Vesti
Politika
Zeleno svetlo za odgovornu trgovinu oružjem
28.10.2006. 18:00
Izvor: Danas
U UN izglasan početak rada na sastavljanju ugovora o međunarodnoj trgovini naoružanjem
Njujork - Komitet Ujedinjenih nacija izglasao je većinom glasova početak rada na sastavljanju ugovora o međunarodnoj trgovini oružjem. Mere bi pokrile rupe u postojećim zakonima prema kojima oružje i dalje dospeva u konfliktne zone uprkos sankcijama i izvoznim kontrolama. Time bi takođe bilo zaustavljeno snadbevanje naoružanja zemljama čiji je razvoj ometen potrošnjom oružja.
Samo SAD, glavni proizvođač oružja, glasale su protiv ugovora ističući da to zahteva stvarno postojanje sporazuma. Ukupno 139 država glasalo je za ovu inicijativu, dok su 24 zemlje bile uzdržane. Glavni proizvođači oružja kao što su Velika Britanija, Francuska i Nemačka glasale su za početak rada na sporazumu, kao i glavne izvoznice oružja Bugarska i Ukrajina. Rusija i Kina, takođe veliki proizvođači oružja, bile su uzdržane. Britanski ambasador u UN za razoružanje Džon Dankan izjavio je da je glasanje bilo "veoma uspešno". "Imamo 139 država koje su rekle: "Da, želimo odgovornu trgovinu oružjem i spremne smo da diskutujemo u UN i sa proizvođačima i potrošačima", dodao je on.
Analitičari smatraju da će proći i nekoliko godina pre nego što bude postignuta saglasnost o međunarodnom sporazumu o trgovini oružjem, ali je ovo glasanje kao prvi korak u tom smeru bilo veoma važno. Globalizacija je načinila postojeće izvozne kontrole neadekvatnim, kažu analitičari, često kompanije koje se bave proizvodnjom oružja imaju glavna predstavništva u zemljama sa oštrom životnom kontrolom i veoma aljkavim zakonima.
Neke zemlje u razvoju plaše se da će ugovor stvoriti kartel, ili klub nabavljača za glavne izvoznike oružja. Organizacije za zaštitu ljudskih prava pozdravile su najnoviji potez. Amnesti internešnel je opisao glasanje kao "istorijsku šansu", ističući "da svaki verodostojni sporazum mora progoniti transfere oružja koje je glavni krivac za sistematska ubistva, torture, silovanja i proterivanja hiljada ljudi". Jedan od glavnih ljudi za kampanju ugovora bio je Ričard Vilson čija je sestra oteta iz jednog autobusa i ubijena 2000, dok je radila kao učiteljica u Burundiju. On je izjavio da zemlje glavne izvoznice oružja treba da priznaju svoju ulogu u obezbeđivanju oružja siromašnim delovima sveta. Dobitnici Nobelove nagrade za mir, među kojima i arhiepiskop Desmond Tutu, podržali su ideju o stvaranju takvog sporazuma.