ dalje piše da je veliki deo dokumenata koje su tada zaplenili Amerikanci bio je umrljan krvlju. Jedan od dvojice Nemaca, inače stručnjak za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, još je tada smatrao da se ono što su Amerikanci radili u Tuzli može uporediti sa zlodelima „zbog kojih Srbi završavaju u Hagu“, pred Međunarodnim sudom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Predstavnici BND su još iz Tuzle telefonom o svemu obavestili nemačko Državno tužilaštvo u Karsrueu, nakon čega je odlučeno da nijedan Nemac ne sme da učestvuje u saslušavanjima.

U maju 2002. godine kritike na račun ophođenja prema zarobljenicima u bazi „Orao“ u Tuzli stigle su i od organizacije „Amnesti internešenel“. Prema zatvorenicima su se odnosili „neljudski“ i „ponižavali“ ih, stoji u izveštaju „Amnesti internešenel“.