Vesti
Društvo i ekonomija
Ni kvadrat slobodan29.10.2006. 18:00
Izvor: Politika
Šta se krije u novoj zgradi NBS na Slaviji
Nova višespratnica Narodne banke na Slaviji, sva u staklu, deluje impresivnije kada se uđe u ogroman mermerni hol, ali i hladnije. Iz hola vode stepenice do kancelarija za 930 bankara. Iako se velelepni objekat NBS na poznatom beogradskom trgu ne bi postideo pred nekim od najlepših sa bogatog Volstrita, kabinet guvernera je ostao u starom, reprezentativnom zdanju u Ulici kralja Petra. Ni preostali od ukupno 1.300 radnika NBS nisu se u njega smestili.Prostor je najracionalnije iskorišćen i, kako kažu u NBS, ne postoji praktično nijedan „slobodan” kvadratni metar. U novu poslovnu zgradu na Slaviji preselili su se svi radnici sa četiri lokacije od ukupno pet koje je sedište NBS imalo.
„Nije reč samo o zaposlenima i priključivanju savremene opreme na računarsku mrežu već i o uspostavljanju sistema koji obezbeđuju funkcionisanje platnog prometa, zatim Switching centra za platne kartice, međubankarsko devizno tržište i kursne liste i ostalo. Tako su se pod jednim krovom našli različiti sektori, donedavno smešteni na pet različitih beogradskih adresa”, ističu u NBS.
Objekat ima ukupno korisnih 44.126 kvadrata i to 17.089 u četiri podzemne etaže, a 23.369 na 11 nadzemnih spratova. U podzemnim su smešteni parking, skladišta, dva skloništa, trezorski prostor, štamparija, razni tehnički prostori, trafo-stanica, dizel agregat, radionice. Na spratovima, pored kancelarija, smešteni su i višenamenska sala sa 200 mesta, biblioteka sa čitaonicom i depoom knjiga, trezori, kao i centri za upravljanje objektom i za obezbeđenje, zatim restoran i kuhinja, kao i ostali tehnički prostori.
Oni koji su skloni racionalnom razmišljanju i kritici u teškim vremenima tranzicije pitali su se, ipak, zašto moderno zdanje nije poslužilo za izdavanje, jer bi država od toga dobro zaradila.
NBS je to i nameravala: još početkom 2001. raspisala je javni poziv kojim je za iznajmljivanje ponudila celu zgradu ili neke delove nje. Na tender su se javili predstavnici „Simensa”, EBRD-a, kao i pojedini strani investitori. Međutim, bez uspeha. Naime, zgrada nije bila dovršena, a niko nije bio zainteresovan da koristi tako veliki objekat ili da podnosi visoke troškove delimičnog korišćenja. Posle neuspelog konkursa odlučeno je da se zgrada završi za potrebe NBS. To je značilo da se montažom pregradnih zidova napravi kancelarijski prostor, kao i da se postavi kompletna horizontalna instalacija u celom objektu. Prelaskom u novi objekat Narodna banka je, kako se ističe, oslobodila poslovni prostor od 8.954 kvadrata koji je koristila u Bulevaru kralja Aleksandra, zatim u Pop-Lukinoj, od 8.225 kvadrata, Brankovoj ulici od 5.037 kvadrata i u Skadarskoj od 3.023 metra kvadratna. Ukupno je Republici Srbiji vraćeno 25.240 kvadrata neto poslovnog prostora.
Izgradnja, inače, ima dugu istoriju, koja počinje 1976. godine. NBS je nasledila lokaciju i projekat, ali i sve probleme i troškove. Razlozi za dugotrajnu gradnju su višestruki – raspad SFRJ, ratovi, hiperinflacija, sankcije (na primer, kompletna staklena i kamena fasada urađena je od 1997. do 1999), zatim bombardovanje, promene NBJ u NBS... Praktično, tek od 2003. postoji, kažu u NBS, čvrsta rešenost da se zgrada dovrši.
U drugoj polovini prošle godine radovi su produženi zbog neophodne zamene i popravke opreme ugrađene u zgradu tokom devedesetih godina, svih razvodnih ormana, protivpožarnih alarma, motora, ventila, više revizija liftova. Radovi u Nemanjinoj, zbog kojih na primer dva meseca vozila nisu mogla da uđu u podzemni deo objekta, dodatno su usporili samu završnicu izgradnje nove zgrade na Slaviji.
--------------------------------------------------------------------------
Koliko je koštalo
Prema knjigovodstvenim podacima zaključno s krajem prošle godine, izgradnja je koštala 134,6 miliona dolara. Samo je lane utrošeno više od 7,9 miliona, a u 2003. godini 6,4 i u 2004. više od 6,9 miliona dolara. NBS je angažovala nezavisnog spoljnog revizora, koji će izvršiti reviziju konačnog obračuna ovog projekta.
Jer, da bi se znala ukupna cena nove poslovne zgrade NBS na Slaviji, ističu u NBS, moraju se uzeti u obzir dugogodišnja izgradnja, veliki broj izvođača, hiperinflacija, pa uvođenje novog dinara, promene kurseva i tako dalje.
--------------------------------------------------------------------------
U NBS 2.650 zaposlenih
Iako je nova poslovna zgrada NBS ogromna, ipak nisu svi radnici uspeli da se smeste u nju. NBS ima ukupno 2.650 zaposlenih od kojih je 650 u Zavodu za izradu novčanica. Od preostalih 2.000 radnika njih 1.300 je zaposleno u centrali NBS. U Ulici kralja Petra ostalo je oko 370 bankara.
Još oko 700 radnika NBS zaposleno je u šest filijala – Beogradu, Novom Sadu, Prištini, Kragujevcu, Nišu i Užicu. Iz NBS ističu da je broj zaposlenih (podaci iz septembra) „drastično smanjen”.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…