Vesti
Politika
Pozivi građanima da izađu na referendum i glasaju za novi Ustav Srbije
29.10.2006. 18:00
Izvor: RTS
Na referendum o novom Ustavu i danas su izašli predstavnici vlasti i političkih partija. Oni su pozvali sve građane Srbije da izađu na glasačka mesta i glasaju za potvrđivanje novog ustava Srbije.

Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić, koji je na glasanje izašao u subotu, zamolio je danas sve građane da izađu na izjašanjavanje o novom ustavu i da budu složniji nego ikada. 'Ovo je borba za Srbiju, da Srbija dobije novi ustav', rekao je Ilić, i naglasio da je svaki glas važan. Ministar Ilić je, u izjavi RTS-u, istakao da nema prečeg posla do 20 sati nego izaći i glasati, a 'posle možemo slaviti na trgovima'.

Generalni sekretar Srpske radikalne stranke Aleksandar Vučić pozvao je građane Srbije da izađu na referendum i potvrde novi ustav. 'Onda ćemo kao država moći i imati obavezu da pokušamo da zaštitimo naš narod i da pokušamo da za sve gradjane Srbije učinimo da žive koliko je moguće bolje', rekao je Vučić posle glasanja.

On je naglasio da - 'ukoliko ne izadjemo na referendum i ne potvrdimo novi ustav, već večeras se može očekivati radost Agima Čekua i Martija Ahtisarija i svih srpskih neprijatelja'.

Izrazivši uverenje da će do kraja izjašnjavanja sve biti u redu, Vučić je ocenio da je izlaznost građana na referendum danas značajno popravljena, kao i da će biti veoma loše za Srbiju, ako se ustav ne potvrdi.

Ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović je, posle glasanja, izrazio je uverenje da će referendum o potvrđivanju novog ustava Srbije uspeti, jer donošenje najvišeg pravnog akta države garantuje da će građani bolje živeti. Vuksanović je rekao novinarima da je siguran da niko od građana Srbije ne bi voleo da se vrati u vreme nesigurnosti i strepnje iz perioda devedesitih godina prošlog veka.

On je rekao da se građani u svim važnim pitanjima, pa i o donošenju ustava, uvek slože u poslednji čas i dodao da je potvrđivanje ustava interes svakog pojedinca i njegove porodice, preduzeća i države u celini.

Zamenik ministra za dijasporu Aleksandar Čotrić izjavio je da je izjašanjavanje na referendumu za novi ustav Srbije način da pokažemo da želimo da očuvamo suverenitet i teritorijalni integritet naše zemlje, uključujući i Kosovo i Metohiju.

'Mislim da je sada pravi trenutak da se svako od nas gradjana Srbije zapita šta je to što može da uradi za Srbiju, a ne samo šta Srbija može da uradi za njega. Ovo je način da Srbija dobije novi moderan pravni akt koji će nas brzo uvesti u evropsku porodicu naroda', rekao je Čotrić, posle glasanja na referendumu.

Predsednik Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić izjavio je da je glasao za Ustav samo zato da bi bili raspisani parlamentarni izbori. 'Ustav podržavam ne zato što je on dobar, već što su nam potrebni novi izbori i zato što želimo da imamo legitimne predstavnike u parlamentu', kazao je Ljaljić novinarima posle glasanja u Novom Pazaru.

On je dodao da je odziv glasača u Sandžaku 'najmanji u Srbiji', za šta je optužio koaliciju Lista za Sandžak Sulejmana Ugljanina. 'To je najbolji odgovor naroda stranci Sulejmana Ugljanina, koja je na vlasti u Novom Pazaru, i Vladi Srbije zbog ignorisanja zahteva bošnjačkih stranaka i Islamske zajednice', rekao je Ljajić.

Upitan da li će na buduće parlamentarne izbore ići samostalno ili u koaliciji, Ljajić je rekao da će konačna odluka biti uskoro doneta. 'Mi smo u stalnom kontaktu i sa demokratskom strankom i drugim manjinskim strankama, ali su pripreme za samostalan izlazak na izbore debelo odmakle', rekao je Ljajić.

Ministar vera Milan Radulović izjavio je da svi građani Srbije, svaka verska zajednica kao i sve društvene organizacije novim ustavom dobijaju veća prava nego što su imali u prethodnom ustavu.

On je novinarima, posle glasanja na referendumu o potvrđivanju novog ustava rekao da novi ustav Srbije garantuje slobodu svim gradjanima kao i poštovanje od države i da se svima otvara bolja perspektiva za napredak.

'Sa druge strane ustav ograničava vlast i primorava je da radi za opšte dobro', naglasio je Radulović. On je dodao da ovaj ustav nudi mnogo više Albancima na Kosovu i Metohiji, koji nisu zadovljni žzivotom u Srbiji i daje im više nego što su ikada imali i što imaju sada kada se nalaze pod upravom međunarodne administracije.

Ministar trgovine turizma i usluga Bojan Dimitrijević izjavio je da novi ustav treba da zaokruži državnost Srbije, poboljša našu pregovaračku poziciju o budućem statusu Kosova i Metohije, kao i da napravi raskid sa prošlim sistemom.

Sa zaokruženim zakonodavno-privrednim reformama treba da udjemo u mirniji period promene i tranzicije, rekao je on nakon glasanja na referendumu o potvrdjivanju novog ustava. Dimitrijević je dodao da će u pravno- institucionalnom smislu biti stvoreno bolje okruženje koje će rezultirati mirnijim i sredjenijim životom gradjana, kao i organizovanijim društvom, što će, kako je rekao, dovesti do drugih pozitivnih efekata vezanih za kvalitet života. Prema Dimitrijeviću, efekti novog ustava treba da se ispolje u narednih nekoliko godina.

Ministar kulture i medija Dragan Kojadinović izjavio je da je potvrđivanje novog ustava najbolji način da Srbija napravi veliki iskorak prema Evropi, da sačuva Kosovo i Metoiju i da se ujedini oko zajedničkog cilja. 'Ozbiljne političke stranke ujedinile su se da postavimo temelj nove, modernije i lepše Srbije', rekao je ministar nakon glasanja na referendumu o potvrdjivanju novog ustava Srbije. Kojadinović je naglasio da nije zabrinut zbog jučerašnjeg odziva glasača i da misli da će ustav biti prihvaćen.

'Došao sam da zaokružim DA pre svega zbog budućnosti ove zemlje svoje i vaše dece' istakao je Kojadinović. On je dodao da ćemo konačno morati da raščistimo sa režimom Slobodana Miloševića, a ne samo o tome da se priča i da je referendum najbolji način da se pokaže kuda Srbija treba da ide u budućnosti.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Miloš Aligrudić apelovao je na građane da glasaju za potvrđivanje novog ustava i naglasio da će sa njim Srbija krenuti u novu etapu razvoja našeg društva.

On je novinarima, posle glasanja na referendumu o potvrđivanju novog ustava rekao da je donošenje najvišeg pravnog akta u ovom trenutku navažniji korak koji trebamo napraviti, koji je iznad stranačkih interesa i borbi i koji omogućava da se dalje normalno razvija demokratski pluralizam, tržište i prosperitet države. Aligrudić je dodao da je usvajanje novog ustava, takođe i jedan od važnih koraka za očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta države.

'Ono što svi očekujemo je da večeras novi ustav bude potvrdjen', rekao je on i izrazio uverenje da će referendum sigurno uspeti. Komentarišući brojčanu izlaznost gradjana na referendum tokom jučerašnjeg dana glasanja, Aligrudić je rekao da Srbi nisu navikli da glasaju dva dana, već su uvek tradicionalno glasali nedeljom. 'Subota je dan u kome nikad do sada Srbija nije glasala, a to je i radni dan i kada se pogleda statistika, najmanja izlaznost je bila upravo u prigradskim naseljima i selima i to će upravo biti obrnuto danas', ocenio je on.

Glasanje za novi ustav predstavlja otklon od vremena u kome je vladao Slobodan Milošević i u kome je 'vladao njegov ustav', izjavio je potpredsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac.

On je posle glasanja na referendumu, pozvao sve građane da podrže novi ustav, napominjući da taj najviši pravni akt nije idealan, ali da je svakako bolji od prethodnog. 'Očekujem da referendum uspe i da će danas biti mnogo veća izlaznost nego juče', kazao je Šutanovac, i podsetio da se u Srbiji nikada nije glasalo dva dana i nikada subotom.

'Ukoliko Ustav ne prođe na referendumu vratićemo se na izbornu politiku DS', kazao je Šutanovac i ukazao da ta stranka veh dve godine traži ustavotvornu skupštinu.

Zamenik predsednika Demokratske stranke Dušan Petrović ocenio je da će usvajanjem novog Ustava na referendumu biti otklonjene pravne prepreke za ulazak Srbije u Evropsku uniju. 'Posle Ustava imaćemo potpuno otklonjene pravne smetenje za pristupanje EU. Uvodi se institut gradskog gradjevinskog zemljišta u privatnoj svojini, društvena svojina nestaje iz Ustava, opštine i pokrajine dobijaju svoju imovinu', kazao je Petrović nakon glasanja u Šapcu.

On je dodao da će novi Ustav biti mnogo lakše promenljiv a da će Srbija biti utemeljena na evropskim principima građanske demokratije. Potpredsednik DS-a naglasio je da je usvajanje Ustava 'početak koji se završava vanrednim izborima'.